Zincir kopması

K

kadir

Misafir
yol bisikletime dişli sistemine uygun bi zincir taktırdım ve üç gün sonra yaklaşık 390 km yol yaptıktan sonra yokuş tırmanırken zincir koptu , pedal boşa döndü :Skull-175 .(10.000 km garantiliydi) ve ayakkabının kilitli olması nedeniyle bisikleti itip kurtulamadım ve balık gibi düştüm.kopmanın nedeni vites kullanım tarzından mı kaynaklanıyo yoksa başka bi sebebimi var?

Scudo

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Evet hiçbir zincir 10.000 km teknik olarak kullanılmaz. Kullanılırsa arka ruble ve ön aynakola büyük zarar verir yani bitirir. Zinciri 1250 km'de maksimum 2.500 km değiştirmeniz gerekir. Tabi ki 350 km'de kopması normal değil onun nedenini bilmiyorum bilen varsa mesaj atarsa bizde öğrenmiş oluruz.

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Selam. Bir zincir doğru takılmışsa normal şartlarda kopartmanız mümkün değildir. Ama yokuş yukarı abanırken vites atmakta gecikip, padallar üzerinde ayağa kalkmışken daha üst dişliye atmaya çalışınca zincirin bir baklası yamulabilir ve daha sonra da ordan kopabilir. Geçen gün bisikletimi birine verdim. (Kim olduğunu hatırlamıyorum) Aldığımda zincirden tık tık ses geliyordu, biraz sonra da koptu zaten. Bir de zincir, az bir olasılık ama, bende oldu bir kere; feci süratlerle bir arazi yokuş inerken sallanan zincir arka çatal ile lastik arasına girebilir. Olay olduğu zaman bende aşağı doğru dönen dişli lastik zinciri kendi ekseninde 2-3 kere döndürmüştü. (Burmuştu) Düzeltebildiğim kadar düzelttim 8-10 bakla attım ve kısıtlı viteslerle eve dönmüştüm. Bisikletimde bunu önlemek için "shark fin" denen hem alt çatalı koruyan, hem de zincirin tekere kapılmasını önleyen köpek balığı yüzgeci gibi çıkıntısı olan 3 kuruşluk bir plastik parça vardı ama sarsıntıdan yana kaymış,işini görmemişti. Kopan zincirleri kendi özel pimleriyle takmak gerekir. Ama pim yoksa 2. kere kullanılan pim de idare eder ama kopma olasılğı artar.

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
Merhabalar. Bu sabah uzun bir tura çıkacaktık, ama zincirimin kopması nedeniyle geri döndüm. Fotoğrafta gördüğünüz sorun meydana geldi. İlk kez başıma geldiğinden ne yapmam gerektiği konusunda bilgim yok. Yardımcı olursanız sevindirik olurum. Saygılar. Mantis'in önerisi için sanırım bizim mahalle bisikletçisinde bi aparat vardı. En iyisi ona götürmek. Peki bu durumda zincirin kısalmasından ötürü sorunlar olmaz mı? Bu arada zincir Sram PC 951

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Zincir normal boyunda ise genelde 1 takım bakla sökülmesi sorun çıkartmaz. Ancak zincirin bu şekilde kopmuş olması beni hep rahatsız eden bir durumdur. Genelde böyle bir olay yaşadıktan sonra en kısa sürede zincirimi değiştiririm...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Merhaba arkadaşlar zincir monte ederken veya kopunca kısaltırken Pimi takma işlemi, bisiklet üzerindeki en önemli ve incelik gerektiren işlerden biridir, takılması iyi ayarı tecrübe gerektirir, ben kesinlikle pimi başkasına taktırmam, size de tavsiyem eski bir zincirle evde pratik yapmanızdır, aksi halde tecrübesiz ellerde takılan pim ile hiç hoş olmayan şeyler yaşayabilirsiniz ve yine zincir kopuğu sizi yolda bırakacak, zincir takma aletiniz yoksa tamir edemeyeceğiniz bir sorundur bu yüzden zincir montaj aleti taşımak ve bu işlemi yapmayı önceden öğrenmek gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Hakan Kayisligil

Aktif Üye
Tepki
183
Evet Hakan'nın dediği kesinlikle doğru, zincir montaj aleti taşınmalı .
Üç yıldır taşırım ,ilk defa geçen hafta Aydos'ta lazım oldu, tecrübem olmadığından baklayı sökerken,pimin tümünü çıkartım, sorun oldu ve bir gerideki baklayıda sökmek zorunda kaldım.
Önemli not (tecrübe ile sabit:p )
Montaj için sağlam zincir baklasını sökerken zinciri tutan pim yarıya kadar itilmeli, zira tam itilip sökülen pimin tekrar takılması oldukça zor:eek: .

