Zinciri nasıl değiştireceğiz

ufukengin

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar Zinciri nasıl değiştireceğiz bir türlü beceremedim..Lütfen yardım edin..zinciri sökme şansımız var mı??

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Zincir sökme aleti diye bir alet var. Bu alet yardımı ile zincirinizi sökebilir, yeni zincirinizi monte edebilirsiniz.

tekteker

Forum Demirbaşı
Tepki
125
İsim
Volkan
sivri tornavida gibi bi şeyle pimi çıkarabilirsin yalnız pimin altında boşluk olması gerekiyor.
zinciri yerden sadece pimin olduğu ye boş kalacak şekilde destekle( bisikleti yere yatırıp.... pensenin boşluğunu kullanarak pimin olduğu yeri boş bırakabilirsin) pime tornavida benzeri bi şeyle pimden biraz ince olması koşuluyla vurursan çıkar
yeni zincirdede pimi takarken bu tarz şeylerle çözüm bulabilirsin.
pimi taktıktan sonra pimin kafasını dikkatlice hafiften ezerek şişirirsen kopma ihtimalin azalır.

yalnız bı işlemleri dikkatli ve zincire vurmadan yapmalısın ek yerinde bir sıkışma meyna getirmemeye dikkat et
yada halili dinle alet al :)

İdris ACA

Forum Bağımlısı
Tepki
1.425

bu alet işinizi bir hayli kolaylaştırır maliyeti 5-10 ytl civarındadır(pro olanlar daha pahalıdır ama buda iş görür)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
peki idris bu alet pimin ucunu tektekerin dediği gisi genişletiyor mu?

İdris ACA

Forum Bağımlısı
Tepki
1.425
@soneryen
Hayır alet zinciri sökmek,takmaya yarar
Alınan zincirle birlikte özel bir pim veya elimizle monte edebileceğimiz bir bakla verilir(shımano ile pim,kmc ve sram ile bakla)
böylece montaj yaptığımız baklanın kopma ihtimali ortadan kalkar (ben koparırım diyene lafım yok :p )

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@İdris ACA

Teşekkür ederim. Şu senin atölye uzmanlığına özendim doğrusu. Her türlü aletin resmi bulup anında yapıştırıyorsun. Geçen ruble sökme aparatı gibi...

• Beğen
Tepkiler: İdris ACA

hız

Forum Bağımlısı
Tepki
1.985
@ufukengin

selam
ama bu bi teknik işidir,alet olsa bile,herkesin yapacağı bi iş değil,
bence işi iyi bilen birisine yaptırısan,iyi olur,yollarda kalmazsın
saygılar

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
Ya bende bir türlü 8 li sistem zinciri vidası bulamadım gittibursadaki büyük bisikletçilerde bile bulunmuyor nasıl bişey ise

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hız

Sökme takma aleti olduktan sonra problem olmaz. Aslında uzun yolda çantada da taşımanın faydası var yanına yedek zincir baklası da alacaksın. Ne olur ne olmaz. Benim bir keresinde kilyos'ta motorbisikletimin zinciri kopmuştu o günü hiç unutamıyorum. Allah düşmanıma vermesin, kamyonlara otostop yaptım en sonunda bir tanesi durdu, motoru zorla kamyona yüklemiştik. Bisiklettede böyle şeyler olabilir.