"Yüzde 40 oy bekliyorduk"

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ozguraksoy9134 tarafından paylaşıldı.

 1. ozguraksoy9134

  ozguraksoy9134 Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Ocak 2012
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  Yerli üreticilerin yeterli değeri görmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bu durumu ülkede üretilen otobüslerle örnek vererek, “Devletin bu alanda özel bir politika gütmesi gerek, kendi sanayicisine ağırlık vermelidir. Şuanda Türkiye otobüs sektöründe Avrupa’nın en büyük üretim merkezi konumundadır. Yunanistan’da kullanılan otobüslerin yüzde 42?si Türkiye’de üretilen otobüslerdir. Peki; biz otobüsleri nereden alıyoruz? Bizim kamu kuruluşlarımız, belediyelerimiz nereden alıyor otobüsleri gidip Hollanda’dan
  alıyoruz. Bunun sebebini yüreğinde ülke sevgisi olan herkesin sorması lazım. Nasıl olurda başka yerden alırsınız. Bizim otobüslerimiz daha mı pahalı? Hayır, daha ucuz. Kazanacaksa benim ülkem kazansın. Kazanacaksa benim sanayicim kazansın” şeklinde konuştu.

  Türk sanayicisinin Avrupa sanayicisi ile rekabet edebilmesi için aynı imkânlara sahip olması gerektiğini de söyleyen Kılıçdaroğlu, “Ben eğer Fransa’nın Almanya’nın sanayicisi ile rekabet edeceksem en azından aynı koşullarda benimde elektrik almam lazımdır. Girin internete bakın 13 cent’e nükleer enerjiden elektrik satılan ülke var mıdır? Biz yapacağız. Bunlar ciddi sorunlar. Sanayici aynı zamanda teknolojiyi yakından izlemeli ve üniversite ile işbirliği yapmak zorundadır. Kocaeli bu anlamda çok şanslı bir kent, TUBİTAK burada araştırma kuruluşları, Tekno Park’ı, üniversiteleri var. Bunlar çok güzel” diye konuştu.
  Organize sanayi bölgelerinin kalifiye eleman ihtiyacını karşılayabilmek için hedeflerinden bahseden Kılıçdaroğlu, “Bizim hedefimiz Türkiye’deki bütün organize sanayi bölgelerinde yatılı endüstri meslek lisesi yapmak. Çocuk oraya gelecek girdiği andan itibaren devlet sigortalı yapacak. Her yıl 5 bin kişiyi Avrupa’ya dünyanın değişik ülkelerine Doktora yapmak üzere göndermek. Düşünün 5 yılda Türkiye nasıl bir tablo ile karşılaşacak. 5. yılın sonunda her ilde yurtdışında doktora yapmış araştırma görevlileri olacak” dedi.
  Türkiye’nin büyüme hızının da göstergeden ibaret olduğunu ve göz boyandığını iddia eden Kılıçdaroğlu, “Hızlı büyüyoruz ama şikayet ediyoruz. Çünkü sağlıksız büyüyoruz. 1 yıl yüzde 10, ertesi yıl yüzde eksi 20 olmaz. İleri teknoloji evet, sanayici üniversite işbirliği evet, yeni bir teşvik politikasına evet, çünkü yeni teknolojiler için bizim teşvike önem vermemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.
  Organize sanayi kuruluşlarının genellemeden çıkartılarak alanına göre yönetmeliklerin olması gerektiğini de dile getiren Kılıçdaroğlu, “OSB’ler ile ilgili yönetmeliğin olması doğaldır. Ancak bir yönetmelik acaba yasanın uygun gördüğü alt hukuk olarak devreye girdiğinde ihtiyaçları karşılayabilir mi? Her OSB’nin nitelikleri farklı olabilir. Belli bir kümelenmeden bahsediyoruz, o zaman hem yasanın buna uygun olması lazım, bu bir yasada olabilir iki yasa da olabilir. Yönetmeliklerin ayrışması gerekiyor. Her bir sektör için farklı bir yönetmelik olmalı” dedi.

  Seçim öncesi yapılan anketlerde alınan kötü sonuçlarının neredeyse tamamının CHP’nin oy kaybettiği yönünde çıkması hakkında sorulan soruyu samimiyetle cevapladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Seçim öncesi yapılan anketlere göre CHP’nin çok daha fazla oy toplayacağı sonucu elde edilmişti. Peki, CHP neden böyle bir tablo ile karşılaştı? Bunun nedeni siyası etken mi? Ekonomik etken mi? Ulusal etken mi? Samimi olarak söylüyorum seçimlerde büyük bir beklentimiz vardı. Bu beklenti gerçekleşmeyince bizim de tabanımızın moralinde bozulma oldu. Çünkü biz yüzde 40 gibi oy beklentisindeyken yüzde 26 gibi bir sonuçla karşılaştık. Bu bizde bir moral bozukluğu yarattı. Samimi söylemek gerekirse, bu moral bozukluğunun getirdiği bir sıkıntı var. Anketlere güvenmiyorum ancak seçimlerdeki heyecanın şuan da sürdüğünü de söylersem doğru olmaz” şeklinde açıklamada bulundu.

