Sıkıntılı seçim süreci

umutgungor

Üye
Tepki
0
Herkese merhaba.

Oldukça uzun zamandır bisiklete uzak kaldım ve yeniden başlamak istiyorum. Eskiden alternatif maalesef bugün olduğu kadar fazla değildi. Bisan ve Belde firmaları ne üretiyorsa onunla sınırlı kalınıyordu. Araştırmaya başladım ve benim bilgi düzeyimin bugünün koşullarından oldukça geri kaldığını farkettim. Bana bisiklet seçimi yapmamda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Kriterlerimi şu şekilde belirtebilirim:

1- Şehir ve tur bisikleti almayı düşünüyorum. (Asfalt yolda kullanacağım)
2- Boyum 1.74m. (Kadro seçiminde oldukça önemli olduğunu gördüm.)
3- Kilom 117 (Kadro, lastik ve jant seçimi açısından önemli, lastik ve jant konusunda malesef detay bulmak oldukça zor ve bisikletlerin üzerinde gelen lastiklerin bu kiloya pek uygun olduğunu sanmıyorum.)
4- Bütçe olarak maximum 1200TL'ye çıkabilirim.

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Gürhan

Üye
Tepki
4
bende gecen sene 114 kıloyken ılk bısıkletımı almıstım. o zaman kadronun ne kadar agır olursa o kadar saglam olucagını dusunuyordum ve whistle mıwok 1162d almıştim( bütcemin el verdigi ımkanlar cercevesınde). ama cok pişman oldum bısıkletın agırlıgı + benım kılom baya bir sıkıntı yaşatti. anlıyıcagınız hafıf ve kadrosu saglam bır bısıklet alın parcaları ılerkı zamanlarda degıstırırsınız. ve ufak bır kilodaş tavsıyesı :) kılo verıceksınız mutlaka ve bu kılo verme olayları fazlalaştikca yol bısıkletı almam lazım fıkrı olusucak kafanızda ve gece ruyalarınıza gırıcek o yuzden ılk bısıkletınıze fazla para harcamayın bence :)

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bütçeniz gayet güzel bana kalırsa ve bu bütçede çok fazla seçim şansınız var. Aşağıdaki modelleri bir inceleyin derim ben ;)

Giant Roam 1
Carraro 915 D Ambiez
Sedona 311
Sedona 321
Ghost Croos 1300
Scott Sportster 60
Cannondale Quick 4
Cannondale Quick 5
Trek 7.1 Fx

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Ö.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Merhaba,
Sanıyorum, kilonuz, bisikleti zorlamaz, nazik ve dikkatli kullanırsanız pek problem yaratmayacaktır.
110 kilo civarındaki arkadaşım 650 liraya aldığı Drag Grand Canyon ile şimdiye kadar bir sorun yaşamadı.
Çoğu bisiklette 100 - 110 kilo sınırı olsa da bu hesaplamalara bisikletin maruz kalacağı darbeler de dahil ediliyor.
Kilo verinceye kadar kaldırım inişleri, tümsekler ve çukurlardan kaçınırsınız ya da en azından yavaşça geçersiniz, yanınıza fazla ağırlık almazsınız.

Bisiklet tavsiyesini Tamer Bey yapmış, ben Sportster 40 kullanıyorum ve memnunum.
Seçim sizin zevkinize kalıyor.
Kadro boyu gerçekten önemli, bisiklet markalarının internet sitelerinde genelde hangi boy için hangi kadro ölçüsünün tavsiye edildiğini gösteren bir tablo bulunur.
İstediğiniz marka - modeli belirledikten sonra bu tabloya göre ölçüye karar vermeniz sağlıklı olacaktır.

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İlker Bey güzel bir konuya değinmiş, kadro boyu kesinlikle çok önemli. Ayrıca Sedona 331 ve 341 modellerini de yazmayı unutmuşum onları da inceleyebilirsiniz.

umutgungor

Üye
Tepki
0
İlgilerinizden dolayı teşekkür ederim. Lastik konusunda özellikle Schwalbe'nin daha detaylı bilgilerine ulaştım. Tamer beyin verdiği bisikletlerin nedereyse hepsini incelediğimde üzerlerindeki lastiklerin en fazla 100kg.'a kadar yük sınırı olduğunu gösdüm. Bu sebepten endişelendim. Şayet dediğiniz gibi darbe odaklı biçimde bu yükler hesaplanıyorsa benim özellikle başlangıçta süreceğim parkur komple asfalt ve herhangi bir büyük kasis durumu söz konusu olmadığından beni kurtarır diye düşünüyorum. Özellikle üzerinde durduğum modellere gelince:

Sedona 341
Giant Roam 3
Univega Terrano 300 (CR-7300)

Bu bisikletlerin arasında kararsız kalmış durumdayım. Daha başka fikirleriniz olur ve bildirirseniz memnun olurum.:)

Tepki
7
Univega 7100 kullanıyorum, 7300 modeli üzerindeki donanıma göre fiyatı uygun. Hidrolik disk fren var, yanlış hatırlamıyorsam vites donanımı deore olması lazım.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Eğer 2. el düşünürseniz bisikletim sizin için uygun.
(link)