Doğru Türkçe kullanımı

Faik BİLGİN

Forum Demirbaşı
Tepki
170
Elbette önemli bir konu sonuçta TÜRKÇE söz konusu.Bunu bu forumda yapmayacağızda nerde yapacağız?

Scudo

dodo

Forum Bağımlısı
Tepki
242
ben ne zaman görürsem,ne konusu olursa olsun uyarıyorum...bazen aşırı da olabiliyor tepkim az da...

Ama şu da bir gerçekki forumdaki Türkçe bozuldukça forumdan eskisi kadar tat alamıyorum.

Ve düzgün ve okunabilir Türkçe konuşup-yazan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum:)

Lütfen biraz daha özen gösterelim dilimize...:)

cagcagim

Aktif Üye
Tepki
52
Bence de yanlış Türkçe kullanımının önüne geçmeliyiz. Ben elimden geldiğince yanlış Türkçe kullananları gerek forumda, gerekse başka yerlerde uyarıyorum.

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
@dodo

Mesela, kullandığın ^^ki^^ bağlacından başlayabiliriz düzeltmeye.

Gerçekki........ gerçek ki

• Beğen
Tepkiler: dodo

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
@Burak Meşe

Çok dikkat edilecek konular var, inanamayacağımız kadar çok yanlışımız var.

Burak AŞIK

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar takip etmeye çalıştığım başlıklarda sürekli hatalar görüyorum. Kabul ediyorum bende pek düzgün yazabilen bir insan değilim ama en azından daha fazla dikkat etmeye gayret gösteriyorum, ama bazı arkadaşlarımız var ki ucuz arkadaşlık sitelerine yazar gibi yazıyorlar. Belli süreden sonra gerçekten görüntü olarak hoş durmamaya ve canımı sıkmaya başladı bu durum...
Burdan herkese seslenmek istiyorum;
Forumumuz Edebiyat Forumu Değil ama Lütfen Türkçe Konusunda Biraz Daha Hassas Olmaya Çalışalım...

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
katılıyorum. herkes tüm imla kurallarını bilmek zorunda değil ancak alfabede hangi harflerin olduğunu biliyor.. K yerine Q(qanqa), V yerine W (walla) gibi yazmamakla bi yerden başlanabilir.. bi de türkçesi varken ingilizce kelimeler niye kullanılıyo anlamıyorum. mesela "yeni bike topladım" gibi. bike ne ya ?

Burak AŞIK

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bisiklet
Salcano
Çok fazla var bu gibi durumlar anlıyoruz bazı şeyleri anlatmak için ingilizce terim kullanılabilir ama bike yerine bisiklet yazmak, trade yerine ticaret yazmak çok zor olmasa gerek...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bu konuda yönetim her zaman tepkili, ancak takip etmesi cok zor bir konu. Bu konuyu actiginiz icin ben tesekkür ederim, herkes bir miktar sag duyu gösterse, piril piril olacak hersey.

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
Kesinlikle katıldığım bir konu bu. Yani bazen merak ediyorum biraz dikkat ederek daha düzgün yazmak cok mu zor? Nedenini bilmediğim bir şekilde (kimseyi suçlamadan) özellikle BMX bölümünde daha fazla olduğu gözüme çarptı... Tabi burdan kimseye bir özeleştiri yapmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Harflerden kimini büyük, kimini küçük yazmak yada g yerine q falan yazmak daha zor gibi geliyor. Türkçe'den çıktım artık, yazması da zor gelir eğer denemeye kalkarsam.
Anlamsız buluyorum aslında bunu yapanların neden yaptığını.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@freeridedrk

Ben BMX bölümüne bakamıyorum bile. Ne yazılmış, ne demek istenmiş diye çözene kadar çok fazla vakit kaybı yaşıyorum. Zaten o bölümdeki üyelerin puanlarına bakarsanız hep eksilerde olduğunu görürsünüz. Çoğunluğun puanları kırmızı renklerde. Düzgün yazamamakla alakalı olsa gerek . BMX bölümündeki mesajları görenler de benim gibi sinir olmuş, o üyelerin puanlarına durumu aynen yansıtmış sanırım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@freeridedrk

Kesinlikle BMX bölmünde çok fazla imla hatası var. Zaten o bölümede pek girmiyorum. normal yazılan satırlarca yazıyı zevkle okurken, o bölümde 2 satırda olsa okumak istemiyorum. :mad:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ben her mesajımı yazdığım zaman 2 defa kendim okuyup ondan sonra mesajımı gönderiyorum sanırım herkes böyle yaparsa bu sorun çözülebilir.

