Zorunlu ara veriyorum

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
Daha 1 yili yeni doldurmus oldugum bisiklete ara vermek zorunda kaliyorum malesef. Bugun mr sonucumu aldim ve doktorla gorustum miniskus zedelenmesi oldugunu ve fizik tedaviyr gitmem gerektigini soyledi , muhtemelen uzun bir sure bisiklete binemeyip kosamiycam diye tahmin ediyorum. Daha gecen sene 9 eylulde alip araliksiz butun ulasimimi sagladim duzenli olarak antrenmanlar yaptim bisiklete basladiktan sadece 10 ay sonra kartepe tirmanisini 1 saat 25 dakikada tamamlamistim ki demekki yanlis olani yapmisim. Tam da yol bisikleti alma / toplama arefesindeyken kotu oldu gercekten. Demem o ki arkadaslarim abilerim cok zorlamayin kendinizi yuklenmeyin gelisicez diye.

Forumda doktor arkadaslar vardi sanirim birkac konuda yorumlarina denk gelmistim ufaktan goz gezdirebilirlerse sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Scudo

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Geçmiş olsun..
Zorlamamak lazım..Dinlenmeyi ihmal etmemek lazım..Bu işler yavaş yavaş olur..

• Beğen
Tepkiler: furkanbr

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.014
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle çok geçmiş olsun.. 2 kere aynı dizden menisküs ameliyatı geçirmiş biri olarak neden bisiklete ara vereceğini anlayamadım. Fizik tedaviye gidince fizyoterapist tedavi sürecinde zaten bisiklet kullandırıyor, en azından bana öyle yaptılar. Bu vesileyle 15 sene aklıma bile gelmeyen bisiklet sporuna başladım. Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

• Beğen

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Screenshot_20180920-182712.png
Screenshot_20180920-182748.png
Yanlış anlamaya meyil vermeden önce doktor olmadığımı ve yazdıklarımın sadece benimle alakalı olduğunu belirtmek isterim...benzer sıkıntı bendede, hatta daha ilerisi mevcuttu(hala mevcut) +ön çapraz bağ zedelenmesi var.. İlk başlarda MR sonuçlarına bakılırsa bırakın bisikleti, yürümem bile hata olacaktı, hemen ameliyat olmam geç kalmamam gerekiyordu..bir iki ortopedi uzmanı böyle dedi diye önce psikolojik olarak etkilensemde ve korkudan 6 ay kadar bisiklete(hatta sattım) ara versemde bir türlü kopamadığım bisiklet sporuna tavsiyeler doğrultusunda fizik tedavi ve spor hekimininde görüşlerini alarak ve onlarında doğru ayarlar ile yüksek kadans şeklinde istersen 200 km kullan demeleri ile gaza gelip yol bisikleti ile antrenmanlara başladım... Şu anda 2.yılımı doldurdum ne ameliyat oldum ne dizlerimi zorlayacak hareketler yaptım.. Yürümeyi mümkün mertebe asgariye indirdim merdivenleri 2 3 çıkarken imkanlar doğrultusunda asansör yada yürüyen merdiven kullandım.. Ocak ayından bu yana 6500 km yaptım bu kmler arasında Uludağ /Bolu dağı/kartepe tırmanışı yaptım.. Genelde yeri geldi 200 300 km arası günü birlik turlar yaptım...şimdi nasılmıyım şükür Allah'a kendimi çok iyi hissediyorum .. Mesela En son dün 1200+rakımlı kartepe tırmanışını gerçekleştirdim totalde 165 km yol içerisinde 24 km ortalama ile. Yenibosna sirkeci rotasını git gel 48 km ortalama 34 35 arası gidiyorum...yanlız dediğim gibi lütfen Burdan bana iyi gelen şeyin sizde iyi geleceğini çıkarmayın.. Sadece tek doktorla kalmayın ve dizlerinizi zorlamadan üst bacak kaslarınızı mümkün mertebe geliştirin (zaten gelişmiştir ama yinede hatırlatayım)geçmiş olsun
Yukarıda Strava ekran görüntüsünü koydum . sözde asla bisiklete binme yassahhhhh demişti doktorlar. Aynı doktor şimdi ne olduda iyiye gitmiş dedi en son bir kontrol için gittiğimde...

