Zihin Törpüsü Sorular :))

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Evet arkadaşlar günlük, aklınıza gelen herşeyle ilgili merak ettiğimiz soruları bu başlık altında toplayabiliriz.
Benim ilk sorum : Misal kaza yaptınız , yada alzheimersiniz ( Allah göstermesin) ve ciddi hafıza kaybı yaşıyorsunuz. Bisiklet yada araba sürmek öğrenilmiş bir davranış şekli olduğuna göre tekrar pedala basma ihtimalimiz nedir? Tekrar mı öğrenmemiz gerekir?

Scudo

Semican Baydur

Forum Bağımlısı
Tepki
464
bisiklet sürmek bir kere kazanılan ve kaybedilmeyen bir yetenek bence ondan etkisi olacağını zannetmiyorum.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan çıkar ?

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
Hafıza kaybı demek beynin zarar görmesi demek oluyor. Bisiklet sürmek refleks merkezi olan omuriliğin yönetiminde olduğundan hafıza kaybıyla bisiklet kullanımının bağlantısı yok. Bunun gibi araba kullanmak, yüzmek gibi davranışlar da omurilik yönetimindedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu davranışlar öğrenme aşamasındayken beynin kontrolündedir. Sonradan omurilik kontrolüne girer.

Yumurta tavuk meselesine gelelim. yumurta tavuktan çıkar ancak yumurtadan çıkan civcivdir. Tavuğun yumurtadan çıkma şansı yok. (Ali farkındayım gırgırına sorulmuş bir soru ama hala cevap veremeyenler var)

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
Bana hergün sorulan belirli bir aşamadan sonra sinir bozmaya başlayan bir soru

"Benim internet yok (çalışmıyor, koptu, gelmiyo vs. vs.) neden?"

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Şimdi Furkan Bey adam yatakta yatıyor uyandığında çevresindeki kimseyi tanımıyor ama kalkıp bisiklet yada araba sürebiliyor. öyle mi? Bununla paralel hafıza kaybı sonucu insan konuştuğu dili bile unutur hale gelmez mi? İLginç valla..

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
valla bilimsel bir bilgim yok ancak filmlerde kouşuyorlar genellikle :D

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Genar bu ismi ilk defa duydum ilginç bi ismin var. anlamı var mı ?

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
@FURKAN YAVUZ

işin adsl teknik destek olunca her konustugun kişi bunu soruyo

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
@omerrrr

Herkes unutulmaz zaten. Örnek vereyim kendim kaza sonrasında olayı hatırlamıyordum. Çünkü olay yeniydi beynimde henüz tam bir yer edinmemişti dolayısıyla hafıza kaybı ilk orada oldu. Dili çok kullanırsınız bu da artık reflekse yakın hale gelir dolayısıyla unutulmaz. Ancak bildiğiniz yabancı kelimeleri hatırlayamama olabilir. Bisiklet sürmeniz artık reflekse geçtiyse beyinle bağlantısı bitmiş demektir. Sadece kaza gibi ani durumlarda beyin devreye girer.

En güzel örnek galiba parmağa iğne batırmak. Hafızanızı ne kadar kaybederseniz kaybedin parmağa iğne batınca tepki verirsiniz. Bisiklet-araba kullanımı,dil,doğal olaylara verilen tepkiler omuriliğe ait. Yalnız karışıklık olmasın Konuşmak refleks sayılmasına rağmen konuşacağın şeyleri belirlemek beynn görevidir. Yani dilde omurilik beyin beraber çalışır.

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
@Serkan Demir

:) Allah sabır versin. Benim pc wireless sinyali almasına rağmen bir türlü bağlanamıyor. Sorun nedir acaba? :D

• Beğen
Tepkiler: Serkan Demir

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
@FURKAN YAVUZ

kablosuz ip ve dns otomatik al secili olup olmadıgını ve sinyal gucunu kontrol et derim. aslında modem veya bilgisayarcıya yonlendiririm. :)

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
@Serkan Demir

Onlarda bi sorun yok evdeki diğer laptopun haricinde hiçbir bilgisayar-telefon bağlanamıyor. kabloya muhtaç kaldım masaüstü gibi kullanıyorum :) Muhtemelen modem sorunlu o yüzden Hiç uğraşmıyorum. Sorunu da zaten ilk size sordum :)

• Beğen
Tepkiler: Serkan Demir

Serkan Demir

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Salcano
@FURKAN YAVUZ

modem üretici firmasına danış derim dhcp diye bi olay var belki o aktif olabilir

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
@Serkan Demir

Kolaya kaçıp yenisini alacağım. Zaten değiştirmeyi düşünüyordum bu da bahane olur :)

binRR

Forum Bağımlısı
Tepki
1.979
Bütün meyveler çekirdeklerinden üremelerini sürdürüyor, yani çekirdeklerini toprağa dikersen soy devam ediyor;)
Peki çekirdeksiz üzümde nasıl gerçekleşiyor bu süreç:D

Dizdar MERT

Forum Demirbaşı
Tepki
216
@binRR

bildiğim kadarıyla çekirdeksiz üzümün asmasından alınan çelikler yani çıkan budaklar başka yere dikilerek sürdürülüyordu :)

• Beğen
Tepkiler: binRR

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
@binRR

Bildiğim kadarıyla üzüm, binlerce yıl önce bir bölgede mutasyon sonucu genlerindeki değişimle çekirdeği kaybetti. Şu an aşılama yöntemiyle üretiliyor.

• Beğen
Tepkiler: binRR