Türkiye'de bisikletçi olmak zordur...

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Bulvar üzerinde yaptığı antrenmanda otomobile çarpan milli bisikletçi yaralandı.

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2015/05/19/bisiklet-670.jpg

Sivas’ta bulvar üzerinde antrenman yapan milli bisikletçi 17 yaşındaki Yunus Emre Karaaslan, caddede sağa yanaşarak duran otomobile arkadan çarptı. Yaralanan bisikletçi hastaneye kaldırılırken, araç sahibi ile bisikletçiler arasında tartışma yaşandı. Kaza saat 12.00 sıralarında Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı üzerinde meydana geldi. Sivas Türk Telekom Kulübü lisanslı sporcusu milli bisikletçi Yunus Emre Karaaslan, antrenman yapmak için caddeye çıktı. Diğer takım arkadaşları ve antrenörleri de bir süre sonra peşinden hareket etti. Bulvar üzerinde bu sırada seyreden Muzaffer Kenan Ceyhan yönetimindeki 58 TT 760 plakalı otomobil, ATM’den para çekmek amacı ile park etme yasağı bulunan cadde üzerinde sağa yanaşarak durdu. Bu sırada Yunus Emre Karaaslan arkadan otomobile çarptı. Kafasını otomobilin arka camına çarpan genç sporcu yaralandı. Kaza sırasında bisikletçinin başındaki kaskı otomobilin kırılan arka camının içinde kaldı. Diğer arkadaşlarının yetişmesiyle olay yerine ambulans ve polis ekipleri çağrıldı. İlk müdahalesi olay yerinde yapılan Yunus Emre Karaaslan ambulansla Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Otomobil sürücüsü Muzaffer Kenan Ceyhan, aracı durdurduktan sonra bisikletlinin arkadan gelip çarptığını iddia etti. Olay yerine gelen bisiklet milli takım antrenörü Hakan Kıpık ile araçta bulunanlar arasında tartışma yaşandı. Araç sürücüsü bisikletçiyi dikkatsiz davranmakla suçlarken, milli antrenör Hakan Kıpık ise söz konusu yerde sürekli antrenman yaptıklarını ve yolda park yasağı bulunduğunu ileri sürdü. Polisin araya girmesiyle tartışma önlenirken, sürücü Muzaffer Kenan Ceyhan, ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü. Sporcunun sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken, soruşturma başlatıldı.

DHA

(link)

Scudo

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
Bir türkiye klasiği acı ama gerçek arkadan çarpdın ya bisikletli'de olsan sen suçlusun.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Benim de her daim başıma geleceğini beklediğim bir olaydır bu. Şoförler bisiklet sürücüsünün hızını hesaplayamıyor; şoför hızla bisikletlinin yanından geçtiği için yaya gibi durabilir zannediyor.

Not: Başlıkta büyük harf hatası olmuş, nasıl oldu anlayamadım.

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olur. Cehalet kaldırılmadıkça toplum yerinde kalıyor demektir, yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir. Mustafa Kemal ATATÜRK.
Musfata Kemal ATATÜRK'ün de dediği gibi cehaleti kaldırmalıyız. Park yeri yasak olan bir yere park etmeye çalışan, bir de utanmadan tartışan bu insanlar topluluğunun cahilliğini almamız lazım.
Eğitim şart diyince millet gülmüştü. Halbuki doğru bir cümleydi.
Eğitimsiz bir toplum olduğumuz için bu tip haberler daima çıkmaya devam edecek.
Kardeşimize Acil şiflar diliyorum...

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Türkiye'de adam gibi adam (veya kadın) başta olmak üzere birçok şey olmak zor. İnsanlardan saygı, hoşgörü beklemek ise en zoru.

Bu nedenle her daim birileri üstünüze çıkacakmış gibi temkinli davranmak veya araç trafiğinin yoğun olmadığı (neresiyse orası?) yerlerde bisiklet kullanmak durumundasınız.

Kaza yapan arkadaşıma geçmiş olsun diyorum, ciddi bir sakatlığı olmaması teselli olmuş.

