Zincir sıkışması ve aynakol sorunsalı :)

Manta

Üye
Tepki
24
Merhaba. Forumda bir sürü yerde chainsuck (zincir sıkışması) ile ilgili bilgi var, bu sayede sorunumun ne olduğunu buldum ama çözüm konusunda sıkıntım var. Bisikletimi forumumuz sayesinde seçerek aldım. Daha 100 km bile yapmadım. Fakat bir - iki kere ön vites dişlilerinden küçük olandan kadro tarafına düşerek zincir sıkıştı. Düzelttim, sorun yoktu. Geçen gün yine bisikletimi aldım, evim bayırda olduğu için önde küçük, arkada büyük dişlilerden birine geçirdim vitesi. Daha birkaç pedal çevirdim ki, arka vitesin zincirle birlikte öne doğru gerildiğini farkettim, pedal dönmüyordu, az daha düşüyordum. Kenara çekip biraz inceleyince aynakolun küçük yaprağında bir dişin kadroya doğru eğildiğini farkettim. Diğer viteslerde sorun yok. Sadece ön vitesi küçük yaprağa alınca aynı dişe zincir takılıyor. Şimdi ben bir pense vb ile bu dişi düzeltsem ne kadar sağlıklı olur? Yoksa direk aynakol fiyatlarına mı baksam? Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@Manta

Aynakol değiştirmene gerek yok, yapraktaki yamulan dişi düzelt, zincirini yağla,
devam et gitsin. İlerde diş kırılırsa yeni bir yaprak alırsın.

Not: Penseyle düzeltmeye çalışmaktan çok, yaprağı sök, sert ve düz bir zeminde çekiçle düzelt.

Zincirini yağlı tut..:)

• Beğen
Tepkiler: Manta

Manta

Üye
Tepki
24
Teşekkür ederim. Dişli yapraklarının tek tek satıldığını bilmiyordum. Şimdi söküp düzelteceğim bakalım. Sonucu yazarım.

Bu arada zincirim yağlı. :)

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
zincir yagı olarak ben pitspot kullanıyorum ama zincirin yaglı oldugu hiç anlaşılmıyor yag ucuveriyor sanki sizce yağ olarak ne iyidir önerileriniz bekliyorum..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BMX_rider07

Zincirin yağlı olduğunu elinle yada dokunarak anlayamayabilirsin

Zaten zincirde asıl yağlı olması gerekn yer Oring Yada zincirin içi diyebilim

Yani dış yüzeyinin yağsız olması zincirin yağsız oldunu göstermez

Ben Castrolun içinde vax diye bi madde bulunan yağını kullanıyorum

Tavsiye ederim

Ayrıca senin kulandığın yağda teflon içeriği varsa çok çabuk kuruması normaldir

Manta

Üye
Tepki
24
Aynakolu söküp dişi düzeltmeye çalıştım. Sadece yamulmakla kalmamış, kadro tarafında kalan yarısı merkeze doğru adeta soyulmuş. Dipte bir kabarıklık yapıyor. Zincir de oraya takılıyor. Törpülemeye falan çalıştım, oldu gibi sonra tura çıktım. 4 - 5 km, sonra eve döndüm, tam kapıya yaklaşırken tekrar sıkıştı, düşüyordum az kalsın. Allahtan SPDlerden ayaklarımı ayırmıştım. Ne yapabilirim bilmiyorum.

Bu arada ben finish line yağlarından aldım. Hem kuru hem de ıslak tipini. İkisi de oldukça hoşuma gitti.

suskun

Üye
Tepki
53
castrol 4 zamanli motorsiklet şanzuman yagi kullaniyorum çok uzun süre yagli kaliyor yagmurlu ıslak günlerde bile pek özelligini kaybetmiyo
ve kir toplama balciklaşma sertlesme sorunuda olmuyor.
en küçük dişlide bendede bazen sıkışma yapiyor simdilik orta disli agirlikli kullaniyorum bakarim bi ara

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Muhtemelen ön aktarıcınız ayarsız olabilir, yine belirteyim, başınıza gelenler istatiksel olarak %99 kullanıcı hatasından/tecrübesizliğinden ve ayarsızlıktan meydana gelir. Bisiklet tecrübenizi bilemiyeceğim ama tahmince verimli bir şekilde vites değiştimediğinizi varsayıyorum...

• Beğen

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
@Hakan Yazman

katılıyorum.vites değiştirme ve doğru vites kullanımı çok önemli.aynı sorunlar ilk aldığımda benim de başıma gelmişti ama şimdi bir problem yok.sadece dün 2 defa arka aktarıcıyı kırıyordum ama benim suçum.bir damla yağ yoktu zincirde ve üzeri bir önceki gezimizden kalma çamurla kaplıydı :D

Manta

Üye
Tepki
24
Herkese teşekkürler. Peki şöyle birşey sorsam:

Bisikletim Corratec X-vert motion. Üzerinde Corratec aynakol var. Bisikletin çoğu donanımı Deore. Acaba bu aynakol da Deore ayarında mı? Elimde Acera aynakol var. Değiştirsem kötü mü ederim, ya da sadece küçük yaprakları değiştirsem uyar mı?

