Yüz felcine dikkat

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
Arkadaşlar kış mevsimi iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Kış mevsiminde özellikle artan yüz felci vakalarına karşı dikketli olmalıyız. Yüz felci açısından özellikle erkekler kadınlara göre daha fazla risk altında. Çünkü erkeklerin yüzlerindeki yağ oranı kadınlara göre daha düşük, bu yüzden dolayı erkeklerin yüz sinirleri daha korumasız durumda. Yüz felcine arşı değişik önlemler alabiliriz.
1-Sakal traşı olduktan hemen sonra dışarı çıkmamalıız. En az 15 dakika beklemeliyiz.
2-Aşırı soğuk ve nemli havalarda bisiklete binmekten sakınmalıyız, eğer binmeye mecbursak kar maskesi, atkı gibi şeylerle yüzümüzü korumalıyız.
3-Sinirlerin kuvvetlenmesini sağlayan B vitaminini yeterince almalıyız. B vitamini kompleksi olan vitamin tabletleri eczanelerde satılıyor(Apikobal, Bemiks vs).
B vitamini insan bağırsaklarında yaşayan simbiyoz bakteriler tarafından da sentezlendiği için antibiyotik kullanan ve bağırsak rahatsızlığı yaşayan arkadaşlar özellikle bu B vitamini tabletlerinden kullansınlar.
4-Yüzünüzde istemsiz kasılmalar başlarsa derhal doktora başvurun çünkü erken müdahele ile yüz felci tedavi edilebilir ancak geç kalınılırsa iş işten geçebilir. Göz kapaklarındaki istemsiz kasılmaları yüz felciyle karıştırmayın. Çünkü bu kasılmalar kalsiyum ve magnezyum eksikliğinin bir sonucudur, yüz felciyle alakalı değildir.

Scudo

necod

Daimi Üye
Tepki
180
verdiğiniz bilgiler değerli teşekürler

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilgi ve paylaşım için teşekkürler. Bu arada Allah kimseye göstermesin .

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
geçen senelerde çok yakın bir arkadaşımın başına gelmişti.. 2 ay yamuk gezdi valla.. onu bırakın bi de ağrısı sızısı var.. çok kötü bi şey.. dikkat etmek lazım...

teşekkürler bilgilendirme için.

mzkaraaslan

Daimi Üye
Tepki
135
Bili benim icin onemli .bir sünger gibiyim. bilgiyi cekiyorum. eyv.

Şahin Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
298
yüz felcinde yüz asla eski haline dönmüyor mu.ondan sonraki hayatında hep aynı ifadesi ile mi yaşıyor kazazede

Çağrı Ç.

Aktif Üye
Tepki
76
Uzun süren yüz felci sonucunda yüzdeki asimetri ve güç kaybı bariz bi şekilde ortaya çıkar... bunu fizik tedaviyle tedavi edilmesi önerilir.. Sanırsam yüz tam anlamıyla eski haline dönemez.. ( lise biyolojisindeki gibi ölen sinirler yerine gelmez ) .. Bunun da bir çaresi var tabi tıp çok ilerledi .. Estetik ameliyatı vb .. Başka sinirlerle hareket eden kaslarrın yüze transferi gibi .. Kimsenin başına gelmesin.. Dikkatli olalım..

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
benim bi arkadaşım yüz felci geçirmişti.. ama 2 ay kadar bi süre sonunda eski haline dönmüştü yüzü.. herhangi bi his kaybı ya da iz kalmamıştı..

ama sanırsam bu felcin derecesine bağlı bi şey... sonuca şunu düşünün çok büyük felc geçiren insanlar bile, mesela ayakları hatta boyundan aşağı tüm vücüdu tutmayan insanlar bile bi süre sonra eski hallerine dönebiliyorlar...

felcin şiddeti ve ciddiyeti sanırsam burada ön planda oluyor...

Manta

Üye
Tepki
24
Üzerinden biraz zaman geçmiş ama bir yanlış anlama var. Şoför hastalığı olarak bilinen yüz felcinde, yüze giden sinirin kafanın içinden çıktığı delikte, çevredeki dokuların ödemi sonucu sıkışması söz konusudur. Gece kolunuzun üstüne yatmanızdaki gibi. Beyin kanaması veya damar tıkanıklığındaki gibi sinir hücrelerin ölmesi söz konusu değildir. O yüzden bazen uzun, bazen kısa bir tedavi sonrası hiçbir iz bırakmadan geçer. Çok nadiren, uzun sürerse, hafif bir asimetri kalabiliyor. Yıllarla onların da bir kısmı iyileşiyor. Çabuk düzelme ve kasların tekrar kuvvetlerini kazanması için sakız çiğnemek iyi gelir.

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Semih Verdigin bilgiler gerçekten de cok degerli, benim başımdan geçen bir olayı anlatayım çünkü yüzüm ilk kez bu kadar dondurucu bir etkiye maruz kaldı(bisiklete olan bagımlılıktan olsa gerek :)) cünkü Antalya gibi bir memlekette havalar günesli olsa bile bazen öyle bir soguk oluyorki bir de pedal cevirince tabiyetinden yüz kaslarınız donma etkisinden kurtulamıyor...
az daha çenemi açamıcak durumdaydım :eek öyle donduki suratım cenemi oynatma sansım kalmamıstı!,
Yani yolda biri bana soru sorsa ona cevap veremiyecek kadar bir durumdaydım
:) Arkadaslar yanınızda sakız bulundurmayı unutmayalım soguklarda iyi gidiyor hatta hayat kurtarır ;) Manta bana sakız konusu hatırlattırdıgın ve arkadaslara hatırlatmada bulunmamda yararlı old içn teşekkürler :)

yighitjan

Forum Bağımlısı
Tepki
292
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,bende arada bi yüzümde su bacagımıza giren kramplardan oluyo(çene kısmında)

Acaba yüz felci ile alakası var mı?
Yoksa esnerken ağzımı çok mu açıyorum:):)?

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
Mesajınız yanlış bilgiler içeriyor, yanlışları belirtmeye çalıştım ama benim mesajım maalesef sizin mesajınızın ulaştığınız herkese ulaşamayacak. :(

- yakalanma riski açısından kadın-erkek farkı yoktur.
- genel olarak soğuğa maruz kalmak yüz felcine yakalanma riskini artırır ama
"Sakal traşı olduktan hemen sonra dışarı çıkmamalıız. En az 15 dakika beklemeliyiz." demek mümkün değil, mantıksız.
- B vitaminlerini doktor kontrolü dışında kullanmamalıyız, kontrolsüz aşırı kullanılan B vitaminleri felç bile yapabilir.
- "Yüzünüzde istemsiz kasılmalar başlarsa derhal doktora başvurun" doğru ama bunlar mutlaka yüz felci olacaksınız anlamına gelmez; yüz felci, bir taraftaki göz kapayamama ve ağzın o tarafının hareket edememesidir (genel anlamda)
- "Göz kapaklarındaki istemsiz kasılmaları yüz felciyle karıştırmayın. Çünkü bu kasılmalar kalsiyum ve magnezyum eksikliğinin bir sonucudur". bu genelleme yanlış.

@Semih Temiz