Bisikletlerimizi tanımak ve çalınmasını engellemek.

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
Merhaba Arkadaşlar;

Hepimiz bir şekilde bisikletlerimizi bırakıp gitmek zorunda kalıyoruz. Özellikle belli noktalara sık sık bırakıyorsak bu kötü niyetli kişilerin mutlaka dikkatini çekiyordur. Peki ne yapılmalı? Nasıl önlemler alınmalı? En az 2 zincir, Seleyi alıp götürme, çevredeki esnaflara bisikleti her bıraktığınızda ve almaya gittiğinizde selam verme.. Peki ya başka? Başka ne yapılabilir?
Aklıma gelenler;

1-) Bisikletlerimizin belli görünmeyecek bölgelerine işaret koymak ve bu işareti fotoğraflamak olabilir. Çalınmasını engellemek değil ama bulunmasını, tanınmasını kolaylaştırabilir.

Başka?

Scudo

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
@strongyucel

Londra'daki kiralık bisikletlerde GPS çipi bulunuyor.

Mesut C.

Forum Demirbaşı
Tepki
179
Bisiklet
Merida
10 TL satılan, hareket ettiğinde yüksek ses çıkaran çin malı alarmlar var. Adam bilmiyorsa, bir müddet çalar. Gündüz ve ortam içindeysen, adamı kaçırabilir. Daha önce tecrübeli birisine rastgelirseniz geçmiş olsun. :)

• Beğen
Tepkiler: DreamMaker

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Ben Biraz zaman kaybetmesi ve Çevredeki insanların dikkatini çekmesi açısından bisikletin gitmesini önleyecek yerlerine paçamdan çıkardığım paça bandını koyuyorum :) Bulunması açısından sele borusunun içine detaylı bi bilgi ve adres yazarak kağıtta konulabilir.Yaklaşık 1 ay önce Güvenlikli bir siteye girip kapının önünden arkadaşın bisikletini çalmışlardı.Çalan kişi Arkadaşı uzun zamandır takip ediyormuş çünkü sitenin bahçesinde bir sürü bisiklet var direk pahalı olana yönelmiş.Yaklaşık 3 ay öncede 1. katta oturan arkadaşıma lastiğimi şişirmek için girdim (arka lastik) Bisiklet kapının önünde jantta yok kim ne yapsın düşüncesiyle arada bir kontrol edip şişiriyodum.Muhabbete bi daldık Aklıma bisiklet geldi bi baktım bisiklet yerinde yok kafamı yukarı çevirdim bisiklet 10 m ilerde kenarda dayalı 25 m ilerdede 2 çocuk beni gördü döndü yürümeye devam etti sonra apartmandan gören birileri onlar alıodu demesiyle bir koşturdum peşlerinden yakaladığımda biraz hırpaladım :) Yani sele borusu çıkarmak kesin çözüm değil ama kısa süreli ve caydırıcı bir taktik.

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
@Mesut C.

Uygulanabilir güzel bir fikir..

@tunahan beyhan

Paça bandıda güzel fikir..

Ayrıntılı bilgi kısmıda hoşuma gitti. Forumda bir kampanya başlatsak ve herkes bisikletinin aynı yerine bu tarz bir yazı koysa, ikinci el alım yapacak olan arkadaşlar ilk bu noktaya baksa?

• Beğen
Tepkiler: Hüesyin

Kenan Çeliktaş

Daimi Üye
Tepki
181
Benim bu konu bir projem var ama bugünler çok yoğun olduğum için şimdilik bir kenarda bekletiyorum.
Selenin altına yerleştirilecek, sarsıntıya duyarlı biber gazı sistemi kurmak istiyorum. Böylece bisiklet park halinde iken çalınma girişiminde bulunulduğunda ortama biber gazı sıkacak ve hırsızı uzaklaştıracaktır. Yapımıda aslında çok basit olacak ama şimdilik onun sırrını vermek istemiyorum :)
Yakın bir zamanda umuyorum bu projeyi gerçekleştiricem...

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Kesinlikle harika bir fikir.Fakat bu seferde çalan kişi içindekini alabilir.

Kenan Çeliktaş

Daimi Üye
Tepki
181
@tunahan beyhan
Kaç kişi selenin altında biber gazı olabileceğini tahmin edebilir ki :)

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
@tunahan beyhan

Evet eğer çalan kişi buradaysa, aramızdaysa ve girişimimizi biliyorsa yapacaktır.

