Zincir için Uygun fiyata yağ tavsiyesi

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar,pedalı çevirirken arka aktarıcının olduğu kısımda zincir fazla ses yapıyor.Zinciri en son bisikletin ilk bakımında yağlatmıştım(200 230 km önce).Zincirde fazla toz yok elimle dokunduğumda elime yağ geliyor ama geçen gün forumda zincirin 100 km'den sonra yağlanması gerektiği söyleniyordu.Piyasada ki bazı zincir yağları bir kaç yüz km götürüyor ama şimdi sesin biraz daha belirginleştiğini hissettim.Bugün bi mağazada dolaşırken Wd-40 spreyi gördüm,bu yağlama işlevi görür mü? Birde zincir temizleme yağlama işlemlerini nasıl yapmalıyım,şimdi bisiklet yeni birde bana göre pahalı olduğu için bozulan sistemleri değiştirmek yağdan daha çok nakit istiyor,bisikletin kadro beyaz renk kadroya zarar vermeyecekyağ tavsiyesinde bulunabilirmisiniz.Bütçe en fazla 20 lira.

Scudo

meteoksasoglu

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
Scott
WD 40 benimde öğrenmek istediğim bir konu, tam anlamıyla görevi nedir bende öğrenmek isterim ve zincir ile diğer mekanik aksamlarda en iyi kir-yağ vs. çıkaran, temizleyen sprey tavsiyesi de verilirse iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: can akıncılar

Abdulkadir ARSLAN

Daimi Üye
Tepki
74
Wd40 temizleyip yaglıyo(Kir pas korozyon) bazı kısıler yaglamıyoda derler. fakat yeterlı oldugu düsüncesinde olmadıgım ıçın ayrıca Rohloff kullanman gerek bütçeni biraz zorlar ama bu yagın üstüne tanımam.Ayrıcı wd40 mükemmel bi sekılde zıncırı temızler

• Beğen

meteoksasoglu

Aktif Üye
Tepki
26
Bisiklet
Scott
[QUOTE=ayrıca Rohloff kullanman gerek bütçeni biraz zorlar ama bu yagın üstüne tanımam.
bu yağı bulamadım varsa link lütfen...

• Beğen
Tepkiler: Abdulkadir ARSLAN

Abdulkadir ARSLAN

Daimi Üye
Tepki
74
(link) bu 1000 ml oldugu için 50€

Türkiyede hiç araştırmadım olma ihtimalı yüksek

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@Abdulkadir ARSLAN

Teşekkürler hocam.Peki Wd 40'ı zincire sıktıktan sonra herhangi bir işlem yapmamız gerekiyormu(yıkamak,silmek vs... gibi) yoksa kir kendiliğinden akıyormu?

Sanane lo

Üye
Tepki
46
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@can akıncılar

iyice sil zincirini ve wd 40 in bulaştığı her yeri, sonra bir kaç damla yağ ile zincirini yağlaman yeterli olacaktır.. bu bakımı her hafta yada 2 hafta da bir yaparsan çok temiz oluyor..

Abdulkadir ARSLAN

Daimi Üye
Tepki
74
@Kenan Kaşoğlu

bence sirkeciden zincir temızleme aparatı alıp yap ben dün yaptım bakımı ellerım fena oldu cıkmıyorda kolay kolay tinerle felan ancak :)

Sanane lo

Üye
Tepki
46
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Abdulkadir ARSLAN

hemşerim wd 40 en iyi çözüm ben ondan sonra yağ bile kullanmadım... kendi üzerindeki yağsı madde yetiyor bile..

Tepki
3
wd 40 hakkında bir kac bilgi
wd zinciri cok iyi temizler fakat solvent içerdigi için yagıda soker atar. wd 40 kullandıktan sonra zincir mutlaka yaglanmalıdır.
wd 40 cok uzun yıllardır kullanıyorum bence guzel bir temizlyici. kapı menteseleri vb yerler içinde iyi bir yaglayıcı
ama bisiklet zinciri ve rulmanları için iyi bir yaglayıcı değil
bisiklet için ozel uretilmiş zincir yaglayıcalrı pahalı fakat istanbulda oturanlar persembe pazarında bu urunlerin muadilini cok uygun fiyata bulabilirler.
winkel (made in germany) in urunleri var bunlar cok uygun fiyatlılar.

onatartem

Üye
Tepki
2
zinciri "temizlemenin" ne gibi faydası oluyor ? ben şuana kadar hiç yapmadım bisikleti ekimden beri kullanmıyorum ama kapalı alanda durdu hep bir problem olur mu ?