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
@Manta

Motiondaki aynakolun üzerindeki yaparklar düz bir yapıya sahip,
deore üzerindeki rehber pinler (vites değişimine yardımcı olan)
ve dişlerdeki eğimler yok (HyperGlide) , ayrıca önceki deore;
hollowtech ve octalink teknolojisine sahipti;yeni 2008 deore
hollowtechII olacak üst serilerdeki gibi aynakol göbek tek
parça olacak kısaca bu aynakolla deore arasındaki fark çok.

Aynakolu acera veya alivio ile değiştirirsen kötü etmezsin, hatta alivio ve
aceranın yapraklarında HG sisteme uyumlu olduğundan daha iyi olur.
Ekliyim bu arada acera ve alivio 9vitese uyumlu modelleri fc-m341 ve fc-m 442
seri dışı diye geçer ve üstlerinde shimano yazısı bulunur.

• Beğen

Manta

Üye
Tepki
24
Teşekkür ederim. Ama bendeki aynakol FC-M340. Arka 9'lu LX kaset. Bunlarda ne gibi bir uyuşmazlık vardır? Zincir ince mi gelir, ne olur?

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
@Manta

Dişliler kalın gelmiyor diye biliyorum, yanlışım varsa düzeltin.
Yalnız Fc-m340 IG sistem olabilir diye hatırlıyorum, IG aynakollar HG zincirlerle
sorun çıkarabiliyor.

Manta

Üye
Tepki
24
Aynakolda IG/HG M-22/M9 N-22 yazıyor. Diğer yapraklarda da 32 ve 42.

22, 32, 42 diş sayıları onu anladım. Sanırım hem IG hem de HG uyumlu? O zaman problem olmaz değil mi? Biraz ağırlık artışı dışında :) Çünkü Acera aynakol Corratec'in üzerindekinden ağır gibime geldi.

suskun

Üye
Tepki
53
@Manta

hem ıg hem hg olmasi avantaj deil bence ya hg. ya ıg uyumlu olmali

ayrica corrateclerde aynakol zincir sıkışması oldukça fazla oluyor.
arkadasim bu yüzden düşmüstü. bence aynakolu deiştir

Manta

Üye
Tepki
24
Dün aynakolu bahsettiğim Acera aynakol ile değiştirdim. Dikkat edince arkasında yukarıda yazdığım yazılar var ama ön tarafında kırmızı bir etiketle "IG chain only" diye belirtildiğini gördüm. Yine de denemek amacıyla Corratec aynakolu çıkarıp Acera'yı taktım. 2 - 3 km deneme amaçlı fazla yüklenmeden sürdüm, hem de karda. Sonuç mükemmel. Orijinal haliyle vites değiştiriken çıkan çatırtı-çuturtulardan eser kalmadı. Mükemmel sessizlikte ve hızla ön vites değişiyor. Zincir sıkışması problemi bitti. Hiç sorun göremedim. Acaba böyle kullanmaya devam edersem zincir - arka dişli gibi daha büyük sorunlara yol açar mıyım? Sonuçta sorun olsa hemen kendini göstermez miydi? Yoksa birkaç yüz km sonra daha büyük hasarlar mı oluşacak?

Ha bu arada orijinal Corratec aynakollar ve dişli 938 gram, Acera aynakollar ve dişli 945 gram. Tahmin ettiğim gibi fazla ağırlık artışı olmadı :)

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
@Manta

Aynakolla arka dişlinin bir alakası yok, herbirinin zincirle uyumu önemli olan
sorun olsaydı dediğiniz gibi anında vites değiştirirken çıkardı..
Acera aynakol hatırladığım gibi IG'miş ama sram zincirle sorun çıkarmıyorsa
tamamdır. Corratec aynakoldaki zorlanmalar catırtı çuturtu dişlerin ve yaprağın
tek tip olması, shimanodaki pinlere ve kabatrılara sahip olmamasıdır.
Bende bir kaç defa zincirsıkışması yaşadım ama deneyim bunlar nedenini
anlayınca bir daha yapmıyorsunuz :D

• Beğen

Manta

Üye
Tepki
24
Yeni bisiklete alışıncaya kadar (ve hamlık gidinceye) düz yoldan rampaya geçişte, yüksek hızdan durduktan sonra tekrar harekete geçerken yanlış vites değişimleri, elim vites kollarına alışıncaya kadar vites düşürecekken yükseltip bayırda tıkanmalar - ayağa kalkmalar vs sonucu bir aynakolun başını 100 km dolmadan yemiş bulunuyorum. Hani nerede 3000 - 5000 kmler? Bu bana ders olsun. :) Neyse gene elimdeki malzemeyle hallettim de başıma bu karda kışta aynakol derdi çıkmadı... :D

Yardımcı olup fikir beyan eden herkese teşekkürler. Biraz daha antreman yapayım, Bursa grubuna katılacağım...