Zincir temizleme icadı

Scudo

serkanoz87

Daimi Üye
Tepki
197
İsim
serkan özdemir
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
hocam 10 numara :)

• Beğen
Tepkiler: ErenCanYRT

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Yinede zinciri daldırarak temizlemek daha sağlıklı. Bu tip temizlik 200-300 km de bir yapacağınız ara temizlik için yeter ama 3-4 ayda bir tam temizlik daldırarak yapılmalı.

• Beğen
Tepkiler: ErenCanYRT

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Benim 2500 km olmuş, daha oturup zincirleri temizledim, bir sorun yaşadığımı sanmıyorum, bu kadar önemli mi bu zincir temizleme?

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
KMC X10 tipi SRAM zincirlerin baglanti noktasi elle acilabiliyor mu yoksa kargaburun benzeri bir alet gerekir mi?

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
@tugrulboraerkil

Ben bundan aldim: (link)

Wurth balata temizleyiciyi sikiyorum ustune aparatin, icinde zincir donerken. Ama icimden bir ses verimli kullanamiyorum bu aparati diyor. Yani wurth'u bu aparat olmadan direk zincirin ustune uygulamak daha iyi sonuc verdi. Dedigin gibi mazot veya baska temizleyici cozelti koymak lazim icine muhtemelen. Ama elde wurth varsa o sprey olarak daha guzel temizliyor zaten.

Acikcasi benim zincir temizleme aparati ile ilgili fikrim: "olmasa da olurmus". Guzel bir zincir temizleyici sprey gayet yetiyor. Sikarken bir de fircayla hafif temizlersiniz(hatta resimdeki icat super uygun :) ), fazlasiyla yeter bence.

• Beğen
Tepkiler: alper 76

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
@dodobir
Tesekkur ederim.Ben acikcasi wurth,wd 40 vb hic bir seyi zincir,ruble ve aynakola bulastirmak istemiyorum.Zincir temizligi ile ilgili sayisiz makale ve yoruma goz gezdirdim ve ortak gorus mazot seklindeydi.Bisiklet yeni oldugu icin henuz zincir temizligi yapmadim ama ben mazot kullanacagim.
Bir de su siralar bisiklet tamir standi almak istiyorum temizligi sorunsuz ve kolayca yapabilmek icin cunku zinciri temizlerken arka tekerlege yag bulasmamasi icin,arka tekerlegi cikarmak bana cok mantikli geliyor ama bisiklet tamir standlarinda fiyatlar biraz yuksek.

Bu stand 11-12 kiloluk bisikleti tasir mi sizce?

(link)

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
@tugrulboraerkil Rica ederim. Wurth'u Giant'in resmi magazasindan aliyorum. Onlarin onerileri ve gayet memnunum. Zincir ustundeki pisligi aninda akitiyor yere. Piril piril yapiyor zinciri. wd40 pas cozucu ise tavsiye edilmiyor dedigin gibi(wd40'in zincir yaglama ve temizleme icin ayri urunleri var, onlar kullanilabilinir ama). Mazot ile ilgili sorun ise alinan mazotun saf temiz bir urun olmamasi. Bunu bir arkadas bu forumda guzel aciklamisti ama unuttum nerede oldugunu.

• Beğen
Tepkiler: tugrulboraerkil

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
@dodobir
Hmmm.Bende sanirim wurth e de WD40 tan dolayi gereksiz bir onyargi olusmus:)Peki sen zincir yaglarini akitirken arka lastigi cikartiyor musun?

dodobir

Daimi Üye
Tepki
207
İsim
Kerem
Bisiklet
Cube
@tugrulboraerkil

Yok cikartmiyorum. Lastigi su aparatin ustune oturtuyorum: (link)

Zinciri dondururken de wurth spreyi uyguluyorum. Lastigi cikarmaya gerek yok zaten.

Wurth'u gonul rahatligi ile kullanabilirsin. :)

• Beğen
Tepkiler: tugrulboraerkil

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
@Zekeriya Çab
Hocam temizleme yağlama konusunda hiç bilgim yok. Bisikletimi yeni aldım 1. Ay bakımını yaptırdım adam simsiyah etmiş rubleyi zinciri falan. Ve çok yağ sürmüş çevirirken köpük sesi geliyor resmen. Ne yapmam gerekiyor böyle kullanayım mı ?
Konudaki fırça kullanımı ne içe yarıyor? Zincirimde herhangi bir pislik gözükmüyor

H.ozan

Üye
Tepki
5
İsim
mehmet
Bisiklet
Salcano
yaratıcı bir fikir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yaklaşık 300 km yoldan sonra ben de temizledim zincirimi... önce tinerle sildim, sonra mutfaktan iki ayrı yağ çözücüyü sıkıp biraz fırçaladım diş fırçasıyla ve hortumdan akan suyu da hortumu elimle sıkarak basınçlı hale getirip sıktım. toplam 5 dakika içinde tertemiz olmuş oldu. powerlinki elimle açmaya çalıştım ama olmadı ben de böyle temizledim.

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
@ahmtayd Bence ruble ve zinciri komple temizleyip daha sonra zinciri yaglarken her baklaya sadece 1 damla zincir yagi damlatman nizami olacaktir diye dusunuyorum.

@cumali55
Tiner jantin boyasini akitmadi mi?Bu arada basincli su, rulmanlarin veya gobegin icerisine girerse sikinti yasarsin.