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@BigpatronAntrenmanlardan sonra dizimin alt kisminda kissettigim hafif bir agri ile fark ettim ilk olarak ve kademeli olarak her antrenmanda artmaya basladi pazartesi gunu fizik tedaviye gidicem eger bisiklete devam edebilecegimi soylerse nasil mutlu olurum tahmin bile edemiyorum suan@bilalfidanboyTabi ki tesekkur ederim yazdiklariniz icin umarim sizin de bir sikntiniz kalmamistir ve ileride de bir sorun yasamazsiniz pazartesi fisik tedaviden sali da garanti olsun diye spor hekimliginden randevu aldim anladigim kadariyla raporda henuz cok ilerlememis oldugu yaziyor umarim kisa surede tamamen duzelir

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Geçmiş olsun. Ortalama hıza abanmamak lazım.

• Beğen
Tepkiler: bilalfidanboy

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@furkanbr grade 1 yırtık olarak dahi geçmez ama ihmal edilirse ilerde sıkıntı olmazda denemez... Size egzersizler vereceklerdir asla es geçmeyin birazda günlük alışkanlıklar değişecek.,çömelerek oturmayacak bağdaş kurmaktan uzak duracaksın,tabiri yerinde ise bacak bacak üstüne atmayacaksın lavabo ihtiyacını klozet ile göreceksin merdiven iniş çıkışlarda azami dikkat edeceksin gibi..... Fizik tedavi ve spor hekimine bisiklet kullandığını söylemekten çekinme kesinlikle sor derim.... Tekrar geçmiş olsun

• Beğen

behamehal

Üye
Tepki
37
Çok geçmiş olsun hocam. Ben de koşu esnasında zorladım. Yumuşak doku zedelenmesi var dedi doktor. 3 aydır ne bisiklet ne koşu... Ayrı kalınca çok kötü oluyo insan. Zorlamamak lazım. Varsın geç olsun. Ayrı kalmak çok kötü

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.014
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bilalfidanboy
Aynen benimde MR sonuçlarıma göre protez diz tek çözümdü. Tabiiki ben protezi istemedim, ki bunu yapmaklada doğru karar vermişim. Daha sonra farklı bir ortopedi uzmanına gittim ve bana proteze ihtiyacım olmadığını ufak bir ameliyatla %100 olmasada %90 iyileşeceğimi bisiklet kullanabileceğimi, doğa yürüşleri yapabileceğimi, asfalt harici diğer zeminlerde koşabileceğimi söyledi. Ameliyatı yaptırdım ve çok şükür şikayetim kalmadı. Koşu harici diğer bütün aktiviteleri rahatça yapabiliyorum.

Dediğiniz gibi üst bacak kaslarının geliştirilmesi çok önemli zira dizin destek aldığı yer üst bacak kasları.

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tabi bu arada kilo kontrolünüde es geçmeyelim... Bu tür vakalarda en önemli rol kilo dengesine kalıyor ..

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@bilalfidanboyKilom konusunda hicbir sikintim yok hocam 189 cm boyum var 65 kiloyum 4 yildir kilo almaya calisiyorum 4 yilda 2 kilo verdim , doktor da onay verirse umarim hic ara vermeme de gerek kalmiycak

• Beğen
Tepkiler: bilalfidanboy

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Çok geçmiş olsun umarım ne kısa zamanda sağlığınıza kavuşup, tekrar bisiklete dönersiniz :)

Bir sezonda gösterebileceğimiz ideal, önerilen gelişim %5 arkadaşlar. Çok şeyapmamak lazım, çaylak adamlarız biz, vücut zaten ev-iş-okul vs. arasında koşturmaktan yorgun düşüyor :D Yavaş ve derinden devam :harika:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@furkanbr Yanlış hatırlamıyorsam mühendislik eğitimi alıyordun.Bisiklete dönene kadar mesleğin konusunda kendini geliştirmeye devam et.İnşallah tez zamanda sağlığına kavuşur ve bisikletine dönersin.Forumu da takip etmeye devam et.