Edit : imla

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
Çok dogru bir başlık herkesin kendine göre kuralı var bu trafikte

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
hadi ben her an her şey olabilir diye, trafik olan yerlerde belirli hızların üstüne çıkmayabiliyorum, takip mesafesini ayarlıyorum, önümdeki her an duracakmış gibi hareket edebiliyorum... ama antrenman bu ya.. benim gibi hobi niyetine bisikletçiyle, sporcu bir mi? beni hızda 2'ye 3'e katlayacak ki antrenman yapmış sayılsın arkadaş...

bu arada da yanlış hatırlamıyorsam, bisiklet için hız limiti 40 veya 45... yani trafiğe açık yollar antrenman alanı olarak kullanılmamalı... arkadaş çok ayıp etmişi çok hatalı davranmış... bisiklete ayrılmış özel alanlarımız var her yerde (!), sırf bisikletçilerimiz attrenman yapabilsin diye(!), oraları kullanmalıymış(!)

--- tabi güzel haber, durumu iyiymiş... bir an önce geçmiş olur umarım...

EDIT: "park yasağı olan yere park etmek", kısmına takılmamak taraftarıyım... nitekim, park yasağı olan yerde arabanız bozulamaz diye bir şey yok.. olabilir. adam park etmez ama tak der araba yolun ortasında duruverir. aman dikkat arkadaşlar. -- uzay heparı mıydı? arızalanan bir aracın arkasından motoruyla dalan?

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Arkadaşlar, genç arkadaşa geçmiş olsun diyorum ama adamın söyledikleri doğruysa, bisikletçi hatalı maalesef. Park yasağı olsa dahi, aracın önünde durmayacağı anlamına gelmez. Önüne birisi çıkar durur, araç bozulur durur, yasak olsa da canı ister durur. Bisiketli olarak öndeki trafiği kontrol etmek durumundayız. Araç aniden önüne geçip sert fren yapmadıysa, muhtemelen genç arkadaş önüne bakmadan performans odaklı ilerledi ve aracı fark etmedi.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
ben de geçen gün sağa yanaşıp geri geri giden bir araca çarpıyordum az kalsın hatta bu 2 kere oldu, ne yapıyorsun diye el işareti yapınca bir de tepki gösteriyorlar üstelik, üste çıkmaya çalışıyorlar bisikletlisin ya ne işin var yolda senin demeye getiriyorlar,böylelerinin bırakın trafiğe şehre bile sokulmaması lazım ama etraf bunlardan kaynıyor malesef

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
Evet bisikletcide insan katılıyorum hatalar insanlar için ama aracın şöförü canı sıkıldı aniden durdu yada park etmemesi gereken yerde park ediyorsa bunu kabul etmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Silmarillia

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Arkadaşa geçmiş olsun umarım bir an önce iyileşir.Burada başıma defalarca gelecekmiş gibi duracak bir olay araç sürücüleri boş bir yere park etmek için hızlanıp bir anda duruyor ve defalarca kıl payı kurtuldum.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
biri bana bu kaskın markasını söyleyebilir mi... aynısından alıcam.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
1300-1500 kiloluk bir araç ile bir bisikletli kıyaslanmaZ. O otomobilde poposu üzerinde oturup etrafa dikkat edecek. Tek yapması gereken bu. Gaz ve freni, ayna, korna ve sinyalleri mühendisler sünnet veya düğün alayında kullanın diye takmamislar. Yapması gereken tek şey dikkat etmek. Her ne olursa olsun, intihar ve araç sürücülerinden para koparmak için yapılan sözde kazalar dışında yayalar ve bisikletliler haklıdır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ilk once kardesime allahtan sifa diliyorum.Benim gecirdigim olay bundan cok daha vahim ama ne hicbiryere yansidi nede en ufak bir destek gordum federasyonumuzdan.

16 yasinda federasyona bagli lisansli yol bisikletcisiyim.30 nisan gunu gidis gelis yolda seridin en sagindan neredeyse kaldirima pedalim surtecek kadar sagdayken bir araba capraz yoldan baglanip arkadan vurdu ve bisikletimi 3 metre surukledi benide ustunden 6-7 metre ileriye atti.Kaza raporunu ekte verdim.%100 hakliyim ama ustun yasalarimiza gore dizimdeki catlak ve okulda ac kalarak almis oldugum bisikletimin(trek equinox ttx 9.9)hicbir degeri yok.
Mahkeme minimum 1-1.5 yil sure verdi.Sigorta tabiri caizse iplemiyor bile.Arkadasimiz arkadan vurmus.Bana koskoca yolda araba arkadan vurdu.Hepsine lanet olsun..

