Zam milletvekillerini teğet geçecek!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ufuk güneş tarafından paylaşıldı.

 1. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  Peş peşe gelen dogalgaz ve elektrik zamları ile akaryakıttaki fiyat artışları vatandaşın gündemini sarsarken miiletvekilleri zamdan etkilenmiyor.


  Yolluk ve sağlık harcaması nedir bilmeyen vekil, bedava telefon, SMS ve 24 bini bulan akaryakıt yardımı ile zam gündeminden oldukça uzakta. Peş peşe gelen dogalgaz ve elektrik zamları ile akaryakıttaki fiyat artışları vatandaşın gündemini sarsarken Meclis’in açıldığı gün milletvekillerine ücretsiz sms imkânı verilmesi, milletle vekili arasındaki ayrımı bir kez daha ortaya koydu. Üstelik bedava sms, milletvekillerinin yararlanabildiği tek ayrıcalık değil. Milletvekilleri geçtiğimiz yıl ekim ayına kadar iki net maaş ve yolluk tutarı kadar ücretsiz cep ve sabit telefon görüşmesi yapabiliyordu. Yaklaşık 24 bin liraya denk gelen bu rakamın içine 2011 Ekim’de akaryakıt, uçak bileti gibi ulaşım masrafları eklendi. Akaryakıt ve uçak bileti gibi ulaşım masraflarının eklenmesi vekillerin 24 bin liranın tamamını harcayamaması ve kalan kısmın bütçeye geri dönmesi olarak açıklandı. Ancak bütçeye iadeye devam etmek yerine vekillere yeni bir harcama imkânı sunulması tercih edildi.

  23 tur atar

  Vatandaş artan akaryakıt fiyatlarından dolayı bütçesini tutturmak için akla karayı seçiyor. Bir milletvekili Meclis bütçesinden kendine ayrılan paranın tamamını benzine harcamak isterse, İstanbul ile Kars arasında 23 tur atacak imkâna sahip. İki şehir arasındaki 1.424 kilometreyi, 100 kilometrede 7.5 litre tüketerek Türkiye’yi bir baştan diğerine gezebiliyor. Milletvekili, Ankara’da kesintisiz durduğunda her hafta bir depo benzin tüketse, yine kendisine ayrılan bütçeyi bitiremiyor. Bugünkü fiyatlarla 45 litrelik bir depo, 217 liraya doluyor. Yani 52 haftada 11 bin 278 lira harcayabiliyor. Bu hesapla milletvekilleri vatandaşın yükünü hissedemiyor.

  1 yılda 170 milyon TL

  İki yılda emekliliğe hak kazanmaları her zaman tartışma konusu olan vekillerinin, ödenek ve yollukları göz doldurdu. 12 Haziran 2011 ve 4 Temmuz 2012 arasında vekillere 94.9 milyon lira ödenek ve yolluk ödendi. Vekiller, bakmakla yükümlü oldukları kişiler ve eski vekiller Meclis’e sağlık harcamaları için 80 milyon liralık fatura gönderdi. Toplamda 170 milyon lira harcandı.

  Vekilin ayrıcalıkları arttı vatandaşın faturası şişti

  12 Haziran 2011 seçimlerinin ardından milletvekillerinin yararlandığı ayrıcalıklar artarken, vatandaşın faturası şişti. Seçimlerden bugüne akaryakıt, elektrik ve doğalgazda zamlar olduğu gibi indirimler de oldu. 12 Haziran 2011’de Türkiye’de en çok satış yapan 8 şirketin 95 oktan kurşunsuz benzin ortalama litre fiyatı 4 lira 16 kuruştu. Dün itibarıyla 4 lira 81 kuruşa çıktı. Toplamda yüzde 15.57 artış oldu. Seçimlerden bu yana elektrik fiyatları meskenlerde yüzde 33.48 zamlanarak kilovat saat başına 26.74 kuruştan 35.70 kuruşa yükseldi. İstanbul’da ise doğalgazın fiyatı yüzde 28 arttı. KDV hariç metreküp başına fiyat, 0.71 kuruştan 0.91’ye yükseldi.
  SAMANYOLUHABER

  :boese157::boese157::boese157::mad::mad::mad:
   
  Emrah Pektaş ve Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
 2. utku bayburt

  utku bayburt Kıdemli Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  7 Nisan 2010
  Mesajlar:
  243
  Beğeniler:
  106
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  hukumet ekonomik gelisimi araba satislariyla yabanci sirketlerin yaptigi yatirimlarla acikliyor surekli.insanlarin kendine sunu sormasi gerekiyo.son 10 yilda hayatimda maddi anlamda ne degisti.ben kendime bakiyorum bende hicbir ilerleme yok.yani fakir hep fakir kaldi.zengin gene zengin.ama imfye borcumuz bitiyomus nisanda.cok seviniyorum buna.siz de sevinin bence.ekonomi gelisiyor!
   
 3. gok

  gok Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Nisan 2012
  Mesajlar:
  1.026
  Beğeniler:
  311
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Ekonomide her dönem zamlarla yaşamaya alıştık.Üretimle bir yerlere varırsak çok sevineceğim.Bir sevindiğin nokta, yerli üretim bisiklet firmaların gelişmesi beni çok sevindiriyor.Böyle gelişmeyi başka alanlarda pek göremiyorum.Ne otomobil,ne uçak vs.Albert Einstein'in dediği gibi Dünya Savaşı'nda hangi silahların kullanılacağını bilmiyorum ama 4. Dünya Savaşı'nda taş ve sopalar olacağını biliyorum.Bu söz konuyla ilgisiz gelsede ileride büyük ekonomik patlama yaşanacağı ve bu durumun vahim olacağı muhtemel geliyor.Taş,sopanın yanında bisikletinde var olacağını umuyorum:D
   
 4. derşan sezer

  derşan sezer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  910
  Beğeniler:
  1.220
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  :) Türkiye suriyeli kanı dökmezse,ülkemiz büyük bir ekonomik bozguna ugruyacak.Bze verilen o sıcak paranın tek şartı suriyeyi işgal edip yeni kürt devletine yol açmamız.Bu matematikdeki tek bilinmeyen rusyanın tutunucagı durum.Rusya Türkiyeye yolu kaparsa büyük bir ekonomik buhran bekliyor bizi.Ben altın alıyorum deli gibi.Zaten aklı başında herkez altın alıyor fiyatlar uçtu.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-7-17_11-24-19.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
upload_2016-11-16_14-21-0.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2017-2-1_9-24-50.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...