Zincir uyumsuzluğu

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
Arkadaşlar problem şu. Pedalı sağlı sollu her öne doğru basışımda aynakoldan düzenli şekilde ''tırrrrr tırrrrr'' şeklinde zincir sesi gelmekte.
aynakol sıfır. shimano FC-M431 9 lu
zincir çok temiz bir 2. el , Sram PC971 9 lu.
ruble tarafında sıkıntı yok zaten, ruble de deore aşınmasız temiz.

aynakol sıfırken, zincir bir kaç yüz km lik bir zincirken bu ses neyden kaynaklanıyor olabilir?
yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

Scudo

Onur Gençoğlu

Aktif Üye
Tepki
27
Bisiklet
Salcano
Fazla anlamam ama ön vites ile bir temas olabilir.

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
@Onur Gençoğlu

ön vitese değmediğinden eminim dostum. ses zincir ile dişlilerin teması sırasında geliyor...

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Ön vitese deydiğin'de öyle ses yapacağını sanmıyorum,yüksek viteste kullanıyorsanız mesela 3x6 3x7 3x8 vs.. aynakol göbeğinden gelir,titreme gibi bindiğim tüm bisikletlerde var.

kefallica

Daimi Üye
Tepki
61
@can akıncılar

her kombinasyonda denedim dostum :) ayrıca aynakol göbeği ile birlikte sıfır. ve daha önce hiç duymadığım bir ses...

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@ahmet can baydar
Bisikletin standı varsa arka tekeri kaldır,pedalı çevir ön aynakol'dan geliyor demişsin ama yine de bir kaç noktaya bak;arka aktarıcının en alt makarasına göz at,pedalı çevir zincirde atlama var mı diye,orada bir sıkıntı yoksa pedalı yüksek hızda yada yavaş hızda çevir zincirde,aynakolda her hangi bir takılma göze çarpmıyorsa benim dediğim şeye gelecek olay.

Yatkın

Üye
Tepki
18
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Ümit
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yine bir konu hortlatma ile geliyorum :D :D Belki aynı problemi yaşayan başkası vardır diye yazayım dedim. Bu durumu ben kendi bisikletimde de yaşadım. Bendeki olay şu şekilde; sadece 8. viteste trrr trrr şeklinde ses geliyor. Ki pedale bastıkça titreşimi de hissettiriyor. Parçalar bisikletin üzerinde gelenler olduğu için başta sorunun vites ayarından kaynaklandığını düşünmüştüm. Her şeyini kontrol edip ayar işlemlerine bir buçuk saat harcadıktan sonra zincirin kalın olduğunu fark ettim :ckskc: Meğerse zincir 8. dişlideyken, dişliler birbirlerine çok yakın oldukları için, zincirin pimleri 7. dişliye sürtüp o tireme hissine ve sese sebep oluyormuş. Siz sormadan söyleyeyim, pimler çıkıntı yapacak kadar uzun değil, sadece daha ince bir zincir almam gerekiyor :)😅

__bisiklet__sever__

Tatlı Su Bisikletçisi :)
Tepki
361
İsim
.
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar selamlar bir tane Shimano sora grupsetli bisikletime birde legarda 2127me 9lu zincir alacağım soradaki zincirin baklası 114 ancak legardayi saymadım
(link)
Sizce bu zincir alınır mı? Eğer eksik bakla çıkarsa nasıl tamamlayacağım? Uzamış zincirden eklemek olmaz değil mi? Yada Türkiye'den onerebileceginiz 9lu uygun zincir önerisi var mıdır? Herhalde kmc Türkiye'ye getirmiyor

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.671
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar selamlar bir tane Shimano sora grupsetli bisikletime birde legarda 2127me 9lu zincir alacağım soradaki zincirin baklası 114 ancak legardayi saymadım
(link)
Sizce bu zincir alınır mı? Eğer eksik bakla çıkarsa nasıl tamamlayacağım? Uzamış zincirden eklemek olmaz değil mi? Yada Türkiye'den onerebileceginiz 9lu uygun zincir önerisi var mıdır? Herhalde kmc Türkiye'ye getirmiyor
Eksik bakla olursa powerlink ekleyerek tamamlayabilirsiniz. Kmc kalite olarak iyi. Shimano yerine almak daha mantıklı. Eğer bütçeniz kısıtlı ise dt marka zincir var. Fiyatı çok uygun. Geçen gün bi arkadaş alıp kullandı çok memnun herhangi bir sorun yaşamadı.