zincir temizliğinden sonraki sıkıntı

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
zincirimi söküp mazotla iyice temizledim , rubleyi de temizledim zor da olsa zinciri yeniden birleştirmeyi başardım ama şimdi bisiklete fazla yük binince özellikle ayaktayken zincirde kayma oluyor pedal boşa kalıyor bunun sebebi ne olabilir acaba

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
İlk incelemeniz gereken olay baklayı sıktığınız noktanın sıkışık olup olmaması. Sonrada vites ayarlarınızdır.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
vites ayarından değil sanırım çünkü vites değişmiyor , aynı vites üzerinde oluyor olay sanki vites değişmiş gibi ama vites aynı kalıyor pedal boşa dönüyor, değiştiğim bakla taktığımda biraz zor oynuyordu ama onu hareket ettirerek rahatlatmıştım şimdi o baklayı bulmak da sıkıntı olacak, bakladanmı oluyor acaba

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
İşte bu vites ayarı bozukluğundan oluyor. Hocam eğer anlıyorsan vites ayarına bir göz at eğer anlamazsan göstermeni tavsiye ederim herhangi bir bisikletçiye. 2 dakikalık iş. Ben ocak ayında zincir değiştirdiğimde aynı sıkıntıyı yaşıyordum ama vitesten anlamadığım için bisikletçiye gösterdim. O halletmişti.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Fırat Y.

Demek ki yetmemiş. Biraz daha rahatlaması lazım o baklanın. Zincirin döndüğü yönde değil de yatay yönde esnetmeye çalışırsanız düzelir. Esnetme için alet kullanmayın, elle zorlayın. Çok da fazla zorlamayın, yamulmasın.

Bu arada anladığım kadarıyla zincirinizi söküp takarken baklanın birindeki pimi söktünüz ve taktınız. Bu yöntem eğer yeni-sıfır bir pim takılmayacaksa pek tavsiye edilmez. Çünkü zincirin o bakladan kopma riski artıyor.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Fırat Y.

Zincir ve ruble ne durumda? Eger asiri asinmis zincir veya asiri asinmis ruble kullaniyorsaniz zincir ayaga kalkip yuk verdiginizde ruble dislilerinde tutunamaz ve ileri kayarak atlama yapar.
Eger rublede belli bir dislide yapiyorsa sorun ruble dislisinin asinmis olmasidir. Degistirmeniz gerekecek.
Eger tum dislilerde vites sorunu olmadan zincir yuk verdiginizde ileri kayarak atliyorsa zorun zincirde veya aynakol dislilerindedir.
Zincir uzamasina dari konulari ve nasil olculecegini ogrenirseniz belki yardimci olur.

Gecmis olsun...

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
@Serden Us
evet sorun bakladan kaynaklanıyormuş sorunlu baklayı bulup elimle hareket ettirerek rahatlattım sorun tamamen geçmesede büyük ölçüde azaldı,zincir söktükten sonra pimi komple çıkartmıştım, yeniden yerine takmak için gerçekten çok zorlandım,eski bakla yerine söküp takılabilir bir bakla takmak lazım zinciri söktükten sonra
teşekkür ederim yardımlarınız için