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
@Kenan Çeliktaş

Ben Sizin mesajınızı görmeden attım Ve mesajım Tuğrul beye di :D sizin projenizde güzel Fakat ağırlık takıntısı olanlar sanırım bunu kullanmazlar :S

Kenan Çeliktaş

Daimi Üye
Tepki
181
@tunahan beyhan
Ağırlık max 200-250 gram olacağı içi sorun olacağını sanmıyorum. :)

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Tepki
119
@Kenan Çeliktaş

Sarsıntıya duyarlı mı ? :D
O iş tutmaz :) her çukura girdiğinde biber gazından sıkarsa nolcak :)

• Beğen

DreamMaker

Daimi Üye
Tepki
176
İsim
Tuğrul TIRPAN
Bisiklet
Bianchi
@Kenan Çeliktaş

Bazı arkadaşlarımız 70 gram için yüzlerce lira verip parça değiştiriyor.

Buda tuhaf bir durum aslında; Hafiflemek için yüzlerce lira harca hırsızlar yüzünden yarım kilo veya daha fazla zincir ve kilit taşı...

Tepki
1
sırtımda taşıyorum gittiğim yerlerde değil dışarıya apartman içine bile kilitli şekilde bırakamam.

Burak Açıl

Forum Demirbaşı
Tepki
119
@Kenan Çeliktaş

Mantıklı
Daha donanımlı birşey yapılabilirse şöyle birşey iyi olur gibi ;
On-off butonu sele altında bir yerde olur, kilitleyince on ' a basarız
Seleye basınç uygulanınca gaz gidondan yukarı doğru püskürtülürse direk yüze gelir adam zaten bırakır kaçar

• Beğen

bayramtok

Aktif Üye
Tepki
135
Yabancı sitenin birisinde okumuştum. Guadian'a röportaj veren, uyuşturucu bağımlısı olduktan sonra bisiklet çalarak uyuşturucu ihtiyacını karşılayan bir bisiklet hırsızı, şimdi gönüllü olarak bisiklet hırsızlarına savaş açmış.Gönüllü olarak insanları bu konuda bilinçlendirmeye adamış kendini. Adam bisiklet sahiplerine bir sürü tavsiye vermiş bunlardan bazıları;
- Hırsızların gözüne kestirdigi ilk bisiklet ucuz ve ince kilitli bisikletlermiş. O tür kilitleri görünce onlarca bisikletin arasında ilk onlara dadanıyorlarmış. Onun için paraya kıyıp kalın saglam bir kilit alın diyor.
- Mobeselerin oldugu yerden ziyade kalabalık mekanlara bisikletinizi kilitleyin, çünkü hırsızlar kameradan çok kalabalıktan çekiniyormuş.

- Çoğu hırsız kilitli bisikletin lastiklerini patlatıyormuş,ki sahibi belli bir süre bisikleti aynı yerde bırakmak zorunda kalsın, bu şekilde onların işi oldukça kolaylaşıyormuş. Onun için lastiginiz patlak olsa da bi şekilde bulundu yerde bırakmayın. Evinize yada güvenli oldugunu düşündüğünüz başka bir yere götürün.
- Hırsızların gözüne kestirdigi bisikletler genelde degeri yüksek olan bisikletler oluyormuş. Onun için dışarı çıktıgınızda, bi kaç yere ugrayacaksanız, eger evinizde iki bisikletiniz varsa fiyat olarak degeri düşük olanla çıkın.
- İlginçtir adam İmana gelince:) uyuşturucudan kurtulduktan sonra kendi bisikleti için bir sürü önlem almasına rağmen marketten sigara alıp dönünce bisikletini yerinde göremiyor ve o zaman yıllarca çaldığım bisiklet sahiplerine ne kadar büyük acı verdigimi o zaman anladım diyor. :)

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Evde veya bisikletin uzun süre yatacağı yerde, ağırlık sorunu olmadığından yapabildiğiniz en sağlam kilit sistemini yapın(evet almayın, yapın, üretin). Benim sistemimde 5mm'lik çelik zincir ve asma kilit var, hırsız onu kesecek olursa çıkardığı sesi ben duyarım.
Bir de özellikle evinize yakın yerlerde gördüğünüz bütün bisikletleri inceleyin. Sizinki çıkabilir. Birkaç yıl önce çalınan bisikletimi bu sayede bulmuş ve geri almıştım. Çocuk sağlam dayak yemişti, hey gidi günler hey...