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
@onatartem

Zincirde biriken tozlar diğer parçaları(ruble,aynakol dişlileri vs...) daha hızlı aşındırıyor,vites geçişlerinde ve vites ayarlarında randıman eksikliğine sebep oluyor:=).Bu arada kapalı alana koymadan önce bisikletin bir kaç aksamını yağlasanız daha iyi olurdu en azından nem ve rutubetten bu aksamları korurdunuz.

onur tuna

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
wd40 çözücü içerdiğinden dolayı zinciri kir ve pastan arındırır fakat bu arındırma işleminin de bir dezavantajı var. şöyle ki ;
dış kaynaklı kir temizlemek zararlı bir işlem değildir. fakat pası temizlemek kısmen zararlı bir işlemdir, çünkü pas dediğimiz tabaka aslında yüzeye en yakın bölgedeki metalin oksitlenip doğal haline dönmesi olayıdır ve adı üstünde bu süreç her metalde çok doğaldır (alüminyum gibi malzemelerin pasa karşı çok dayanıklı olması üretim esnasında bu oksit tabakayı zaten üretiyor oluşlarından ileri gelir) eğer wd40 gibi pas sökücüler kullanılırsa üst tabaka kalkar ve doğal olarak bir alt tabaka yüzey olmuş olur. bu işlem her paslandığında tekrarlandığı müddetçe malzeme kaybı oluşur. bu yüzden wd40 gibi bir kimyasal ile temizleme ve yağlama işlemi yapılacak ise bunun sıklıkla yapılması gerekir ki yüzeyin oksijene karşı bir tabaka ile kaplanması ve paslanmadan(korozyon) sürekli korunması gerekir. bu yüzden bu işlemi sıklıkla yapabilecek durumda isen wd40 veya benzeri kimyasallar kullanmanı öneririm. diğer türlü zincirin temiz ise normal bir yağ bile işini görür kanaatindeyim.
ayrıca bunları bir bisikletçi olarak değil sadece meslek bilgisi ile yazdığımıda belirtmek isterim. zira bisiklet zincirleri için özel yağlar hakkında bir bilgim yok.

• Beğen
Tepkiler: Sinan Ceylan

dogac

Üye
Tepki
9
Yukarıdaki arkadaş doğru söylemiş. Paslanmış metale wd-40 sıkarsanız aşındırmış olursunuz. Paslanmamış temiz metalse pek bir zararı olmaz zaten. Yağlama özelliği de çok azdır zaten çok ince yağ vardır içinde. Biz arkadaşla Zefal Pro Lube aldık böldük ikiye :) fiyatı 20 lira civarında yaz kış kullanılabilecek fazla toz tutmayan bir yağ. İzmirde olup denemek isteyen olursa atarım cebime dolaşmaya çıkmadan önce :)

• Beğen
Tepkiler: Sinan Ceylan

Sinan Ceylan

Daimi Üye
Tepki
151
İsim
Sinan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
WD-40'ın temizlik aşamasında neler yaptığına şöyle bi örnek vermek istedim.
http://ucantabure.files.wordpress.com/2011/12/img_9722.jpg

http://ucantabure.files.wordpress.com/2011/12/img_9731.jpg

Aynı bisiklet, yaklaşık 10 dk öncesi ve sonrası. :cool:
Ama yağlama konusunda bi şey diyemem, sadece temizlik için örnek verdim ben.

• Beğen

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
WD40 ın üzerinde de uyarı vardır..ağır iş gören aksamlarda yağlama görevi yoktur diye...

wd40 ile temizliğini yaparsınız sonrasında yağlamanız gerekecektir.

içerdiği yağ anca kapı kolları, kilitler, el aletleri vs gibi hafif yüklü parçalar içindir..

bastığınız tüm yükü taşıyan zincir vb aksamlarda yağlama özelliği çoook düşüktür bilginize, dikkatinize..

• Beğen
Tepkiler: Şafak Başlar

ilkerturker

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Bisiklet
Merida
3m in bir yağı vardı kokusu da çok güzeldi,siyah bir şişede.tavsiye ederim çok güzeldi ve temizlemesi de kolaydı.
Teflon içerikli olanlar vardı ama biraz araştırmıştım o zamanlar çalıştığım işle ilgili olarak da , teflonun yüzeye tam tutunmadığı ile ilgili bilgilere ulaşmıştım.
Bir de temizleyiciler var pas sökücü ve zincir temizleyici olarak geçen , bunlar yukarıda da bahsedildiği gibi yüzeyde aşınmaya neden olabilir uzun vadede.
Benzinle temizleyip kurumasını bekledikten sonra 3m yağlayıcı ile yağlarsanız (10 lira civarı ) bence gayet iyi olacaktır.

ilker ates

Aktif Üye
Tepki
117
Bisiklet
Canyon
Wd40'ı bırakıp Würth'e geçtim. zinciri temizlemek için Würth'ün balata temizleme(kir ve yağdan eser bırakmıyor) spreyini, yağlamak için de Würth'ün kuru yağ diye geçen zincir yağını kullanıyorum. yağlama performansı oldukça iyi. Öneririm :)

YusufCan

Üye
Tepki
10
@Abdulkadir ARSLAN

en yakın market ve ya pazardan ameliyat eldiveni al kesin çözüm.:in: