Zincir hakkında sorular ve cevaplar

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Bisikletim 3x8 vites. Shimano Altus sistem sahibi.

Zincirimi değiştirmek istiyorum. Y.dışından getirtmek istiyorum. Gelen birileri ile yani ürün adını vericem onlar alıp getiricekler. Doğru bir tercih yapmak istiyorum.

Sorum şu ilkten. Zincirin baklası dediğimiz şey nedir. Nasıl sayıcam kaç bakla olduğunu.

Başka bir soru ise nikel kapmalanın artıları nedir?

Kmc X8 99 modeli düşünüyorum.

Scudo

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bakla saymanıza gerek yok. Normal bir zincir alıp, gerginliğine göre çıkartmanız gerek. Buradan da alabilirsiniz aslında, yurt dışından almanıza gerek yok.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@darkdream
Bu yazdığım model burada yok olsa da kol gibi fiyat çekerler

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Anladım, internetten bir araştırın yine ama Altus set için üst seviye bir zincire gerek var mı? Shimano'nun ve Sram'ın güzel zincirleri mevcut. 11lik vites için zincir arasanız Türkiye'de kaliteli olanları baya pahalı hakikatten ama 7li ve 8li sistemler için yurt dışına gerek yok gibi. Tabii yine siz bilirsiniz. :)

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@darkdream
10€ pahalı mı belki rubleyi de değiştircem o da 10€

Hazar Cengiz

Daimi Üye
Tepki
169
İsim
Hazar Cengiz
Bisiklet
Kron
(link)

Bu sana uyar

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Merhaba normalde bir zincir kaç km de değişmelidir?

darkdream

Daimi Üye
Tepki
322
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kesin bir ölçüsü yok. Çapraz kullanmaz, bakımını yapar, sert şekilde kullanmazsanız 1500-2000 km'i çok rahat görürsünüz. Hor kullanma sonucu 500-700 km'de uzayabiliyor. Tabii en güzeli uzama cetveli ile kontrol etmek.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Benim şu anda hesap ettirmediklerimle beraber 2000km olmuş. Uzadı mı bilmiyorum. Cetvel yok. Aynakoldan kontrol edicem. Almanyadan aldırırsam temmuzda değiştircez.

Peki zincir değişirse ruble aynakolda değiştirmek gerekiyormuş. Onlarda aşınmış olduğu için yeni zincirin ömrü kısalırmış.

O parçalar zincir kadar kısa süre aşınmaması gerekir kanaatindeyim. Ne işin doğrusu. O parçaların aşındığını nasıl anlarız peki.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Burada ilginç zincir değişim kilometreleri yazılmış.
Ben kaç kilometre de değişir bilmem
ama çok iyi bildiğim sedona 410 ile 5000 km yaptım. yağ gibiydi.
şimdi ise 105 set kullanıyorum 4500 km oldu en ufak sıkıntı yok ( arka artırıcıda içinden telin geçtiği plastik benzeri 3.cm uzunluğundaki parça yıpranmış )
1500-2000 km ne demek, 500-700 km şakamı yazıldı.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@asusmune
Benim değiştirme amacım biraz daha kaliteli parçalar takmak.

2000km oldu diye değil. 500 700km biraz şaka gibi olmuş evet bu km de uzaması için 45 derece eğimde kullanılırsa olur her hâlde

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Taxonera Bende 105 setli bisiklet.
Bundan önce sram via, altus tourney filan.
Bu iş sadece cincirle olmaz. altus zaten ne olduğu belli. KMC değil en üst seviye zinciri bedava edinip taksanda altus altustur.
Bence zincire hiç takılma al en ucuzundan 2 takım, kullan at. asıl önemli olan bakım, ve biz bakımın hakkını veremediğimiz için bu metallerin içine ediyoruz.
Çocuğun çelik bisikletini 6 ay kullandım zincir en adisiydi ama bir defa bile kopmadı, üzmedi. hatta o en dandik ve ucuz zincir 6 yıl kullanıldı:)
Fiyat arttıkça sağlamlaşmıyor, hafiflediği için bir kaç on katlı fiyatlara ulaşıyor. o konuda bizi zaten ilgilendirmiyor, sponsorlu sporcuların konusuna giriyor. Çok takılma zincire ybn al-tak pedalla.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Olur.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Taxonera
Konu açtığın için fikirlerimi yazdım, olur yada olmaz diye değil.

