zincir değiştireceğim ama kaç bakla olmalı? yanlış bakla sayısı neleri etkiler?

Mert C.

Forum Bağımlısı
Kayıt
14 Ağustos 2013
Başlık
62
Mesaj
1.611
Tepki
461
Bisiklet
Salcano
normalde üstündeki zincirin bakla sayısını sayıp aynı sayıda bakla ile takmak en basit cevap olurdu ama daha önce 2 kez zincirim koptu ve bakla eksiltildi. sadece birer bakla eksiltildi diye biliyorum ama kesin olarak emin değilim. şuan yanlış saymadıysam 109 bakla var. hg93 alacağım, 116 bakla ile geliyor. 5 bakla eksilteceğim sanırım. ruble ile aynakol arasındaki mesafeye göre vs. ölçülerek hesaplanması mümkün mü bunun?

eksik veya fazla bakla ile kullanmanın ne gibi olumsuz etkileri oluyor? zincir bir tık daha gergin oluyor eksik bakla ile ama asıl yük bisikleti sürerken, özellikle de yokuşta biniyor zincire. bakla sayısı gerçekten etkiliyor mu herhangi bir şeyi? vites geçişlerinde bir problem yaratmadı eksik bakla ile kullanmak. hatta zincir biraz daha gergin olduğundan kadroya daha az çarpıyor, merdivenden, yüksek kaldırımlardan inerken vs. zincir atmıyor. 2 eksik baklayla ben daha az sorun yaşadım şahsen.
 

BF Okuru

Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Başlık
5
Mesaj
15
Tepki
87
Şurada Calvin Jones abimiz güzel bir şekilde anlatmış:
İki yöntem anlatıyor, ilki zor ikincisi kolay olan, sonuçlar aynı.

İnternette bu tarz şeylerle alakalı belki yüzlerce video var ama bu adam kadar temiz anlatana hiç denk gelmedim. Hatta sırf onun hatırına wiggle siparişine park tool marka birkaç ürün ekledim, vites ayarlamalarını falan çok güzel anlatıyor adam.
 

CeRKeZ

Tek Rakibim Türk Hava Yolları
Kayıt
2 Ocak 2018
Başlık
1
Mesaj
499
Tepki
812
Şehir
Avcılar/İstanbul
İsim
Yunus Emre
Bisiklet
Salcano
ön aynakol büyükte arka dişli en büyükte olacak şekilde zinciri tak. Arka aktarıcını yere dik olacak kadar (belki biraz daha fazla olabilir) gerginleştir ve zincirin iki ucunu denk getir fazla olan baklaları sök.
 

umutcelik

Forum Demirbaşı
Kayıt
30 Haziran 2016
Başlık
16
Mesaj
416
Tepki
1.492
Şehir
Amsterdam
Bisiklet
Trek
Gecen hafta 4000 km'den sonra zincirim koptu, yeni zincir aldim 116 lik arkadaslarin verdigi 2 video'da anlatilan hem on hem arka en buyuk disliye takip gerdirdikten sonra 2 node ileriye atma yonetimine gore ayarladim mis gibi oldu. Denedim %100 calisiyor 👍
 
Yukarı Alt