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
Tesekkur ederim aynen son siniftayim suan forumu birakmayi hic dusunmuyorum ara vereceksem de tekrar basliycaz bigun [emoji4]@hamlet2006

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@furkanbr ben de üç dört yıl önce doktora dizimdeki şikayet için gittiğimde ne yaptığımı sordu bisiklet kullanıyorum dediğimde ne kadar diye sordu. Ben de turlar yaptığımı günde ortalama 100km civarı 10 -15 gün sürdüğünü söyledim. Bana senin bisiklet kullanman sakıncalı dedi. Neden diye sorduğumda da senin kaval kemiğin (diz kapağı altı) eğri dedi. Şaşırdım tabi. O ağrılar öncesindeki turum ilk uzun turumdu ve epeyce zorlamıştım. Bilmiyorum belki yanlış belki doğru yaptım ama doktoru dinlemedim çünkü aynı bacak eğriliğini birçok bisikletçide de görmüştüm ve inanmak içimden gelmedi. Devam ettim... sonrasında birçok uzun mesafe turlara çıktım. Okudum araştırdım danıştım ve öğrenmeye çalıştım bu sporu. Yeri geldi haftada 750km civarı yaptım. Şu an en son aylık 1300km civarı sürdüm. Yorgunluğun getirdikleri dışında herhangi bir sorun yaşamıyorum.
Geçmiş olsun. Tez zamanda savarsın inşallah.

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
Dun fizik tedaviye bugun de spor hekimine gittim son durumu bildirmek istedim.

Dun fizik tedavite bunun ciddi bisey olmadigini belirtip belirli egzersizleri yapmami ve diz cevresindeki kaslari gelistirmemi istediler ve doktor bir dizlik verdi takmami istedi ama nasil rahatsiz bisey anlatamam yatarken bile rahatsiz ediyor. Dizligi taktim ama egzersizlerin hicbirini yapmadim dun spor hekiminin de gorusunu alayim garanti olsun dedim.

Bugun sabah erkenden spor hekimine gittim mr sonucumu gosterdim ve muayene icin yatmami istedi. Acikcasi ilk kez dogru duzgun muayene oldum diyebilirim nerede agri oldugunu vs anlattim bazi sorular sordu sonrasinda ise bu agrinin patellar tendondan( diz kapaginin alt kisminda kalan diz kapagini yerinde tutan tendonmus) kaynaklandigini ve biraz dertli olup kisa surede gecmedigini belirtti( yaklasik 1.5 aydir var zaten) raporda meniskus grade 1 dejenerasyon yaziyor bu asinma ilerleyen donemde yirtilmaya yol acabilir mi diye sordum biraz acik sozlu bir abimizdi hic onemli bisey olmadigini hatta mr ceksek bende bile cikar bu diye belirtti( internette yazilanlara bakarken kimsede grade 1 e rastlamamistim zaten) , dizlikten de kurtuldum senin isine yaramaz demesiyle direk ordayken cikarttim zaten sonuc kosuda duz ve olabildigince yumusak zemin( toprak veya tartan pist gibi) ve duz rotada kosmami bisiklette ise sele yuksekligine kadansima dikkat etmemi onerdi( kadansimi zaten hicbir zaman dusurmuyorum ama bisikletimin kadrosu bana gore normalde kucuk 58 olmasi gerekirken 56 almisim ilk aldigimda hicbir fikrim bile yoktu sele borusu max cizgisinin 2.5 3 cm kadar ustunde duruyor zayif biri oldugum icin bisiklete bi zarari olmamisti ama bana zarari olmus olabilir.)

