Zincir Ömrü

mehmet_svm

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Temmuz 2006
Mesaj
622
Tepki
424
Şehir
İstanbul/Eyüp
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar bisikletin zincirini kaç km'de bir değiştirmem lazım,Şu an 1000 km'de bisikletim,birde pedal çevirirken sağ pedalda boşluk var,pedaldanmı aynakoldanmı bi türlü çözemedim,
 
  • Beğen
Tepkiler: Lütfü Çolak
Scudo

Emre Ezer

Üye
Kayıt
23 Ocak 2007
Mesaj
65
Tepki
24
Şehir
istanbul
Zincirin ömrü kullanımınıza bağlı olarak değişmektedir. Kimisi 3000 km aynı zinciri kullanırken bazen 800 km civarında da değiştiren var. Zincirin değişim zamanını en iyi tespit edebilmek için zincir ölçüm aleti denen metal bir parça var en sağlıklı zincir değişim zamanı sanırım o şekilde tespit edilebilmekte.
 

semihcelikoglu

Forum Demirbaşı
Kayıt
27 Aralık 2006
Mesaj
408
Tepki
276
Şehir
izmir
Bende Mehmet'in sormuş olduğu soruyu bende soracaktım gerçi arkadaşlar yanıtlamışlar ama bende km saatimi taktığımdan beri 1600 km yol almışım.1 ay boyunca da km saatim yoktu.yani Aşağı yukarı 2000 km olmuştur tahminimce.Şimdi bu zincir ölçüm aletini kendimiz mi alıp kontrol yapmalıyız?Yoksa bisikletçimiz kendisi halleder ve bize değişim zamanının gelip gelmediğini söyler mi?
 

Lütfü Çolak

Forum Bağımlısı
Kayıt
15 Eylül 2004
Mesaj
1.252
Tepki
1.836
Şehir
İstanbul
kaç km.de bir değiştirmek gerekli, bunu bende merak ediyorum.

başıma geldiği için biliyorum.
2000 km.yi geçmişken zincirim koptu.
zincirimi değiştirdim, ancak göbeklerdeki dişlerde aşındığı için sonradan onlarıda değiştirmem gerekti.

önemli bir husus.
 
  • Beğen
Tepkiler: alialperakay

güray

Daimi Üye
Kayıt
9 Aralık 2006
Mesaj
297
Tepki
84
Şehir
antalya\istanbul
zincirin kullanımına göre değişir.ben yol bisikletimde cn7800 yani yeni dura ace kullanıyorum.1900 kilometre civarında yol yapıldı 1 kere benzinli bezle silip yağlamıştım.tıkır tıkır çalışıyor.ölçtüm sıfırının olması gereken uzunlukta.normalde 1500 kmden sonra zincir değişimi önerilir yol bisikletlerinde ama bu en sert kullanımlara göre söylenmiştir.bir sprinter ve tırmanıcı nın sert kullanımlarına göre yani.zincirin iki pivotunun ortalarını ölçün yenisinden fazla olmamalı.bu iş için basit aletler var büyük bisikletçilerde çok fazla değildir fiyatı.onunla ölçmeniz garanti olur.
bu arada diğer arkadaşın problemini tam anlayamadım ama eğer alt model parçalar değilse,hemen iyi bir bisikletçiye götürüp parçalarına baktırmasını öneririm.benim başıma geldi önemsemediğim şeyler bir sürü zarar çıkarttı.
 
  • Beğen
Tepkiler: mehmet_svm
Yukarı Alt