Zincirim Kadroya sıkışıyor???

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Merhaba arkadaşlar,

komik bir başlık oldu ama durumu özetleyen başka bir başlık bulamadım. :)

gelelim sorunuma. vites geçişlerinde aynakolun alt kısmından zincir kadroya sıkışıyor. tabi böyle anlaşılmadı pek hemen foto koyuyorum ve derdimi orada anlatmaya çalışıyorum.

(link)

(fotoyu tam ekleyemedim sanırım)

Foto da kırmızı ile gösterdiğim zincir bölümü aynakoldan ayrılıp arka aktarıcıya doğru gitmesi gerekirken ayna kola resmen yapışıp mavi hat üzerinde ilerleyip mavi ile gösterdiğim noktada kadro ile ayna kol dişlileri(en dış 3. dişli) arasına sıkışıyor.

Bu durumda hem pedal basmaya devam edemiyorum hemde kadronun o kısmı zincir yüzünden çizik doldu. 5-6 seferdir başıma geliyor. çareyi kadro koruyucuyu öne çekip kadroyu korumaya çalışmakta buldum.

Neden olur ve çaresi varmıdır? yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkürler :)

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.078
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vites değiştirirken pedalı ne hızda çeviriyorsun tahmini olarak? Çok yavaş çevirirsen zincir gergin olmayıp zıplama yapabilir ve aynakol ön vites ya da aynakol kadro arasına sıkışabilir.

• Beğen
Tepkiler: Alper Yıldırım

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
2 kez falan normal tempoda çevirirken oldu bu günkü turda 2 kez pedalı yavaş çevirirken oldu... yani normal ve yavaş çevirirken iki durumda da başıma geldi bu durum... ama bundan sonra sizin dediğiniz gibi biraz daha seri pedal çevirirken denerim...

bu sıralar bu olay başıma sık geldiği için kadroya zarar vermeme düşüncesi ile yavaş vites değiştireyim ki kontrol edebileyim düşüncesi vardı. ama sanırım yanlış bir uygulama olmuş.

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
zincir temizliği ve yağlaması rutin 150km bir yapılıyor. Verdiğiniz linkteki konuyu da okudum fakat duruma bir çare bulunamamış. 2 dişliye indirirken veya 2. dişliye çıakrtırken ayna kolu 3. dişli ile kadro arasına sıkışıyor zincir.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Yavaş kalkış sırasında vites değiştiriyorsanız da sorun olabilir, kalktıktan, belirli bir pedal devrinden sonra deneyin bence.

• Beğen

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Aynakol dişlisindeki dişlerden biri veya birkaçı içe doğru eğilmiş ise bu sorun olur.

Aynakolun dişlilerini inceleyin ve penseyle hafiften dışa doğru düzeltmeye çalışın.

Olmazsa maalasef ayna kol değişmelidir.

Genelde bu sorun çarpmalarda veya darbelerde oluşur.

• Beğen

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler...

caner bey, o şekilde foto elimde yok malesef ama eğer başıma gelirse çekip koyacağım...

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Umarım başınıza gelmez. ama konuyu okuyanlardan benim yazdıklarım hakında yorumyapan olursa da anlayabilirim belki

• Beğen