Bir de bir egzersiz yapmami istedi bu tendon icin squat yapar gibi dusunun iki ayakla yukari cikicam ama asagi inerken sadece sorun olan bacagim ile yavas yavas inicem ve ayagimin altinda yaklasik 20 25 derecelik rampa olmasi gerekiyormus topuk havada kalacak yani bu da o tendona binen yuku arttirmak icinmis.

Hekim saolsun gayet ilgiliydi eger boyle bir sikayeti olan varsa ortopedi ile falan hic ugrasip zaman kaybetmesin spor hekimi en iyi cozum ve daha uzun sure ilgilenebiliyor.

Bana verilen dizlik ve agrinin en belirgin oldugu yer;

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
%5 meselesi bence biraz degisken olabilir kisinin seviyesine gore mesela ben bundan tam 1 once yani bisiklete daha yeni basladigim daha toplam 60 km yol yapmis oldugum gun [emoji4] 180 190 nabiz araliginda ve tam ortasinda yaklasik 30 60 sn mola vererek tirmandigim yokusu bugun ayni hizda 140 145 nabiz araliginda muhabbet ederek tirmanabiliyorum ama andre greipelin instagraminda gezdigimde adamin bisiklet bilgisayarinda yeni ftp!!! 453 den 453 e cikti diye bir ibare vardi [emoji2] simdi bu adamin kimse % 5 artis saglamasini bekleyemez herhalde [emoji2]

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Pawcraft

"Overtraining" diye bir durum var, "sürantrene" olarak Türkçeleştirilmiş bana biraz garip gelse de. Yani vücudun fazla antrenmandan yorgun düşmesi ve gelişmeye devam edememesi durumu. Bununla ilgili birkaç ufak yazıya denk geldikçe bilgi edinmiştim, bu yazıların birinde %5 rakamını görmüştüm fakat şu an linkine ulaşabileceğimi pek sanmıyorum, çok uzun zaman oldu :( Fakat açıklamaya ve neyi kastettiğimi örneklerle açıklamaya çalışacağım :harika:

Bu %5'lik gelişmeden kastım uygulanan güç (watt) miktarıdır. Ne zaman watt konuşmaya başlasam hep aynı tabloyu çıkarıyorum ama durumu en iyi bu tablo izah ediyor :cool:
PowerProfile.png

Tabloda, Men kategorisinin FT sütunu için konuşacağım. FT'den kastın Full Time olduğunu biliyoruz, fakat tam bir süre belirtilmemiş. Biz ise kırmızı satırdayız, averaj antrenmansız çaylaklar :cool: Antrenmansızdan kasıt bisiklet üzerine ilk kez çıkmış biri değil, planlı programlı sistemli ve bilinçli bir şekilde antrenman yapmayan, sadece çıkan ve süren, arada kafasına göre sprint atan, arada yokuş çıkan, arada 200 km süren çaylaklar :D Bu tam olarak biziz. (En sonda bahsedeceğim)

İlk olarak şuradan başlayayım, tabloda bir satır yukarı çıkabilmek için gereken gelişim neredeyse %5 (özellikle FT sütununda). Yani FT'si 2.22 w/kg olarak belirtilen antrenmansız çaylakların bir tık üste çıktıklarındaki yeni w/kg değeri değeri 2.31 oluyor. Bu neredeyse %5'e denk bir değer.

Ve bu %5'lik gelişim, antrenman amacınıza, planınıza, yoğunluğunuza, iş-okul durumunuza bağlı olarak 4 haftalık, 8 haftalık, 12 veya 16 haftalık şeklinde planlanabiliyor. Yani bir antrenman planını başarılı bir şekilde uygularsanız %5 civarı güç kazanıyor ve bu tabloda bir üst satıra terfi ediyorsunuz :cool: (Okuduğum fakat şimdi linkine ulaşamadığım eski yazılardan yola çıkarak) Elbette ben çok sıkı çalışırım, işim yok, boştayım, sürekli antrenman yapıp, dinlenebilirim diyerek hızlandırılmış 4 haftalık antrenman planlarına abanabilirsiniz. Fakat biz çaylaklar, hemen hepimiz, bunu yaparken sürantrene oluyoruz ve bu öngörülen %5'lik kazanımı alamıyoruz. Belki hız ortalamalarımıza veya kazandığımız KOM'lara bakarak "Ben çok geliştim! Ben iyiyim!" şeklinde hissediyoruz ama aslında sandığımız kadar gelişemiyoruz. Çünkü yeteri kadar dinlenmiyoruz, çünkü sürüş sonrası masaj yaptıramıyoruz ve sürüş sonrası toparlanma takviye gıdaları almıyoruz (çoğumuz).

