Zincir yağlama

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Ben şunu kullanıyorum:

250-300 km'de bir yağlamam yeterli oluyor.

Aslında markanın çok önemli olmadığını düşünüyorum, önemli olan bisiklet zinciri için üretilmiş olması ve (eğer yağmur havalarda kullanmıyorsanız) kuru ortam olması. Islak ortam yağları yağmurda da zincirinizin üstünde kalıyor ama kuru havada daha hızlı toz topluyor.

• Beğen
Tepkiler: poet ve kmert
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhabalar Şahin,
Zincir yağlamak çok önemli işlerden bir tanesidir, zinciri her 100km'de bir bakım yapmanız önerilir ama bunu bir çoğumuz yapmayız buna bende dahilim :)
Bir yağ sökücü (WD40 degreaser) ile zinciri temizleyip sonrasında yağlamak doğru, doğrudan yağlı zinciri yağlamak yanlış bir seçenektir.
Sürekli kullandığım ve oldukçada memnun olduğum zincir yağını öneririm ıslak ortam ve kuru ortam şeklinde kullanırsanız en güzel verimi alırsınız, denemelerimde 100km'den daha fazla yol yapmama rağmen hala yeni yağlamışım gibi bir izlenim veriyor, benim kullanım alanlarım sadece tozlu topraklı alanlar olduğundan faydasını herzaman görüyorum, tavsiye ederim.
Linkteki ürün ıslak ortam için aynı ürünün kuru ortam için olan seçeneğinide kullanabilirsiniz. Erdoğanlarbisiklet'te şuan için yok.
(link)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynen WD-40 yağ sökmüyor ben denedim... Mazot kullanın sıfır gibi oluyor ruble ve zincir.

Tepki
1
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar konunun dağılmaması adına Zincir yağı önerilerinizi alabilir miyim?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Silah yağını unut en başından, çok eskiden bir iki kere kullandım, balçık gibi oldu zincir...
Onun haricinde Murat B. 'nin söylediği hususlar yeterli.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
ben koçtaş'tan ince yağ almıştım her türlü zincir vs için üretilmiştir yazıyordu üzerinde..
MASS denilen sprey ile yağı kiri temizliyorum sonra da ince yağ ile yağlıyorum gayet güzel oluyor

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@BF Okuru

Ayni linkte hem degreaser, hem bisiklet temizleme sivisi, hem de zincir yagi var. Sizin tavsiye ettiginiz Degreaser'dir. Turkiye'de de acikcasi hic gormedim ben.
WD40 denilince akla gelen, klasik eski orijinal WD40'dir. Mesajinizi goren 100 kisiden 99'u ayni seyi dusunur. 50'si sstandart WD40 ile temizlemeye calisir zincirini onun arkasindan.
Daha aciklayici olmaya calisin.

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
WD40'ın genel kullanım için üretilmiş olanı (en bilineni) ucuzdur ama bisiklet için uygun değildir..

özellikle bisiklet için istiyorum derseniz fiyatı 40-50 lira gibi birşeydi, isteyen koçtaş'ta bulabilir (izmir-balçova'da görmüştüm)

https://i.hizliresim.com/V2RMyZ.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Gökhan Toros
Peki, bu söylediklerinizi dikkate alarak mesajlarımda daha açıklayıcı olmaya çalışırım :)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
bizim aldığımız standart ucuz wd40 lar yağ özellikli galiba

Yunus Emree

Forum Bağımlısı
Tepki
150
Bisiklet
Sedona
(link) bulabilirseniz alın, ben de finishline wet kullanıyordum.
Linkte tıklamadan bakacaklar için: Finish Line Keramik Wachsschmiermittel

Zincir temizleme işini ben geçen mazotla yaptım ama biraz abarttım galiba. 3 kere temizleme yaptım 3.yü biraz fazla tuttum.
Zinciri elime aldığımda küçük baklaların kapamasının aşındığını gördüm. Bundan sonra sabunla temizleyecem galiba.

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
Ben 2 bisikletimi de açık parfüm şişesine koyduğum mazotla temizliyorum.Zincirin heryerine mazotu püskürtüp ince bir fırçayla daha sonra bezle siliyorum.Ardından 1 tl ye aldığım makine yağını da sprey şişeye koyup her yerine püskürtüyorum hem görünüşü hem performansı hoşuma gidiyor :)

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Yaz aylarinda zefal pro lube 4 oz kullaniyorum. Toz toplama Çok az. KiŞ ayinda İse zefal wet lube kullaniyorum. Suya karŞi dİrencİ İyİ sayilir.

fiyatları da 20 tl civarında.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
@Cem Ö.

parfüm şişesinden püskürtmek benim niye aklıma gelmedi ya... dün bisikleti temizledim de... ben mazotu koca bidondan fırçaya döküp öyle temizlemeye çalışıyorum... keşke şunu bi iki gün önce yazsaymışsınız : ))

(konuyu dağıtmak istemem ama söylemeden geçmek istemedim : )) )

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@alperK

Muadillerinden az topladığını iddia edemeyeceğim, fakat 150-200 km gitmeden kirli bir görüntüsü olmuyor. 250 kilometreye kadar da vites geçişlerinde hiç bir sorun yaşatmıyor.

@BF Okuru

100 kilometreden uzun sürüşlerde ne yapmamız gerekiyor? yanımızda zincir temizleme malzemeleri ve yağ da mı taşıyalım?

Zinciri temizlemek için de mazot yerine yağ sökücü tavsiye ederim. Ben Metro Grossmarket'ten şu ürünü almıştım, memnunum;
http://acartemizlik.com/image/cache/data/hijyenik%20ya%C4%9F%20s%C3%B6k%C3%BCc%C3%BC-500x500.jpg

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
@CandanC

Hocam ben teker göbekleri olsun, furş yatağı bilyaları vs. hepsini bu sistemle temizliyorum.Bugün furş takımını greslerkende spreyle sıktım mazotu :) Daha az mazotla daha çok temizleme yapıyor bu şekilde.Makine yağınıda püskürtüyo aynı şekilde az miktar yağla daha çok yağlama olayı :)