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
öldükten veya sakat kaldıktan veya yaralandıktan sonra, trafik ihlallerini kabul etmemek veya haklı olmak çok da önemli değil...

elimiz mahkum dikkat edeceğiz, çünkü 4 tekerlekliler dikkat etmiyor... 2 ayaklılar da dikkat etmiyor...

-- fransa'da yaşayan bir arkadaşım var, fransa-isviçre sınırında... burada çok biisklet kazası oluyor dedi... bisikletliler araba sürücüleri dikkat ediyor varsayımıyla bodoslama kullanıyorlarmış...

-- ben arabamı ilk aldığımda, bi taksici abimin bana ilk uyarısıdır... yeşil yanar, insanlar selektör yapar... sen diğer yoldan gelen aracın duracağından emin olmadan geçme...

ister bisikletliyken, ister arabalıyken, ister yayayken... dikkat edeceğiz... başka yolu yok...

@Erkin Kalender size de geçmiş olsun... mal canın yogası tabi, ama siz iyisiniz ya, bu daha önemli

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
Valla ondan sonrada bu oldumu kimse kusura bakmayacak peki bu çözümmü değil ama hakedene hakettiği.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@CandanC

Tesekkur ederim..Oyle,buna sukur artik ne diyelim..Dizimdeki catlagi canim annem sagolsun 15 gunde buyuk ugraslarla iylestirmeye cabaladi hep,doktor iylesmeler var dedi.Bakalim neler olacak gorecegiz.Konu acamadim malesef mesaj sayim azmis..Ama en kisa surede konu acip sureci aktaracagim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle genç sporcumuza geçmiş olsun.

Haberde kazadan sonra şoför çağrıldı diyor. Eğer bu doğru ise tüm park etme eylemleri tamamlanmış ve şoförü ile tamamen bağı kopmuş park halinde bir araca arkadan çarpmaktan bahsediyoruz. Dolayısı ile takip mesafesi vs değil park halindeki araca arkadan çarpma olayı var.
olayı analiz edersek:
- Şoför park yasağı olan bir yerde park etmiş ise bundan yasak park cezası alır.
- Bisiklet sürücüsü (her ne kadar park yasağı da olsa) duran araca arkadan çarptığı için kazaya kendi hareketi ile sebep olduğundan karşı taraftan bir hak talep edemeyeceği gibi trafik mahkemesinde aracın masraflarını ve mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalabilir.

Bisiklet bir ulaşım aracı olduğu için Karayolları Trafik Yönetmeliğinde bahsedilen hükümlere tabi bir ulaşım aracıdır. Profesyonel bir sporcunun bunu kullanması durumu değiştirmez. Tam tersine mahkeme başkanı profesyonel olduğu için çevreden gelebilecek tehlikelerin daha bile farkında olmalıdır diye hüküm bile yürütebilir.
Araç kullanıcısı hata yaptı ve yanlış yere park etti diye bu diğer yol kullanıcılarına herhangi bir hak doğurmuyor. Kullanıcılar her halükarda önündeki arkasındaki trafiğe ve yol / hava koşullarına göre araç kullanmak ile yükümlüdür.

Bir fıkra ile bitireyim:

Baba oğul araba ile gidiyorlar, arabayı oğlan kullanıyor.
Tek yönlü bir yola giriyorlar ve yol hakkı bunların. Birden ters istikametten bir arabanın bunlara doğru geldiğini görüyorlar. Oğlan daha genç, durur mu hiç? Tersine daha da basıyor gaza.
Baba soruyor "Oğlum yavaşlasana!"
Çocuk: "Ama yol bizim, biz haklıyız. kendi yolumuzda gidiyoruz."
Baba en son: "Oğlum haklı haklı gitmeyelim istersen öbür dünyaya" diyor

:D

Bu olaydaki durum da budur. Bisikletli kardeşimiz kendine ait olan yolu kullanıyor ama hakkını kullanırken yapması veya uyması gereken tüm kurallara uymuyor; sonuç olarak kendi eylemleri kazaya netice oluyor.