Konuyu biraz geliştirip "Cyclists Training Bible"ın yazarı Joe Friel'den alıntılarla devam edeyim. Friel gelişim aşamalarını şu şekilde grafiğe döküyor:
fig 3.2.png

Yatay çizgi, bizim form düzeyimiz. Sert bir antrenman sonrası formumuz önce düşüyor, çünkü yoruluyoruz. Yorgunluk ve form ters orantılıdır. Recovery, yani dinlenme ile form durumu yükselmeye başlıyor çünkü vücut yırtılan kasları onarmaya başlıyor ve artık bu yırtıkların arası da kas ile dolduğu için kaslarımız daha güçlü. Gelişim fitness düzeyimizi aşana kadar devam ediyor. Ve antrenmandan sonra tam olarak dinlendiğimizde eskiye göre gerçekten güçlü oluyoruz. Fakat bu güç kalıcı bir güç değil, zamanla bu gücün aşağı yönlü hareket ile gösterildiğini fark etmişsinizdir. Friel diyor ki: "Bir bisikletçinin formu asla sabit kalmaz, ya gelişir ve güçlenir, ya zayıflar ve düşer". Biz bu grafikte overcompansation olarak ifade edilen gelişimin tam olarak nereye kadar düştüğünü göremiyoruz ama, ilk başlangıçtaki form düzeyimizden çok az daha yukarıda olduğunu biliyoruz.

Başka bir grafiğe geçelim, Friel'in bize sürantrane olup olmadığımız anlayabilmemiz konusunda fikir verdiği ufak bir teste ait grafik:
fig 4.5.png

fig 4.6.png

İki farklı Aerobic Threshold antrenmanı (sürdülebilir sabit güç) sonrası güç-nabız dengelerini gösterir grafikler bunlar. İlki istenen türden bir grafik ve nabız sabitken güç de sabit. Tabiki bu ikisi ilk pedala bastığımız an sabit olmuyor, birkaç dakika içinde sabitlenip, grafikteki gibi paralel bir görüntü oluşturuyorlar. Bu bize, sporcunun yorgun olmadığını gösteriyor. İkinci grafikte ise nabız sabit devam etmesine rağmen güç düşüşte. Bu, sporcunun sürantrene olduğunu, yorgun düştüğünün göstergesi.

Tabiki biz, sadece nabız bandı kullanan çaylaklar bu testi asla yapamayız, çünkü bize göre nabzımız sabitse, gücümüz de sabittir :cool: Ne kadar çaylağız (ben de öyleyim) lanet olsun :koptum:

Sürantrene konusunu daha da konuşalım. Strava'dan takip ettiğim pek çok kişinin bu durumu yaşadığını düşünüyorum. Birincisi, çok sık antrenman yapıyorlar. İkincisi, dinlenmiyorlar. Üçüncüsü, yeterince uyumuyorlar. Dördüncüsü (bonus) Yeterince dinlememiş ve toparlanmamış oldukları için antrenmanlarında yüksek güç uygulayamıyorlar o_O Beslenmeye pek girmiyorum çünkü çoğumuz ailesinin yediğini, evde yapılan pilav üstü kuruyu yiyor :D Düşük yağ diyeti falan hikaye oluyor, kendimden biliyorum :islik:

