Zamlar ve Düşünceler (Trafikteki Yoğunluklar)

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında SerkanERDOGAN tarafından paylaşıldı.

 1. SerkanERDOGAN

  SerkanERDOGAN Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  Kayseri / Denizli
  Seviye:
  Bu konuyu açmayı uzun zamandır düşünüyordum nasip 31 Ağustos 02:58'e imiş.
  Günümüzde akaryakıt zamları durdurak bilmiyor. Benzin 5.02 den 5.11 e çıktı indi birşeyler oldu Forumdada taşıtlarla sorun yaşayan arkadaşlar hemen, '' Yok benzin 30 lira olsun '' , '' Benzine %400 zam gelsin rahatlayalım '' gibi yorumlar yazılıyor. Peki varsayalım benzin veya mazot 10 lira 20 lira oldu.
  • Şehirler arası yolculuk için 150-200 TL bilet almak gerekir.
  • Yediğin yiyecekler meyve sebze veyahut herhangi biri piyasaya girip el değiştirdiği zaman 2 liralık hıyar olacak 5 lira.
  • Çiftçiler şu durumda Traktöre mazot yetiştiremiyor o zaman ne yapacak çiftçi vatandaş ?
  Daha buraya ne maddeler eklenir ama kısa tutuyorum siz ekleyin işte. Trafikte yoğunluğu azaltmak için akaryakıt fiyatının yükselmesinin gereği yok. Şehirlerde,ilçelerde veya kasabalarda toplu taşımaya yönlendirirseniz halkı işte o zaman herşey düzene girer.


  Bulunduğum mevkiden örnek verecek olursam. Devlet Hastanesine gidebilmem için 3 bilet kullanmam gerekli. Belediye otobüsü yirmi dakikada bir geliyor Kayseri Büyükşehir Belediyesinde (!). Benim çoluğum çocugum hastalansa gece ben ne yapayım arabam olmazsa ? Belediye otobüsümü bekleyim ? Hoş belediyemiz saat 00:00 da bitiriyor seferleri.


  Yani demek istediğim o ki toplu taşıma ülkemizde çok zayıf.. Bisiklet yolu yap, bisiklete yada motora binmek için teşvik et halkını BİLİNÇLENDİR ;)

  Okuduğunuz için teşekkür ederim, değerli yorumlarınızı bekliyorum..
   
  hakan çelik bunu beğendi.
 2. Orhanalkaya

  Orhanalkaya Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  858
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  İstanbul-İzmir
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  benzine zam yapılsa bisiklete zam yapılmayacak mı.. yahu bu arz taleb meselesi şimdi bisiklet kullanımı az varsayım ki zaten öyle benzine zam yaptın bu sefer örnek veriyorum 200 liralık bisiklet 200 lira olarak mı kalıcak sanıyorsunuz satıcıda talep olunca fiyatını yükselticek 1 e alıp 5 e satıcak gerçi şimdi ki durumda öyle ama en azından benzin gibi değil..  Benzine zam yapılsın araba kullanılmasın demek şunun gibi

  Bisikletli ölümleri durdurmak için lütfen bisiklet kullanmayı teşvik etmeyin.------------
  teşvik edin edin ama bilinçli teşvik edin araba kullanmasını da öyle bu işler öyle benzine zam yapmakla olmak zihniyet değişmedikçe
   
 3. Alperen ERTEN

  Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  854
  Beğeniler:
  272
  Şehir:
  Fethiye
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  3 hafta önce indirimli mazotu arabaya 4.07 den koymustum bugün opette 4.60 küsür aldım. 40 lt de 24 tl gibi bir fazlalik. 5 litre kadar zarardayim.23 krs yakan Araba 26ya doğru tırmandı kmde.
   
 4. Şahan Yetiştirici

  Şahan Yetiştirici Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Yalnız unuttuğunuz şey , benzinin ana mal değil tamamlayıcı mal oluşu . Bisiklete ne kadar zam konulursa konulsun , bir defaya mahsus verileceği ve ona sahip olacağınız için dişinizi sıkıp alabilirsiniz , bir defa katlanırsınız , aldıktan sonra umrunuzda olmaz zam artışları . Tamam talebi artarsa malın fiyatı artar ama fiyatın artması da talebin azalmasına dolayısıyla da malı tekrar denge fiyatına getirir . Yani malın fiyatında dalgalanmalar olur , e zaten dolar bazlı alışverişlerde de bunu görüyoruz . Benzinle bu örnek bir değil .
   
 5. #5
  SerkanERDOGAN

  SerkanERDOGAN Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  34
  Şehir:
  Kayseri / Denizli
  Seviye:
  Fiyat ne kadar artarsa artsın ülkemizde kesinlikle geriye çekme gibi bi durum söz konusu olmuyor nedense. Bisikleti alınca bitiryormu herşey ? aksesuarları yok maşası yok selesi yok osu yok busu. bunları internetten alıyoruz $10.00 a türkiyeye gelince bu kargo parasıda hesaba katınca şu durumda vermiyoruz bazı sitelerde ama olası bi zamda kargo parası olacak 20 lira 30 lira. akaryakıt günümüzün en büyük ekonomik silahı maalesef.
   

İlginizi Çekebilir

Echelons-.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...
slip-on-the-socks.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
upload_2016-11-16_14-35-2.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...