zincir değişiminde rublenin değişmesi gereklimidir

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
slm arkadaslar bugün bir arkadaşıma bisikletcisi zincirinin ömrünü tamamladığını ve değişmesi gerekdiğini fakat tek zincir değişirse tam randıman alamayacagını rubleninde değişmesi gerekdiğini söylemiş bisiklet daha 3000 km de. tamam arkadaşımın bisikleti cok üst bi donanım değil fakat benim bisikletimden örnek verirsek full xt bisikletcinin dediği mantığa göre hatta bence aynakolun da değişmesi lazım yani aşagı yukarı komple vites sistemini değiştirmek lazım bu mantık doğrumudur yoksa bisikletci biraz sacmalamısmıdır. her 3000 km de 1000 lira masrafmı yapalım şimdi.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Gerekçesi çok saçma geldi. Bence arkadaşınıza daha fazla mal satmaya çalışmış.

gökhangenel

Aktif Üye
Tepki
68
Bisiklet
Specialized
öyle şey olmaz. bence zincir de ömrünü tamamlamamıştır daha 3000 km de. Zincirin ömrünü tamamladığını nasıl anlamış ?

efeballi

Daimi Üye
Tepki
176
Bisiklet
Scott
Bisikletçi doğru söylemiş, zincir ve ruble beraber değiştirilir. Kullanıldıkça zincir uzar, yani baklalar arası mesafe açılır. Açıldıkça rubleye tam oturmaz, 5-6 dişe dağılması gereken yük 1 veya 2 dişliye odaklanır. Bu nedenle ruble dişlerinin arası da açılır ve zincire uyum sağlar. Aynakolda diş sayısı daha çok olduğu için diş başına binen yük azdır, bu nedenle aynakol dişlerinin arası daha yavaş açılır.
Kullanım ömrünü tamamladığı için zinciri değiştirdiğinizde rubleyi de değiştirmezseniz az önce bahsettiğim olayın benzeri olacak ve ruble zinciri kısa sürede uzatacaktır. Başladığınız noktaya geri dönersiniz yani.

XT zincir ve rublenin maliyeti 200 liradan az, üzerinde yarışılmıyorsa 3000 km'den daha fazla dayanır, bu kadar korkmayın.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
İlk olarak, 3000km zincir ömrü için çok çok az.
Zincir ölçme aletleri 3-5 liraya satılıyor olmalı. En kötüsü bir cetvel ile zincirinizi ölçüp değişip değişmemesi gerektiğine bakabilirsiniz. Gerekli dökümanlara google'dan bakabilirsiniz.

Zincir ile rublenin değişmesi ile birlikte olmalı. Uzayan zincir rublenin dişlerini daha fazla aşındırdığı için, yeni zincirin uyum sağlamasını imkansız hale getiriyor. O nedenle, ben genel olarak göreceli olarak daha ucuz olan zinciri tam eskimeden değiştirip, rublemi değiştirmemeyi tercih ediyorum.
Fakat zinciriniz limite kadar uzadıysa, o zaman ruble ile beraber değiştirmek gerekir.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Zincir ve Ruble beraber değişecek diye bir kural yok!
Zinciri zincir ölçme aleti ile düzenli olarak ölçerseniz ve zamanı geldiğinde değişirseniz zincirden başka hiçbir şey değişmeye gerek kalmaz.
Şimdiye kadar onlarca zincir değiştim (ölçerek ve zamanında) ve bir kere bile ruble değişmem gerekmedi!
Ancak zincir çok çok aşınıp zamanı geçtiyse ruble de değişmek gerekebilir, bunu da zaten kuvvet uygulandığında zincirin rubleden sıyırmasından anlarız.
Şu kilometrede zincir değişecek diye bir kaide kesinlikle yoktur! Zincirin aşınması tamamen üstündeki sürücünün pedala uyguladığı kuvvetle alakalıdır 500 km de gidebilir 5000 km de ve aynı zamanda bisikletin kullanıldığı ortamla (çamur vb) alakalıdır. Haliyle kilolu kuvvetli ve hatta bolca yokuş çıkan ve performanslı kullanmayı seven biri, hafif kilolu ve düz yolda kullanan ve gezgin tipi sakin kullanan birine göre çok daha çabuk zinciri aşındıracaktır...
Tek çözüm zincir ölçme aleti ile düzenli olarak ölçmektir...