Bahsettiğim ve hedeflenen %5'lik gelişimi şununla karıştırmayın; Hiç antrenmansız biri, veya bisiklete uzun süre ara vermiş biri bisiklet üzerine tekrar çıktığında gerçekten kötü durumdadır. Eski halinden eser yoktur. Fakat bisiklet üzerinde kaldıkça hızlı bir şekilde toparlanır ve idealini bulur. Bunu bir gelişim olarak nitelendirmiyorum. Ben bunu bir nevi "bisiklete uyum sağlama süreci" olarak adlandırıyorum. Ve tabiki bu süreçte kazanılan güç, %5'ten çok daha fazla. Size bu soruyu sordurtan asıl sebebin de bu olduğunu düşünüyorum @Pawcraft :harika: Şöyle örneklendireyim: Yeni yol bisikleti aldınız ve henüz sezon başındasınız. Ne nabzınız nabız, ne ciğeriniz ciğer, ne bacaklarınız bacak. Yani kısaca antrenmansızsınız. Siz Şubat ayından başlayarak Ekim ayına kadar bisiklet üzerinde kalır, ve bol bol bisiklet sürer, mesafe yapar, yokuş çıkar, arada canınız sıkılır grup sürüşü yapar, heyecan olsun diye sprint atarsanız formunuz oldukça artar. Yani hamlığınızı atarsınız. Ve ham halinizle ham olmayan haliniz arasındaki performans farkı çok ciddidir, belki de %30 fark olacaktır. Verilen kilolar da hesaba katılınca, gerçekten çok ciddi bir form yükselişinden bahsedebiliriz.

Fakat verdiğim %5 örneği, uzun yıllardır bisiklet üzerinde kalan, zaten fit, zaten kilo fazlası bulunmayan, zaten sprint atan, uzun yol yapan, grup sürüşü yapan, nabzı yola gelmiş, bacakları yola gelmiş birinin, sezon başından sezon sonuna kadar yakalayabileceği gelişimdir :harika: Hamlık atmak, ciğerleri,bacakları, kiloyu yola getirmek ayrı bir olay, ondaki gelişim tabiiki çok daha fazla :)

-------------------------------------------------

w/kg nedir?
watt/kilogram olarak ifade edilen, bir sporcunun kilo başına uygulayabildiği maksimum güç miktarıdır. Bu sayıyı kilonuz ile çarparsanız uygulayabileceğiniz güç (watt) ortaya çıkar.

Genel kültür bilgisi ve w/kg tablosunun kafanızda daha iyi şekillenebilmesi için:
En iyi bisikletçilerimizden Ahmet Örken'in Olimpiyat zamana karşı yarışı sonuçlarından yola çıkarak w/kg oranını hesaplayalım ve tablonun neresinde olduğunu aşağı yukarı tespit etmeye çalışalım:
Ortalama 270 watt basmış (Bu tabiki tahmini bir değer, kendisi powermetre kullanmıyor, hiçbir milli sporcumuz kullanmıyor): (link)
Kilosu 69: (link)
Tahmini w/kg değeri: 270 watt / 69 kg = 3.91 w/kg yani "Good"un tam ortasında kendisi yani "iyi".

Aynı hesabı Cancellara'nın aynı yarıştaki performansı için yaparsak: 457 watt / (link) = 5.71 w/kg "Exeptional"ın ortalarında çıkıyor, yani "olağanüstü".

Listenin en üst sıralarındaki değerlerin dünya rekorlarına ait değerler olduğunu da hatırlatalım o_O Wiggins, 2011'deki dünya rekorunda 55 dakika boyunca ortalama 456 watt üretmişti. 456 watt / 69 kg = 6.60 w/kg yani listenin en tepesi :krktm:

Hatta daha da abartalım: Mustafa Sayar TUR 2013'teki efsanevi dopingli galibiyetinde Meryem ana'yı 13:51 dakikada, ortalama 6.33 w/kg ile tırmanmış ve tepkiler üzerine soruşturma başlatılmış, doping yaptığı ortaya çıkmıştı :D (link)