Zincir son dişliye atmıyor yardım !

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar eski bisikletimin zinciri kopmuştu ve yeni zincir taktırdım bisikletçi son vitese atmayacağını söylemişti zaten 21 vites az geliyordu bide 18 vites oldu acaba tekrar 21 vites olmasının bir yolu var mıdır ?

Scudo
Tepki
12
Bisiklet
Bianchi
Üstad nasıl bir tehşistir o Bisikletin sadece zinciri değişti ve 21 vites bisiklet 18 vites mi oldu ? bisikletçi allahtan ümit kesilmez diyip "son vitese bir mucize olmadığı sürece atamıcaksınız" elimden başka birşey gelmez diyip kaderinize mi terk etti ? örneğin bir açıklama falan :) geçtiği işlemler nedir tek tek yazzaydınız daha iyi olurdu ?

Eğer eski zincirde problemsiz çalışıyor şimdi problem çıkarttıysa ya zincir boyutu, ya türü, yada bisikletçiniz ile ilgili bir yanlışlık var demektir :)

(link)

(link)

bakmanızı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: adapolat

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
sizin de dediğiniz gibi hiç bir açıklama yapmadan beni kaderime terk etti :D benim zincirim koptu yeni zincir almak istedim çünkü diğer zinciri atmıştım eskiydi diğerini taktıktan sonra bu uymaya bilir dedi son viteste sorun yaşayabilirsin dedi ve onun çözümü yok dedi bende size danışmak istedim acaba bir çözümü var mıdır diye :) verdiğiniz linkler için teşekkürler

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
Zincir kısa olabilir,onun dışında sadece zinciri değiştirmiş ama belki arka aktarıcının ayarlarını bozmuşta olabilir (tahmin sadece) eğer öyleyse tornavida yardımıyla üstündeki iki vidayı sıkarak yada gevşeterek ayarını yapabilirsin.Vites ayarlarıyla ilgili forumda açıklayıcı konular var.

• Beğen

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
teşekkürler ama vites ayarlarında herhangi bir sorun yok :/

Tepki
12
Bisiklet
Bianchi
Benim anlamadığım kısım aldığınız zinciri bisikletçi direk taktı mı ? Olay anında ordamıydınız ? Yani her hangi bir boy ayarlaması yapmadan birleştirme pimini takmadan direk halka şekilnde kapalı devre mi satın aldınız? normal şartlarda zincirler fazla fazla pay olacak şekilde ucu açık satılır ki gerektiği gibi kısaltılabilsin. aksi halde zincirin türü farklı demekki... gerçekten ilginç bir vaka. Eğer bisikletten öte bir bağınız yoksa bisikletçinizi de değiştirin derim.

İnsan bir bilgi verir durum hakkında şu şu şöyle şöyle oluyor diye.

Saygılar.

• Beğen

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
keşke değiştirebilsem fakat Edirne de 1 tane bisikletçi var :(

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Sisteme uymuyan zincir almışsındır.Elinde internet biraz araştırsaydın ya,el mahkum diye tek bisikletçiye gitmek zorunda değilsin.Bir çok site var.

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
açıkçası yeni bisiklet aldığım için o bisikleti kullanmıyorum zincir taktırdığım dan beri geçen gün bisiklete bindim o sorun aklıma geldi bir danışayım dedim geçen sene pek bilgim olmadığı için hiç araştırmadan taktırmıştım

Tepki
12
Bisiklet
Bianchi
Şimdi viteslere ayar çekerken aklıma geldi neden son vitese atamıyorsunuz ? vites kollarında ayarmı yetmiyor yani vitesi 7 veya 1 getirdiğiniz haldemi vites geçmiyor yoksa kol zorladığınız halde 7 veya 1 e gitmiyrmu;

Eğer koldaki Rakamlara gidebiliyor zincir gitmiyor ise ve Problem arka dişlide ise;

Hangi vitese atamıyorsanız:
Zinciri
Kasette En Büyüğe ise; Ayna kolu en küçüğe, Kaseti Atamadığınız dişlinin bir alt dişlisine
Kasette En Küçüğe ise; Aynakolu en büyüğe, Kaseti atamadığınız dişlinin bir büyüğüne
Getirin

Arka vites arrtırıcının üzerinde vites kablosunun girdiği yerin bitiminde B (Barret) ayar vidası diye elle ayarlanan bi yer var
(Üst ayar, Alt ayar vidası ile karıştırmayınız)

http://bicycleswest.com/images/library/site/how2adj_rr_derailleur1.jpg

Bisikletin Pedalını çevirirken bir yandan bu vidayı;
Saat yönünde bir miktar çevirmeniz, attırıcıyı dış tarafa
Ters Saat yönünde çevirmeniz attırıcıyı iç (tekerleğe doğru) bir üst dişliye attırır
Eğer son vitese bu şekilde geçebiliyorsanız.

Kabloyu tekrar zincir ait olduğu dişliye gelip ortalanıp ses çıkarmayıncak duruma dönene kadar döndürünüz ve Alt ayar Üst ayar konusuna (link) bir göz atıp gerekli müdahaleyi yaparsınız.

Not: Bu verdiğim tavsiye çalışsa bile siz en iyisimi biraz daha kullanmayıp kenarıya 15-20 lira para atıp yeni zincir alacak teşebbüste bulunmadan önce son bir kez bisikletçiye gidip sorun zincirdemiydi ona göre alacağım diyip, doktorun onayını aldıktan sonra zinciri uyumlu kriterlere göre alıp takınız, taktırınız, aksi şekilde kullanıp, diğer aksamı, aparatları yakmayınız.

Saygılar.

• Beğen

adapolat

Forum Demirbaşı
Tepki
134
Bisiklet
Carraro
yorumunuz için teşekkür ederim uygun bi zamanda vites ayarı çekicem galiba :D