zamana karşı etaplarda arka jantın kapalı olması neden?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında çağrı kolçak tarafından paylaşıldı.

 1. çağrı kolçak

  çağrı kolçak Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  171
  Şehir:
  istanbul-tuzla
  Seviye:
  arkadaslar zamana karsı etaplarda arka tekerin disk ile kapalı olmasının sebebi nedir? normal etaplarda olmuyo onlar. simiden tesekkurler
   
 2. Bülent ÖZER

  Bülent ÖZER Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  3.109
  Beğeniler:
  2.974
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Arka tekere devir vermesi için, % 10-20 gibi fayda sağladığı söylenir.
   
  çağrı kolçak bunu beğendi.
 3. Selçuk Çilek

  Selçuk Çilek Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  696
  Beğeniler:
  1.319
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Bülent kardeşimin verdiği bilgiye şunları eklemek istiyorum.
  Örneğin ZİPP: Zipp in disc tekerinin modeli "sub 9 disc" tam tamına 1003 gr dır(sadece arka).Genelde yarış takımları tarafından diğer etaplarda kullanılan Zipp 404 arka teker 628gr dır.
  Bülent in dediği gibi zamana karşıda (tek başına veya TTT)ivme kazandıktan sonra bu ivmeyi en iyi daha ağır ama aynı anda daha "hızlı" çünkü daha aerodinamik bir tekerle (tekerleklerle) sağlarsınız.Çünkü ön tekerdede 808 veya 1080 kullanılır.
  Çünkü daha hafif tekerin sağlayacağı avantaj alanı olan tırmanma bölgeleri TT ve TTT de son derece azdır veya eğimi az ve daha kısadır.Normal etaplarda bulunan özellikle dağlı bölgelerde daha hafif ve disk olmayan teker setleri kullanılır.
  Yani zamana karşı da daha hafif = daha hızlı... değildir.

  Ayrıca Peloton da giderken disk tekerler veya 80mm veya daha derin jantlar kullanmak son derece tehlikelidir.Çünkü rüzgar ansızın yandan esmeye başladığında dışta bulunan bisikletçileri peloton içine doğru itip domino taşı gibi düşmelerine yol açabilir.
  Tek başına veya takım zamana karşıda bu tehlike son derece azdır.
  Hız düştükçe yanal rüzgarlardan etkilenme daha fazladır.
  Hatta Zipp daha ileri giderek bazı özel yan açılı gelen yanal rüzgarlarda (arka yanal) disk tekerleklerinin "yelken" efekti sağladığı ve sizi daha hızlı yaptığını iddia etmektedir.

  Sevgili Sarper Günsal disk teker konusuna geçen gün TdF etap esnasında değindi.Sadece normal etaplarda yukarıda andığım nedenlerden dolayı UCI kurallarına göre disk teker kullanımının yasak olduğunu anlatmadı sanırım.
  Çünkü çoğu kişi "disk daha hızlıysa neden sürekli kullanılmıyor?" gibi sorular soruyor.
   

İlginizi Çekebilir

Biker-and-sports-drink-1024x671.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
IMG_20150520_231856.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...
58a53c7-kingston-university-21f4138-.jpg
İngiltere'deki Kingston Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre her gün siyah (bitter) çikolata yemek atletik performansı artırmaya yardımcı oluyor. Çoğumuzun bildiği gibi pancar suyu...