Zincir ön attırıcıya sürtüyor vol: x

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
defalarca bu konu açılmış ama pek de tatmin edici cevaplar verilmemiş. burdaki bisikletçilere gitmeye de korktuğumdan soru ile cevap almak istedim. kusura bakmayın..
evet başlıkta da belirttiğim gibi aynakol bir ve arka dişlide zincir en üstte iken hafif de olsa sürtme oluyor. bunu aynakoldaki + -'den mi düzeltmeliyim? yoksa başka bir yol mu izlemeliyim? bisiklet yol bisikleti bu arada. bu gözle değerlendirirseniz mutlu olurum..

d9c7d17c241145ccaffcb95ca49e956d.jpg

Scudo

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
- yi birazcık sıkarsanız düzelecektir.

• Beğen
Tepkiler: Muad dib

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
@akndgl kimisi + - ye hıc bulasma dıyor. bunu soyleyenlerın soylemelerındekı amac nedır sızce? bozulduktan sonra ayarı cok mu zor bı sey?

• Beğen
Tepkiler: HakanMaktav

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
Hocam -+ vidaları sınırlandırıcı vidalar, küçük dişliyi ilgilendiren vida - vidası. Doğru tel gerginliği ayarında -+ vidalarını rastgele sıkıp gevşetirseniz zincir atmasına ya da vitesin geçmemesine sebep olur, +- ye bulaşma demelerindeki amaç bu olsa gerek. Anladığım kadarıyla zincir aktarıcının sol tarafına sürtüyor, zincir ile aktarıcı arasında sürtmeyecek kadar mesafe kalacak kadar sıkmanız lazım. Eğer sınırlandırıcı ile çözülmüyorsa, ayar vidasından teli biraz gevşetmeyi deneyin.

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
ön aktarıcının aynakola parelel düzlemde olup olmadığına bakın.düşme çarpmalardan,zamanla yönler sapabilir.aktarıcının aynakol dişliye olan yükseklik ayarı da önemlidir.aktarıcıyı gevşetip,bu ayarları tekrar yapın,selamlar..

• Beğen
Tepkiler: Muad dib

Muad dib

Daimi Üye
Tepki
315
Bisiklet
Orbea
@soner kalaycıoğlu aynakol 1'de arka dişli en ustte iken olan sürtmeyi engelledim. fakat arka dişli 9'da aynakol 2'de iken cok hafif sürtme oluyor. ızmıtte yasıyorum. maalesf burdakı bısıkletcılere guvenemedıgımden musaıt zamanda ıstanbulda aldıgım yere gotureceğim. sanırım o ufak surtme cok zarar vermez..

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
İzmit'teki bisikletçiler bu ayarı yapamıyorlarsa direkt kapatsınlar zaten o dükkanı. Ben yapacaklarını zannediyorum, abartılacak bi ayar değil çünkü

kingoffuh

Üye
Tepki
105
İsim
Oğuz
Bisiklet
Merida
Konuya netlik kazandıralım bunu uygulayan arkadaşların problemi kesin olarak çözülecektir; zincirin ön aktarıcıya sürtmesi sorununun vites H-L ayarlarıyla ilgisi yoktur , kullandığımız teller zamanla gevşer, ve bu gevşeme aktarıcının zincire yaklaşmasına sebep olur,
-
-5mm alyan ile sıkılıp gevşetilen ön aktarıcı vidasını gevşetiyorsunuz (resim olarak ekliyorum)

-gevşetme işlemini yaptıktan sonra, baş parmağınızla aktarıcıyı biraz ileri iterek hafif gergin tuttuğunuz teli sıkabilirsiniz, bunu uygularken teli tutmak için bir pense kullanın işiniz kolaylaşır, sürtme devam ediyorsa demek ki aktarıcıyı çok öne ittiniz aynı ayar yerinden aynı şekilde ön aktarıcıyı ayarlayabilirsiniz..

işlem bu kadardır.

edit : bu işlemi uygularken zincir en alt dişli konumunda olmalıdır tel gerginliği buna göre ayarlanmalıdır.

Dosyalar