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
Güzel bilgiler için teşekkürler öncelikle. Yeni birşey daha öğrendim.

Bu zincir ölçme aletini nasıl temin edebiliriz? Ölçümler nasıl yapılıyor ve neye göre değerlendiriliyor peki?

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
(link)
Mantığıda;Bu aletin bir ucunda 0.75 br ve 1 br olmak üzere karşılıklı çıkıntılar var.Diğer ucundaki çıkıntılar ise sabit.Bu çıkıntıları baklalar arasına yerleştiriyorsunuz eğer;
0.75 br olan çıkıntı baklalar arasından geçebiliyorsa( you may need to replace)yani zincirinizi gözlemleyin ve yavaş yavaş değiştirin diyor.
1.0 br olan çıkıntı geçebiliyorsa (replace chain)yani zinciri hemen değiştir,gözleme falan gerek yok diyor.
Zaten elinize aldığınızda ne kadar basit bir mantığa sahip olduğunu anlarsınız,fazla uzatmayayım.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Ö.

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
nasıl kullanıldığı gerçekden büyük etken. ve en büyük etkende vites sayısı. ben 8 li sistem kullanıyorum, yüksek kadans kullanırım yokuşlarda yük bindirmem hızlı çıkarım. 5 bin km yi tam olarak doldurdu 1 mm bile uzama yok şuan.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
zincir ve ruble bisiklet üzerinde iken ilk kez alındığında ve de çok kullanıldığında ne olur zincirde eskir rublede ben böyle eskittim zinciride rubleyide ama zincir 3000 km den sonra cetvel ile kontrole tabi tutulursa iyi olur,aralar çok açık olursa o zincir artık bitmiştir, bitik zinciri ruble üzerinde kullanırsak ne olur aynen arka rubleyide öldürür,şimdi benim gibi çok kullanıyor iseniz sürekli zincire rubleye ve ayna kola ayar çekeceksiniz demektir çok kullananın zinciride biter ayna koluda biter ve rubleside biter, aynı benim gibi ve de tekerinizde biter ,öyle 10 sene gidecek ne ruble icat edildi ne de zincir ve de ayna kol ve teker ha olursa iyi olurda o vakitte bisiklet sanayi aynen biter ,bazen diyorumda şu almanlar ne büyük bi millet adamlar bi adet voksvagen yaptı ne motor be kardeşim kullanan bilir yapacaksan kar amaçlı değil uzun yıllara dayanacak bi patent bulacaksın gözünü yerim ben böyle patentin ,bu anlayış tamamı ile tüketime yönelik anlayıştır benim karşı olmam pek bi şeyi değiştirmiyor malesef ,,

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
Zinciri deiiştirmekteki mantık zincirin aralarının uzamasından dolayıdır deişmedigi taktirde dişlilerede zarar verir. Düzenli olarak zincirin ömrü bittiginde degiştirseniz dişli sistemini sorunsuz yıllarca kullanabilirsiniz sonucta dişlileri asındıran , dişlere oturmayan zincirdir. Zincir sürekli dişliler üzerinde gezerse deişmesine gerek kalmaz.

Ölcümünüzü yapın kullanımınıza baglı 3000-4000 km gibi zincir deiştirin cekiş sisteminizi ömür boyu kullanın.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Ölçüm aleti olarak Rohloff Caliber 2 öneririm sadece ve sadece ... Süper B ninkini denedim ve beğenmedim, 5-6 senedir Rohloff Caliber 2 kullanıyorum, 10-20 euro birşeydir getirtebilirsiniz. http://www.cheapbikeparts360.com/images/b/10117.jpg

Engin YAĞIZ

Daimi Üye
Tepki
189
İsim
Engin YAĞIZ
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar her zincir her rubleye yada aynakola uyum sağlar mı yoksa her biri için farklı zincir mi kullanmak gerekiyor.
Atıyorum Ultegra set için ayrı zincir XTR set için ayrı zincir mi kullanılıyor ?