Zor zamanimda kücük bir yardim istiyorum :)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Aslinda soracak cok sorum olmasina ragmen forumda kirlilik olmamasi adina bu sorularin cogunu ya kendim buldum ya da ozel mesajla degerli uyelerden yardim aldim.Ama bu sefer kücük bir yardima ihtiyacim var.Lafi uzatacak dahi zamanim olmadigi icin direk konuya giriyorum. Yarin bir cyclocross bisiklet alacagim ama kafamda ufak bir soru isareti var. Disk fren mi, v fren mi ? normalde disk frenin bakimi zor oldugu icin ve sorun cikarttiginda tamiri masrafli oldugu icin pek sevmem ama mekanik iyi bir disk fren, hem bakimini yapabilecegim hem de sorun ciktiginda uygun bir sekilde halledebilecegim bir fren türü. Agirligi ise kötü yani.Evet cok düsündüm ve 600,700 euroluk trek 1.2 ,cannondale caad8, giant defy 3 gibi yol bisikletleri olmasina ragmen sartlarima daha uygun oldugu icin 2 cyclocross begendim.

1.si centurion cyclocross 2000 :disk frenli,tiagra setli,bagaj icin delikli (hem kadroda hem hem masada) (10.6 kg) 920 euro
2.si stevens cyclocross 105: v frenli,105 setli , bagaj icin deliksiz.(9.7 kg) 1000 euro

Acikcasi icimden gecen, v frenli hafif olan modeli almak.Alacagim bisikleti uzun yillar kullanmak istiyorum.Bu sebeple acaba v fren ileride yetersiz kalir mi ,emin degilim. Ornegin yagmurda da elbette kullanacagim ama frenlerden cok performans bekleyecegim yerlerde olmayacak bu turlar. Bilemiyorum,arada kaldim.Yarina kadar stevens marka bisiklet icin bir magaza ile anlastim.Umarim sizden alacagim dönüslerle güzel bir sonuca varirim.Simdiden cok tesekkur ederim,saglicakla kalin.

linkleri surada: (link)
(link)

(link)

(link)

Scudo

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Ben olsam tercihim kesinlikle
2.si stevens cyclocross 105: v frenli,105 setli , bagaj icin deliksiz.(9.7 kg) 1000 euro
olurdu.

Arada 1 kg ağırlık farkı var bu benim için en önemli etken olur. Disk ve V fren kullandım, diski öyle çok gözünüzde büyütmenize gerek yok. Ayrıca bunda 105 set var.

Bu arada sizin tercihiniz cyclocross anlaşılan, bu konuya girmiyorum. Sanırım ara sıra toprak yollara gireceksiniz. Yoksa ben direk yol alın derim.

Yakup ADIGÜZEL

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Merida
Bence her türlü hava koşulunda kullanabilmek için hidrolik disk fren alın forumda mekanik disk frene sıcak bakılmıyor,bakımını detaylı bir şekilde iyi bir bisikletçiden öğrenin.
V fren ile mekanik disk fren arasında kaldıysanız v fren almanızı tavsiye ederim.

Ekleme:Kendi hidrolik disk frenlerim 600 km boyunca sorun çıkarmadı,öyle ahım şahım bi sistem de değil sıradan bir hidrolik disk fren sistemi markası tektro draco.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@Bilal Demir

Cok tesekkur ederim Bilal bey,önerilerinizi dikkate alacagim.

@Yakup548

Maalesef sadece mekanik disk fren secenegi var cyclocrossda. Yani simdilik :)

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
cyclocross bisiklet için tabi ki disk fren. Çamura falan girersin. V fren seni yarı yolda bırakır. Hatta bırakmaz yolda bir süre son sürat gider en son bir ağaçta durursun :)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Arkadaslar ben ise donuyorum. Birkac saat, güzel önerilerinize cevap yazamayacagim.Yardim eden ya da etmeye calisan herkese tekrar tesekkur ederim.Aksam gorüsmek üzere.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Soner bey,

Ben Centurion derdim.

Nedeni ise çok basit. Stevens cycle cross değil, kalın lastik takılmış bir yol bisikleti gibi duruyor. Bunu alacaksanız kalın lastik takılabilir başka bir yol bisikleti alın derim. Çamura deryaya girecekseniz Centurion, üstelik de disk freni var. Cyclecross dediğinizin disk freni olur genelde.

Bir de 105 setler güzel güzel olmasına da, üstlerinde hangi viteste olduğunuzu gösteren indikatörler yok. Ben de onu sevemedim, bir cycle cross'ta da en azından onu görebileyim isterim açıkçası. Zaten hali hazırda 105 ile Sora arasındaki farkın çok üst düzey bisikletçi olmadığınız sürece anlaşılabileceğini sanmıyorum.

Ezbere hangi viteste gidiyor olduğumu anlayacak kadar geliştirirsem kendimi düşünürüm :)

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.303
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Eğer downhill vb parkurlarda agresif sürüşler yapmayacaksanız Stevens'ı tercih edebilirsiniz. Bu bisikletin hafifiliğini de göz önüne alınca, asfalt yollarda ve engebeli orman yollarında dolaşmak için daha uygun diye düşünüyorum. Jant sürtmeli frenleri o kadar da küçümsemeyin, sonuçta 100 yıldır kullanılıyor ve yarışlarda artık büyük hızlarda bile frenleme sorunu olmuyor.
Münih'e selamlar...:)

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@Umut Tekin
Yok canım,o kadar da değil :)

@Mert E.
Açıkçası ne vites indikatörü ne de vites seriliği o kadar önemsediğim şeyler değil. Yani tiagra da olabilir 105de. Genel olarak dayanıklılığa takmış durumdayım. Ayrıca yol bisikletlerinin maşaları kalın lastiğe genellikle izin vermiyor. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler,bakalım zaman ne gösterecek :)
@Haluk Eke
Yok ben v freni küçümsemiyorum aslında,sadece ileride,yanlış bir karardan dolayı pişman olmak istemiyorum.İbre stevensdan yana zaten :)

Genel olarak kullanım amacım asfalt artı stabilize yollar olacak. Örneğin 100 km lik turumun yaklaşık 90 km'si asfalt olmasına rağmen 10 km'si orman içindeki sert toprak yada taşlı toprak olabiyor.Buralara belki bir,iki defa yol bisikleti ile girilebilir ama devamlı girilmesi çok zor. Çamur deryasında yüzmek gibi bir amacım yok ama yağmurlu havalarda da kullanacağım bisikletimi. Son olarak yol bisikletinden daha konforlu bu meret :) geçen hafta denedim ve çok hoşuma gitti. Onlarca modelden eleyerek bu 2 modele kaldım.Hayırlısı artık..