"neyse"

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
mahalle bisikletcisinden aldıgım maya marka zincir ile kmc kullanma fırsatım oldu 2500-3000km de kmc de zincir baklalarını elle çekerek eskimişmi diye kontrol ederken maya zincir 48 dişlik ayna kolda 8 diş tutar hale gelmişti

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Kilometre konusunda sanırım sıfırlar eksik yazılmış, dağ tepe senelerdir Hardtail'den trail'e, enduroya, downhill'e kadar bir çok bisiklet kullandım.
Zincir değişimi için KM bir ölçüt değildir.
Binici ağırlığı
Çapraz vites kullanımı
Zincir temizliği kıstasları KM hususundan çok çok önce gelir.

Henüz 10.000 km'den evvel zincir uzadığını görmedim öyle ufak tefek hafif bir adam da değilim en zayıf dönemimde 85 en ağır dönemimde 100 kg gösteriyordu tartı.
1500-2000 km'de zincir uzatan binicinin 250 kilo falan olması lazım tahminimce. (1 tek zincirde ortaya çıkan fabrikasyon hatalarını tenzih ediyorum)

Bir de grupset markanız ne ise o zinciri kullanmaya özen Gösterin.
Sram / Sram
Shimano / Shimano gibi.

Üniversal zincir diye KMC'ler vs. piyasada geziyor.

Shimano'da Japon, Sram'de Alman mühendislerin o kadar emeğini çabasını, tecrübesini göz önünde bulundurun.

Zaten 8'li sistem sonuçta sprint ya da tırmanış sistemi değil, o kadar itinaya gerek yok buradan da edinebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: ecelfeli

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Halilibrahim
Hem sağlam araziler hem sağlam donanımlarla sürüş yaptığınız için, arazi sonrası zincir ve ruble/aynakol temizleme yönteminizi merak ettim. Hazır zincir soruları konusu aktifken :)
Özellikle arazi sürüşü yapınca her eve dönüşte zincir toz toprak içinde kalıyor, temizlik yönteminde yapılacak hata sık sık kirlenen bisiklette büyük kayıp oluşturacaktır diye düşünüyorum.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
Hocam Eğer Sram ise kolay baklayı söküp, zincirin ucunda kalan delikten bir ip / tel geçirip 1.5lt mazot pet şişeye atıyorum 30 dk sonra fabrikadan çıkmış gibi oluyor. dışarda yarın gün asılı kalıyor sonra takıp yağlıyorum ama her sürüşten değil de genelde 3/4 sürüşten sonra yapıyorum.

Shimano'da ise pin takılı olduğundan zinciri sökmek zor oluyor kalın sanayi tipi eldiveni giyip, 2 diş fırçasını birbirine kılları gelecek şekilde plastik kelepçeyle tutturuyorum. zinciri araya alıp mazot damlata damlata temizliyor ucuz fiber bezle de kabasını alıyorum. ertesi gün de yağlıyorum.

Bu arada edit :

Rubleyi sormuşsunuz. Onu da 1 dolara fırça almıştım zamanında Ruble temizlemek için ince ve uzun. onunla biraz ileri geri temizledikten sonra gene ucuz fiber bezin kenarını boş kanallara sokup ileri geri ileri geri yapa yapa temizliyorum. Hatta temizlediğim bir iki bisikletimin rublesinin fotoğrafını atayım buyrun :)

(link)

ilberto

Aktif Üye
Tepki
164
İsim
İLBER
Bisiklet
Canyon
@Taxonera

Merhaba,
Benim tur bisikletimde de 3x8 altus var. Bisikleti alalı yaklaşık 2 sene olacak, toplamda 5-6 bin km yapmışımdır. 2 defa zincir değiştirdim sadece. Kmc nin z8 zincirini alıyorum. 30-35 tl civarlarında bir şey.
Demek istediğim hiç boşuna Almanya oradan buradan zincir almana gerek yok. En basiti sana söylediğim bu marka model için Türkiye internet satıcılarından araştırma yapıp alabilirsin.
Montajı çok basit ve uzun süreli kullanım sağlıyor.
Sadece tavsiye tabi ki, bu sizin bileceğiniz bir durum.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Allah Allah arkadaşlar ben Türkçe yazmıyor muyum.

KMC X8 99 Modeli Türkiyede yok satan varsa link atsın bende burdan alayım. Almanyada online sitelerde 10 avro 11-34ruble de 10 avro. Ordan gelecek olan var. Valize atıp getirecekler.

İş bu kadar basit.