National Geographic Yeşil Rehber

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bu ayın National Geographic dergisinin yanında yeşil rehber diye bir ek verilmiş. Klasik olarak ışığı kaparsanız şu kadar enerji tasarrufu sağlanır, şu kadar karbon salınımı olur gibi anlatırken bisiklet bölümü karşıma çıktı :D
Metni yazıyorum

Türkiye'de hangi kentlerde bisiklet yolları var ?

Türkiye'de birkaç büyük kentte ve sadece belli bölgelerde bisiklet yolu var. İstanbul genelinde 630 km bisiklet yolu yapılması planlanıyor. İstanbul'da şu anda Bostancı-Pendik arası(24 km), Bostancı-Caddebostan arası(5 km), Küçükçekmece(5 km) ve Florya Sahilinde(3,5 km) bisiklet yolu var. Ancak bu yollarda tabelalama ve işaretleme konusunda eksikler bulunuyor. Ayrıca Beylikdüzü'nde, Bakırköy-Sarayburnu sahilde(10 km), Ataköy'de, Yeşilköy Büyükçekmece sahilinde nizami olmayan bisiklet yolları var. İzmir (sahilde 20 km), Antalya (7 km), Konya(60 km), Samsun(4 km), Ordu(2 km), Kayseri(12 km), Adana Seyhan(6 km), Mersin(6 km), Bursa-Nilüfer(15 km), Aydın(6 km-şehir içi entregre yol), Yalova(6 km), Nevşehir(6 km) ve Karadeniz Ereğlisi (3 km) kısıtlı da olsa bisiklet yoluna sahip diğer yerleşim bölgeleri arasında. (link)

DİKKAT ! Bisiklet kullanırken fosforlu ya da beyaz renk giysiler giyerek göze çarpın. Park halindeki araçların kapılarının aniden açılabileceğini dikkate alın. Ani dönüş yapmayın. Karayolunda sağ şeridi kullanın. Taşıt trafiği yoğun kavşaklardan yaya olarak karşıya geçin. Bisiklet kullanmadan önce frenlerin tam olarak çalıştığını kontrol edin. Güvenli sürüş için kask kullanın.

http://img247.imageshack.us/img247/9312/resizeofresizeofbisiklegs9.jpg

Scudo

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Teşekkürler Maniton ;) Bizi bilgilendigin için:)..

• Beğen
Tepkiler: Anıl Kuşaksız

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
@MTB-BiKE

Atatürk caddesindeki kaldırımdan bahsediyorsun sanırım :(

Ama bu kadar da kötü değil. Yeni adliye binasından yunuskente kadar 2-3 km biseklet yolu mevcut.

Ayrıca OGÜ'nün yanından Kütahya yolu üzerindeki köprüye kadar giden bölünmüş yolda yine 2 km kadar bisiklet yolu var.

Yine Hasan polatkan Öğretmenevi'nden Tıp Fakültesine kadar kaldırımda bisiklet için ayrılmış yol var.

Tüm bu yollar ne kadar kullanışlı ve yayaların bu yolları bize bırakmama niyeti ayrı bir konu...

Bisiklet yolu var mı... Var 10 km kadar. Ama işe yarıyor mu ? :cool:

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
@Serkan Taşdelen

kask takılması önerip fotoğraftaki çocuğun kasksız olması cidden garip :D

bu arada dergiden bilgisayara aktarırken oradaki site adresini yanlış yazmışım (link)liler.org olacaktı

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Denizli'de Yenişehir mevkinde bisiklet yolu var, 2 km kadar, ama yayalar yüzünden binilmiyor, halbuki yayalar içinde yan tarafta yol var ve bölünmüş yol, bi de insana bakmıyorlar mı niye rahatsız ediyorsun gibisinden, çıldırmamak içten bile değil

• Beğen
Tepkiler: Anıl Kuşaksız

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@eYa

ben her gün bağlardan ogüye 6,5 km ile 7,5 km arasında değişen farklı güzergahlar izleyerek gidiyorum, ve haliyle her güzergah en son h.polatkan bulvarıyla birleşiyor. burada ilk seferde bisiklet yolunu denedim, ertesi gün k.çımın ağrısından otobüsle gittim okula. zaten yayalar ayrı konu, genellikle onları geçmek için kaldırıma çıkıp, yanlarından geçtikten sonra tekrar bisiklet yoluna iniyordum.

haliyle artık direkt bulvarın asfaltından, arabalar burnumun dibinden vızır vızır geçerken ve duraktaki yolcuyu son anda gören otobüsler önüme kırarken gidiyorum okula. yapacak birşey yok...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
...teorik olarak yukarıda verilen km ler doğru olabilir.

Pratikte bu yollardan neredeyse hiçbiri rahat bir kullanıma sahip değil diye düşünüyorum.

bunlar kullanılıyor olsa da ne değişir ki ?

Almanya da 76. 000 km bisiklet yolu var. Gerçek bisiklet yolu.

her yıl 3000 daha yapılıyor .