Zincir yağlama hakkında

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Kayıt
11 Ekim 2011
Başlık
95
Mesaj
400
Tepki
772
Yaş
61
Şehir
kırşehir
Bisiklet
Diğer
198220198221

bu diski biz kendimiz yapamazmıyız acaba! selamlar,saygılar..
 

theGenius

Üye
Kayıt
1 Ağustos 2018
Başlık
0
Mesaj
12
Tepki
92
Yaş
30
Şehir
Antalya
İsim
Hüseyin S.
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sanırım en üşenmediğim şey bisikletim. Her 250-300 km'de bir aktarma bakımlarımı yaparım. Daha öncelerde bunun için bisikletçi yolu gözükürdü. Şimdi 300 liralık bir yatırım ile bu işleri evde kendim yapıyorum. Satın aldığım aletler;

1- Pro ruble sökme-takma anahtarı
2- Shimano hallowtech 2 aynakol sökme anahtarı
3- Superb quick link zincir sökme takma pensesi

Bakımı nasıl yapıyorum ?

Öncelikle Quick link pensesi kullanarak zincirimi söküyorum. Sonrasında ruble anahtarı ile rublemi de söküyorum. En son olarak ayna kolu da söküp bisikleti bir yere kaldırıyorum.

Ruble ve zincirimi 10 dakika kadar mazotun içinde bekletip sonrasında uygun bir fırça ile fırçalıyorum. Bu şekilde, özellikle zinciri içinde kalan toz toprak vs çıkıyor.

Sonrasında bulaşık deterjanı ve bol su ile, ruble ve zincirimin üzerindeki mazotu güzelce temizliyor ve arındırıyorum. Temiz bir bez ile kabaca kuruladıktan sonra 10 dakika kadar kurumaya bırakıyorum. Zincir pimlerinin içi ıslak iken yağlama yapmamaya dikkat etmek gerekiyor zira.

Mazota batırdığım bez ile ayna kol dişlerini, arka aktarıcı makaralarını ve ön aktarıcının zincir geçen kısmını güzelce temizliyorum.

Aynakol miline biraz gres yedirdikten sonra takıyor ve gerekli torka alıyorum. Rubleyi de montajlamadan önce, arka hub yüzeyine biraz gres sürüp, ruble dişlerini takıyorum. Rubleyi de gerekli tork değerinde sıktıktan sonra, zincirimi takıyorum.

Zincir yağı olarak muc off ceramic c3 yağını kullanıyorum. Her baklaya tek damla yağlama yaptıktan sonra bir kaç tur zinciri çevirip 30 dk kadar bekliyorum. Sonrasında 2. kez zincirin her baklasına 1 damla daha yağ damlatıp fazlasını bir bezle siliyorum.

İkinci kez neden yağlıyorum ? Zincir sökülüp, mazota ya da gaza yatırıldığı zaman, pim boşluklarındaki tüm yağ fazlasıyla çözülüyor. Doğal olarak fabrikasyon kuruluğuna ulaşıyor. (fabrika, zincirleri komple yağa sokup çıkarıyor paketleme öncesi). Diğer bir sebebi ise, kullandığım yağın ziyadesiyle kıvamlı olması. Fazlasıyla kurumuş bakla boşluklarına yeterince giremiyor ilk yağlamada.

Bu işlemler toplamda 1-1.5 saatimi alıyor ev balkonu ortamında. Yoruyor mu ? Hem de nasıl. Özellikle bir tamir standım olmadığı için eğil-kalk yorucu oluyor. Tabi sürüşe çıktığımda ilk bastığım pedal, su gibi akıp gidince o yorgunluğa değiyor.
 

Ceyhun Özkan

Forum Bağımlısı
Kayıt
24 Ağustos 2012
Başlık
28
Mesaj
824
Tepki
1.018
Yaş
24
Şehir
Bursa
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tabi ki yapabilirsiniz, başka bir arkadaş paylaşmıştı yine sizin fotoğrafta ki ürünü o zaman ben de düşünmüştüm yapsam mı diye.Aklıma şöyle birşey geldi, teflon bant plastiğinin içine 2.görselde ki yapışkanlı pencere süngerinden kesip yapıştırıyoruz.Son olarak süngere eser miktarda yağ damlatmak kalıyor.Muhafaza için de teflon bandın kendi kutusunu kullanabilirsiniz.Uğraşmaya değer mi bilemedim.
Not: Denemedim.
 
Son düzenleme:

Taxonera

Forum Bağımlısı
Kayıt
26 Temmuz 2015
Başlık
50
Mesaj
1.408
Tepki
1.035
Yaş
41
Şehir
İzmit
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Finishline Türkiye satılmıyor mu?
 
Yukarı Alt