Ayrıca bir sorum var;
'bakla' terimi erkek ve dişi iki adedimi ?,
yoksa 'bakla' erkek veya dişi tek adedimi ?
zira bakla hesabı yaparak yeni zincir montajı yapacağım.
Yardım:)

Hakan KAYIŞLIGİL

Erkut Yiğit

Forum Bağımlısı
Tepki
822
Çok teşekkürler. Mahalledeki bisikletçi sağolsun tamir etti o aletle :) Ama balyozla vurdu zincirime içim gitti :(

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Hem o alet var hem de balyoz ha!! Çok ilginç.. Bu işte bir tuhaflık var..

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bakla tek erkek veya dişi parça için, ingilizce link tabir edilir erkek veya dişi olan bağlantı elemenı için kullanılır

hektor

Üye
Tepki
5
Erkut Kardeşim, sana cep tel. imi vermiştim arasaydın ben hallederdim. Üzülmene de gerek kalmazdı...

Gürsel Bey, Bu alıntılar sırasında yazan "tafarından" ifadesi sanırım "tarafından" olacak, düzeltilirse iyi olur bence...

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Tepki
3.345
Erk ben biliyordum nasıl takıldığını. İnan yanında olsam yapardık beraber. Ben sana tarif ederdim sen yapardın. Öyle vıcık vıcık simsiyah yağlı şeyle oynuyacağımı zannetmiyorsun herhalde... heheheheh

a-simetri

Daimi Üye
Tepki
168
balyozla/cekicle bisiklete veyahut herhangi bir parcasina korlemece girisen bisikletcilerden uzak durun deriim. o aleti alip kendiniz ugrasmaniz daha iyi. elinizden geliyorsa tabii. aksi halde biraz daha fazlasinii verip daha profesyonelce calisan bisikletcilere goturun bisikletinizi. ben kendim mudahale ederim kendi bisikletime. daha zevkli oluyor ve bisikletle aranizda daha iyi bir bag olusuyor. bilginize...

İdris ACA

Forum Bağımlısı
Tepki
1.425
Meraba bende bişey merak ediyorum. Bu zincir takma aletini bende kullanıyorum. Merak ettiğim şeyse bu aletler kendi içinde farklılık gösterebiliyor mu acaba. Yani bende pimi tam çıkarmadan monta ediyorum ama hep taktığım bakladan kopup duruyor. Ve her seferinde bakla eksiltmekten, belli bir süre sonra zincir kullanılamaz hale gelecek, kadar kısalıyor. Benim kullandığım zincir aleti sıradan zincirler için olabilir mi (ya da bu aletler standart mıdır) bu arada sürekli kopan zincir hg 72 yardımlarınızı bekliyorum

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Aletler tabii ki farklılık gösteriyor ama senin zincir kopması daha ziyade yeterince iyi takamamaktandır muhtemelen, önce de belirttiğim gibi zincir montajı biraz incelik gerektiren bir iş. Montaj aleti olarak da yan tarafta zinciri sabitleme vidası olan modelleri öneririm...

M.Haktan Derin

Forum Bağımlısı
Tepki
79
bnm kucukken gittigim bi bisikletci wardı zincirim koptugu zaman kopan parcayı cıkarıp elinde o bakla dediginiz parcanın aynısını takıodu penseyle sıkıodu sapasaglam oluodu

hypromellose

Aktif Üye
Tepki
431
hg 73 zincir kullanıyorum ve üçüncü kez zinciri kopardım. her defasında hallettim ama asıl problem hepsinde de aynı şekilde kopmasıydı! her defasında bakla eksiltiyorum. baklayı sökerken, pimi tam olarak çıkarmadan hasarlı baklayı söküyorum ve bir önceki baklayı yerine yerleştirip pimi diğer tarafından zincir sökme aletiyle geri itiyorum. acaba bende mi problem var da pimi takmasını beceremiyorum?

oktays

Üye
Tepki
47
Ekleme için zincirle birlikte verilen yedek pimi kullanmak gerekiyor. HG73 için gümüş rengi olan, 6,5 mm

• Beğen
Tepkiler: hypromellose

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Evet aynı pim i 2 sefer kullanmak bunlara sebep oluyor ayrıca çok uzun süre kullanılmış zincirlerdede o-ring lerdeki bollaşmadan dolayı pim bollaşıyor ve kopmalara yol açıyor böle...

Uygun pim ve düzenli kontrol bunlara engel olacaktır...

• Beğen
Tepkiler: hypromellose

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Öncelikle zinciri birleştirmek için zincirdeki pim kullanılmaz, yanında gelen özel sağlamlaştırılmış pim kullanılır. İkincisi pim takmak büyük inceklik gerektiren bir iştir, ben pimimi hiç kimseye kesinlikle taktırmam, ve bugüne kadar zincirim hiç kopmadı. Üçüncüsü bir zincir aşınma göstergesi edinin ve zinciri düzenli kontrol edin, değişme zamanı gelince hemen değişin. Zinciri değişme zamanı gelmediği sürece asla söküp takmayın, her söküp takışta zincirin kopma riskini artırırsınız. Çok gerekirse özel takmakta kullandığınız özel sağlamlaştırılmış pin den söküp takınız...