Zamanla birikmiş kirlere karşı mazota yatırarak temizlik

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Geçen zaman ile bisikletin çeşitli yerlerinde biriken ve yığılan kurumuş yağlar hareketli noktalara sıkışan ince ipler saçlar vb. şeyler bisiklete hem gereksiz ağırlık hemde eskimiş yıpranmış görüntü verdiğinden uzun zamandır yapmayı düşündüğüm temizlik için öncelikle bisikletin parçalarını 1 gün öncesinden mazota yatırarak ertesi gün temizlemeye başlıyorum.

47706 dosyayı görüntüle

mazot içinde bisikletin sökülebilir parçalarının önemlileri akşamdan bekledi yağların ve kirlerin çözülmesi için.
47707 dosyayı görüntüle
mazotla yıkanmış parçalar.47708 dosyayı görüntüle
47709 dosyayı görüntüle

zinciride mazotla temizliyorum bayağı yağ birikmiş üzerinde..
47711 dosyayı görüntüle
Aynakol dişlisi kararmış iyice iç tarafında yağ tabakası oluşmuş onuda mazotla temizledim..
47712 dosyayı görüntüle 47713 dosyayı görüntüle 47715 dosyayı görüntüle 47716 dosyayı görüntüle 47717 dosyayı görüntüle 47718 dosyayı görüntüle 47719 dosyayı görüntüle 47720 dosyayı görüntüle 47721 dosyayı görüntüle 47722 dosyayı görüntüle 47723 dosyayı görüntüle 47724 dosyayı görüntüle 47725 dosyayı görüntüle 47726 dosyayı görüntüle 47709 dosyayı görüntüle 47711 dosyayı görüntüle 47712 dosyayı görüntüle 47713 dosyayı görüntüle
Temizlediğim rubleyi Jantı sıvı gresle gresledikten sonra yerine takıyorum
47715 dosyayı görüntüle 47716 dosyayı görüntüle 47717 dosyayı görüntüle

Yavaş yavaş temizlenen parçaları montaja başlıyorum arka aktarıcının montajı
47718 dosyayı görüntüle 47719 dosyayı görüntüle

Sonra ön aktarıcının montajı..
47720 dosyayı görüntüle

Ön aktarıcıyıda monte ettikten sonra bisikleti sabunlu suyla üzerindeki mazot gidene kadar iyice yıkıyorum.
47721 dosyayı görüntüle 47723 dosyayı görüntüle 47722 dosyayı görüntüle 47723 dosyayı görüntüle 47724 dosyayı görüntüle
Arka tekeri taktım
47725 dosyayı görüntüle 47726 dosyayı görüntüle

Temizlik bitti ıslak halde biraz güneşte kurusun . Ön ve arka aktarıcıyı takarken söktüğüm tellerin iz yapmış olduğu yerden bağlamaya dikkat ettim vites ayarında zorluk olmasın diye. Şu anda vites ayarını yapmadım onuda hafta içi bi ara yaparım 2 saat kadar sürdü temizlik işi.
47727 dosyayı görüntüle
47728 dosyayı görüntüle
Yaptığımız bu temizlik bize ne yarar sağlayacak.
1) Zamanla bisikletin çeşitli yerlerinde biriken ve rutin temizlikle çıkmayan ve bisiklete yapışan onu eski ve yıpranmış gösteren kirlerin temizlenmesi
2) Aynakolun arkası, ruble dişlilerinin arka ve iç tarafları, arka ve ön aktarıcının iç taraflarında biriken ve ağırlık yapan yağ ve çamurun temizlenmesiyle bisikletin hafiflemesi
3) Arka aktarıcının makaralarında biriken ip lastik vb yabancı maddelerin arındırılarak dönmenin kolaylaşmasının sağlanması.
4) Temizlik yapılmasına rağmen gitmeyen bisikletin çeşitli yerlerinde görülen eski katılaşmış tabakaların temizlenerek bisiklete yeni bir görünüm verilmesi sayılabilir..

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Teşekkürler aslında tam istediğim şekilde olması için mazotta bıraz daha bekleyerek biraz sert bir fırça ile ovulması daha faydalı sonuç verebilirdi . O da seneye nasipse. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bnde mazotla temizlik yaptim gecen gun ama yarim litrem vardi , bu sekilde yuzduremedim parcalari . isim bitincede dokmek zorunda kaldim mazotu , dogaya cok zararli oldum diye dusundum sonra. Nasi imha etmek lazim acaba ? Kanalizasyon yerine topraga mi dokmeliydim .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@furkan.zaman 1 litreden fazla mazot kullandım. Aslında imha için bir yöntem geliştirmek lazım, lavaboya döktüm. Çok önemli bir konu gözümden kaçmış temizlerken doğayı kirletmemeliyim.
@Mustafa Kocabaş şu anda yağlama yapmadım ama yola çıkarken tekrar yağlama yapmak gerek bencede

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Arka aktarıcıyı yağlarken özel bir yağ türü mü var yoksa bildğimiz gres iş görür mü?

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
@furkan.zaman belediyelerin atık yag vb. seyleri toplama ünitesi vardı bi aralar hala devam ediyor mu bilmiyorum.Ben atık mazotu caputa bulayıp soba tutusturmada kullanmayı tercih ediyorum.

Tepki
5
İsim
Deniz Diren Karakaş
Bisiklet
Carraro
Gerçekten Çok guzel bir temizlik olmus bende yapmayı pilanlıyorum :) Ama ülkemizde mazot çok pahalı :)

• Beğen

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@furkan.zaman
kesinlikle kanalizasyon sistemine ya da toprağa dökmeyin. yeraltı ve yerüstü sularına karışmasına neden olursunuz. küçük miktardaki uçucu kimyasalları evdeki eski kağıtlara ya da bezlere emdirip mutfak çöpüyle birlikte elden çıkarın.katı atık bertaraf tesislerinde yakarak enerji elde ediyorlar. kanalizasyona dökerseniz çok küçük miktarlar bile ciddi oranda tahribat yapıyor.

cem deviren

Daimi Üye
Tepki
200
mazotla temizleyince evi de biraz kokutuyor. biraz daha pahalı ama ben gaz yağı kullanıyorum. 2. bir alternatif olarak da düşünebilirsiniz. mazot gibi koku yapmıyor.

• Beğen

Yusuf Ziya Aktaş

Katip el-Bayburdî
Tepki
270
İsim
Yusuf Ziya AKTAŞ
Bisiklet
Focus
Temizlikten sonra (gazyağı veya mazot farketmez) imkanınız varsa kompressörle hava tutmak da iyi oluyor. Yağlamadan önce mazot, su ne varsa akıp ya da buharlaşıp gidiyo. Böylece temiz bi yüzeyi yağlamış oluyoruz:)

emrejon

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
emre özciftci
Bisiklet
Fuji
Parçaları hiç sokmeden mazot tabancası var aynı bu oto boyacilarinin kullandığı gibi içine dolduruyordu mazotu koppresorle basiyorum ne kır kalıyor ne yağ kalıyor tertemiz çıkıyor bisikletim