zincir + ruble + aynakol

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
başlıktan belli oluyor zaten zincir ruble ve aynakolun ortalama kaç km de aşınıyor acaba tam bilen var mı??

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Burda önemli olan malzeme zincirden yola çıkarsak ;

9'lu bir sistemde eğer sürekli kullanıllırsa kuru hava koşullarında bir zincir ortalama 1000 ile 1250km kadar (en fazla 1500km) en sağlıklı şekilde kullanılabilir ve bu kullanımda ömrünü tamamlar.

Bunun yanında bir rublenin ömrü ise yaklaşık 3 zincir ömrü kadardır, bu temiz ve bakımlı kullanımda 4 zincir ömrüne kadar çıkabilir... Burda temizlikten kasıt zincirin ve rublenin düzenli temizlenip yağlanması ile olur...

Aynakol ise genelde orta yapraktan en çok eskimeye başlar ve ömrü 2 ruble eskitecek kadar yani yaklaşık 8000-1000 km arasıdır...

Bu değerler çamurda, kuru zincirle, bakımsız ve çok yoğum performans ve antreman kullanımında gibi durumlarda oldukça kısalabilir... (ben yaklaşık 800km de XTR zincirin ömrünü bitirmiştim :D )

Aynakol ve rublenin ömrünün dolduğunu ;
Aynakolda zincirin sıkışma yapmaya ve geçişlerde kararsız olmasıyla,
Rublede ise sürekli atlama yapmasıyla anlaşılabilir...

Bu KM ler 8'li yada 7'li sistemlerde zincir, ruble ve aynakolun daha çok uzun ömür üretildiği için 9'lu sistemlerin 2 katı kadar daha artabilir...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1500 km çok az değilmi. Ben 3000 km gibi biliyorum. günde 100 km bisiklete binen biri için 2 haftada bir zincir değiştirmek gerekir.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Dağ bisikletindu durum biraz öyle oluyor... Sürekli aynı tempoda çevirmediğimiz ve ani yüklenip bırakmalar çok olduğundan, ayrıca kışın çamurda yağmurda. yazın kumlu topraklı, zinciri direk kurutan ve kuru zincirle binmemize sebep olan ortamlarda bindimiz için yol bisikletlerine göre daha kısa zincir ömrü oluyo yol bisikletlerine göre...

ben 2 haftada 3 haftada zincir değiştirdiğimi biliyorum kışın, zaten 1 aydan fazlada dayanmıyor. Yani kullanım koşulları çok etkiliyor...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir nasıl bir deformasyona uğruyorda değiştirme ihtiyacı hissediyorsunuz. yani değiştirilmesi gerektiğini nerden anlıyorsunuz??

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ben genelde ölçerek karar veriyorum zincir ölçme aletiyle...

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anlıyorum çok teşekkürler Çağrı...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@H.Çağrı

Burdada belirttiğim gibi bu rakamlar en verimli, rublenin ve aynakolun ömrünü en uzun şekilde kullanabilecek şekilde kullanmak için.. Yoksa zinciri 3000km yada 4000 kmde kullanabilirsin. Ama o zaman 10000-12000 km kullanabileceğin aynakol yaprağını 8000 de bitirisin...

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@H.Çağrı

evt evt hatırlıyorum. kaçkarda beraber ölçmüştük çağrı hatırlıyor musun bana da zincirin biraz daha ömrü var değiştim