zincir yagı?

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
merhaba arkadaşlar kafama takılan bir konu va bende bitane zincir yagı var ve bu yag cok ama cok toz topluyo 50 metre gidiyorum yerde ne varsa alıyo üstüne bence bu yagın kalitesinden kaynaklanıyo sizin kullandıgınız işte en iyi yag budur dediginiz bir marka varmı toz tutmayan türleri varmış ama galiba markada önemli eger önemliye ne marka kullanmak gerekir dandik yag alıp paramı heba etmek istemiyorum sonra kenara atıyorum boşu boşuna heba oluyo
bu konuyu araştırdım ama bişey bulamadım yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşşekkürler

Scudo

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Yagin toz tutmasi daha cok cinsiyle alakali, benim de kullandigim araziye yazin pek yagmur yagmadigi icin genelde cok tozlu oluyor.

Ben "White Lightning: Clean Ride" diye bir yag kullaniyorum. Guzel turkcemizde zincire surulen herseye yag denildigi icin anlatmakta zorlanacagim biraz, ama zincir yaglari benim bildigim ikiye ayriliyor:

- "Kuru" yaglar, zincire sivi halde uygulaniyor, bir sure sonra kuruyor ve bildigimiz yaglar gibi zinciri islak birakmiyor. Kuru haliyle zinciri balmumuna batirip cikarmissiniz gibi bir hal aliyor. Kuru yagin zincirin disinda kalan kismi bisiklete bindikce kaptigi tozlarla beraber zincirin ustunden kabuk halinde soyulup dusuyor ve teoride zincirin disinda tozu cekecek yag kalmiyor, ama zincirin ic kismindaki yag sabit kalip yaglama gorevini yerine getiriyor. Benim kullandigim yag bu cesit.

- "islak" yaglar, bildigimiz yag iste :) ProLink gibi kaliteli yaglar zincirin ustunde sivi halde bulunsalar da tozlu ortamlarda iyi performans verdikleri soyleniyor, kullanmadigim icin bilemiyorum.

Karsilastirma yapacak olursak:

- kuru yaglar islak ve yagisli havalarda, nehir gecisi bulunan sulu ortamlarda verimliliklerini daha cabuk kaybediyorlar

- kuru yaglar islak yaglar kadar uzun sure dayanmaz sik sik yaglamayi gerektirir, ama kuru yaglarda zincir temizleme derdi yoktur. Zinciri kuru bir bezle silip yagi uygulamak 2 dakikanizi alir genelde.

- islak yagdan kuru yaga gecilirken zincir tamamen islak yagdan arindirilmazsa ilk suruste zincirde ve dislilerinizde cok guzel bir bulamac olustugunu gorebilirsiniz :)

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
@onur demirer

moterex in kuru ortam yagları var fiyatları 25 lira sizce ben bundan alsam işimi görrmü

ömer yayla

Daimi Üye
Tepki
75
teflon yagın özelligi nedri acaba ben almışken iyi bi yag almak istiyorum yoktan yere param gitmesin sizce hangisini alayım akışkanlık vede toz toplamaması önemli benim için yorumlarınız için teşşekkürler

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Bence (Ankara'dan ornekle) SDS, Delta, Erdoganlar gibi bisikletcilerde satilan tum kuru ortam yaglari yeterli kalitededir. Zincir yagi sonucta cok da abartmamak lazim :)

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
teflon yağın özelliği daha düşük sürtünme direnci sağlaması :) bir çoğu yarışçı kullanıyor ama tercih sizin yani çokta abartılmaması gerek ama arada fiyat farkı pek yok almışken teflon alın derim performansı daha iyi diye biliyorum