  KAMYONCULARI ZİYARET
  Kemal Kılıçdaroğlu, Marmara Kamyoncular Garajı’nı ziyaret ederek şoförlerin dertlerini dinledi.
  Gebze Marmara Kamyon Garajı’nı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kamyoncuların buradaki çamurdan çok şikâyetçi olduğunu ve yakıt pahalılığından yakındığını söyleyen Kılıçdaroğlu, bu durumdan dolayı AK Parti’yi suçladı. Kılıçdaroğlu’ndan görüntü almaya çalışan basın mensupları, kalabalığın yoğun ilgisi sebebiyle zor dakikalar yaşadı. Bazı basın mensupları görüntü alamayınca ilginç yöntemlere başvurdu.

  Ulusal medyada gündemi meşgul eden konulara da değinen Kılıçdaroğlu, Hrant Dink davasının çıkmaza girdiğini söyledi. Bu dava ile hukukun bağımsız olmadığının bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, yargının bağımsızlaştırılması gerektiğini vurguladı. Üniversite öğrencilerinin protesto yapınca örgüt suçundan cezaevine alındığını söyleyen Kılıçdaroğlu, Hrant Dink cinayetinde örgüt bulunmamasının düşündürücü olduğunu söyledi.

  İzmir Belediye Başkanı’nın 400 yıl hapis cezası almasını değerlendiren Kılıçdaoğlu, “400 yıl az 1000 yıl verselerdi” diyerek ilginç bir yaklaşımda bulundu. Gebze Marmara Kamyon Garajı’ndan ayrılan Kılıçdaroğlu, Gebze OSB’de sanayicileriyle buluştu ve işten çıkarılan ve 236 gündür grev yapan işçileri ziyaret etti.
  İNÖNÜ MAHALLESİ’Nİ ZİYARET
  Kılıçdaroğlu, İnönü Mahallesi’ni ziyaret ederek, vatandaşlara destek sözü verdi. Kentsel dönüşümün rant alanları oluşturacağı ve önemli olanın bu rant alanlarının hak eden kişilere verilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bir mahallede yaratılan rant, o mahalle sakinlerine verilmelidir. Sorun ancak rantın mahalleye eşit şekilde verilmesiyle çözülebilir. İnsanı mutlu edeceksiniz, insanın yarattığı bir rant varsa, bu rantın sahibi de yine o insandır ve hakkını vereceksiniz. Yetki sizdedir. Yetkiyi kime verirseniz o karar alır. Yetki şimdi sizin tarafınızda yani halk tarafından AKP’ye verildi. O da bu kararı alıyor. Demokrasilerde bunu beğenmiyorsanız, sandık gelir önünüze, oyunuzun rengini değiştirirsiniz, mesele biter. Biz açık yüreklilikle söylüyoruz. Bir kentte, bir mahallede, bir sokakta yaratılan rant, orada yaşayanların hakkıdır ve onlara verilmesi lazım. Bunu her yerde söylüyoruz. Sizin haklarınıza biz sonuna kadar sahip çıkacağız. Kocaeli milletvekillerimiz burada, olayı biliyorlar. Gerekirse bu konuyu parlamentoya taşıyacağız. Gerekirse gündeme de getireceğiz. Bundan endişeniz olmasın. Sizin davanızın takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

  Kılıçdaroğlu’nun sözlerini slogan atan mağdur vatandaş böldü. Mağdur vatandaş, “1999 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ettik. 25 yıl dişimizden tırnağımızdan arttırıp bu evleri yaptık. Gebze’nin en yeni evleridir burasıdır. Zemin olarak da Gebze’nin en sağlam zeminidir. Kentsel dönüşüm alanı ilan edilecek en son yerdir. Ben bu evleri yapabilmek için annemin babamın yüzünü 15 gün görmedim. Canımı veririm evimi vermem. Bunu sizin vasıtanızla bu kameralar aracılığıyla herkese söylüyorum canımı veririm, evimi vermem” diye haykırdı.

  [​IMG]

  Kaynak : http://www.habermedya.com/genel/yuzde-40-oy-bekliyorduk-haberi/
   
  Oksal Özdöl bunu beğendi.
 2. A.Kadir Ünal

  A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Şubat 2011
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Burda konuşulanlar siyasete gireceği için yorum yapmıyacağım Böyle insanlardan hiç bişi olmaz Genellleme yaparak herkez için söylüyorum.Yorumada tartışmayada deymiyecek.
   
  Cyclist999 bunu beğendi.
 3. Cem Kılınç

  Cem Kılınç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2010
  Mesajlar:
  296
  Beğeniler:
  221
  Şehir:
  Beyşehir, Konya
  Seviye:
  bu konunun yeri bisiklet forum değildir.
   
  Cyclist999 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

bike_crash-1468595091943-1jedfc1vp3hut-700-80.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
andy-schleck-tour-de-france-2011.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
63119070124aac83_ESCHELON.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...