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
@Mehmet Keten

Size katılıyorum. Doğru yazmak lazım. Bir de söz ağızdan bir defa çıkar. Çoğumuz birbirimizi tanımadığımızdan yapılacak esprilerde bile dikkatli olmalıyız. Onun için hem nasıl yazdığımıza, hem de ne yazdığımıza dikkat etmek lazım. Tabiidir ki insanlar yazarken de konuşurken de hata yapabilirler(kendi adıma söylüyorum kimseden sbs,öss,ales sınavları gibi bir paragraf ve anlam bütünlüğünü beklemiyorum), yalnız hataları aza indirgemekte ne kadar samimiyiz; bu tip hatalar bizim alışkanlığımız mı?

Bu bağlamda ben de imla kurallarına özen gösterir, yazılarımı ortak uslûba göre kaleme almaya çalışır, gözden geçirir, yaptığım alıntıların kaynağını bildirir bu ve bildiğim, aklımın erdiği başka ayrıntılara dikkat ederek yazıyı gönderirim.

Saygılarımla

sertel

Aktif Üye
Tepki
110
selamlar
sevgili arkadaşlar.
Yazılan yazıları şöyle bir okudum ve düşündüm.
Açıkçası türkçenin kullanımının tüm internet aleminde pek bir bozuk olduğu açık ve nettir.
Peki neden böyle oluyor bu iş?
önce bunu belirlemek lazım...
insanlar burada yazı dili ile değil günlük konuşma dili ile konuşmaya çalışıyorlar
bu da bize garip gelen hali doğuruyor
nedeni nedir diye düşününce bulabildiğim bir kaç şey var;
anlatacağı şeyi en kısa ve kendini de tanımlayacak şekle bürümek
zamandan kazanmak
ve farklı olduğunu bildirmek
kimileri bu çıkarımlarımın yanlış olduğunu savuna bilir
ancak bulabildiklerim bunlar
bu nedenler değişmedikçe sorunu yasaklayarak çözebileceğimizi düşünmüyorum
saygı ve sevgilerimle..

• Beğen
Tepkiler: bisikletseven

Burak AŞIK

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bisiklet
Salcano
Bence nedenlerden biride kesinlikle SMS zihniyeti...Bize dayatılan 180 harfle istediklerini anlat durumu yüzünden herkes ünlü harfleri kullanmaz oldu, sevincini mutluluğunu birkaç ünlem işaretiyle anlatmaya başladı.

serdarsom

Üye
Tepki
30
Çıkarımlarınız doğru. Ancak insanların bu nedenlerden dolayı hata yapmalarını doğal kabul etmek yerine, yazı dilinin konuşma dili gibi hataları kabul etmeyeceğini; biraz gayretle yazı dillerini düzeltebileceklerini anlatmalıyız.

Elbette bir şeyi yasaklamak hiçbir zaman çözüm değildir ama yazdıklarına dikkat etmeyenlere ceza uygulamak insanların gayret etmesine yardımcı olabileceği için iyi olacaktır.

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
Konu görüş tespit ve tavsiyelerle genişliyor. Ben de inanıyorum ki bu konu ve yazılarımızı okuyan arkadaşlar -yazım ve uslûplarında-kendi üstüne alarak ve alınmadan biraz daha dikkat ederler. Hepimiz Türkçemize saygı duyuyoruz, bilirsiniz her dil bir kültürdür. İşte olayın bir de bu yönü var -sadece bu konuya bağlı kalmaksızın- aidiyetliğimize saygılı davranabilmekte elimizden geleni yapalım.