Yürüyen bisikletçi arkadaşlar aranıyor.

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
önce deneyimim:
24 saat süresince, yarım saat uyku ve toplamda yaklaşık 2 saat mola ile 60 km yürümüştük. (ki biz molanın büyük bölümünü dinlenmek için değil, yürüyüşün en başındaki yoğun tipi nedeniyle vermiştik, yani daha azı ile idare edilebilir)
akşam başlamıştık, gece boyu yoğun tipi altında ve diz boyu kar üzerinde.
gündüz de yağmur altında ve balçık gibi çamur üzerinde.
sırtımızda 25-30 kg yük vardı.
tabii ki bu askerdeydi ve öncesinde sistemli bir eğitim almıştık. Yoksa o eğitimin başında aynı yük ile 15 km'de bile zorlanıyorduk.

ve önerim:
kar-çamur olmazsa,
arazi fazla iniş-çıkışlı olmazsa,
fazla yük olmazsa,
performans varsa (ki ironmanlerde fazlasıyla vardır, yine de yürüşüyün bisikletten farklı bir spor olduğu unutulmamalıdır),
bir günde 100 km yürüyebilirsiniz.

Buna uygun bir zaman seçilmeli. Ve bu zaman sıcak yaz günleri olmamalı diye düşünüyorum.
Günün hangi saatinde başlanacağı da önemli olabilir. Normalde 15 saate kadar sürebilecek bir yürüyüş için en uygun zaman sabahın erken saatleri, hatta güneş doğmadan önce olabilir. Ama en az 20 saat sürmesi beklendiğine göre, ben olsam yürüyüşün en zorlu olacak olan son bölümünü geceye bırakmak istemezdim. Gün boyu iyice dinlenirdim ve akşama doğru yürüyüşe başlardım. Sabah güneşin biraz ısıtması ile yarım saat uyurdum. Sonra o enerji ile gün boyu nereye kadar gideceğim belli olmaz :)) Evet, sonunu aydınlıkta yapmakta fayda var. Hem uyku gelmez, hem etrafı görmek motive edici olur.

Batondan emin değilim. Eklemler için gerekli ama 100 km'lik bir yürüyüşte sürekli kol hareketi daha yorucu olabilir. Hiç batonla yürümediğim için bilemiyorum.

Şimdiden başarılar diliyorum. Ne demişler: iste-inan-sahip ol.
İnsan istedikten sonra çok şeyi başarabilir. Ki malum, uzun mesafe yürümeye en uygun canlılardan biriyiz.
Mükemmel işler yapıyorsunuz Mesut bey. Biz de ancak yazıyoruz işte :)

not: mesajları tekrar okudum da... "saatte 10 km bile olsa" denmiş. Bu elbet mümkün değil. 7 km'de son hız yürürsünüz, koşmanın sınırıdır. Uzun yürüyüşte çıkabileceğiniz en yüksek hız 6 km olabilir, bunu da fazla sürdüremezsiniz. Nispeten sürdürülebilir olan hız 5 km'dir. O da rampada mümkün olmaz, düz yolda bile 100 km boyunca olmaz. Ortalama 4 km'den hesaplanabilir diye düşünüyorum. artı molalar.

Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@gatila

Ne güzel yazmışsın. Ne güzel anlatmışsın. Sen de az yürümemiş, az yaşamamışsın.

Batonla yürüyüş özellikle vucudun üst kısmını yürüyüş esnasında daha aktif kullanma imkanı sağladığı için tavsiye ediliyor belki bacaklara da destek olabilir ancaaaak; uzun yürüyüşlerde amaç sadece spor yapmak ve kas çalıştırmak değil de daha ziyade mesafe katetmek olduğu için baton kullanmanın yorucu olabileceğini ve dolayısıyla birazcık da gereksiz olabileceğini düşünüyorum.

Dede, nine olduktan sonra 100 km yürümeye kalkarsak, işte o zaman batona ihtiyacımız olacağı kesin.. :)

Selam ve sevgiyle.

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Sevgili Mesut ve ekibi.. Valla içim eridi projenize. İnanıyorum ki yapacaksınız.
Ben de çok isterdim aranızda olmak..

Ben 40 yaşındayken (2000 yılı) "insan yiyen" canavar yarışta (Borneo adasında) kas gücüyle 520 km yi 11 günde geçmiştik. (Bu süre içinde inanmayacaksınız ama toplam sadece 15 saat uyuduk)Yağmur ormanlarında 100 km'yi 3 günde devamlı terli ve yağmurdan sırıksıklam vaziyette yürüdük . 1. günün akşamı ayağımdaki deri parçasının ilki (1 TL büyüklüğünde) yerinden koparak arkaya katlanmıştı çamurda ayağım kayınca.. Ondan sonraki günlerde bu olay taa ki tüm 2 tabanımızı kaplayana kadar sürmüştü.. Biz önce cılk yaralı ayaklarla önce 100, bir kaç gün sonra da cılk yaraların içine kum tanecikleri saplanmış olarak da üstüne 30 km yürümüştük. Tüm yarışçılarında tabanları yara olmayan yoktu.! Tabii bizim 100 km yürüyüşümüz 3 gün sürdü. Toplamda birkaç bin metre tırmandık ve indik, karanlık ormanda yol aradık vs..Amerikalı yarışçılar 520 km yi 6 günde bitirdiler..Yarışa katılan 74 takmın sadece 44'ü etapları bitirebildi..(Biz de başardık)Merak edenler google da "ecochallenge" yazsın arasın.. (link) okuyabilirler..

Yani sonuç olarak biz de yapılmayacak gibi görünen bir çok şeyi yaptık..
"Öldüm bittim" dedikten sonra bile 5-6 saat durmaksızın kürek çektim. 48 saat uyumamışken 1 gün boyunca nerdeyse molasız 20 saat kürek salladık..
Anlatsam şu 11 günü; küçük bir roman olur..

Sizin de yapacağınıza inanıyorum ve tüm kalbimle destekliyorum..Sizler gerçek Ironmen'siniz zaten..

Selamlar..

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@gürsel

Üstad, bizi ironman yapan zaten sendin.
Bu motivasyonla 100 km yi 150 yok yok 200 km mi yapsak acaba diye içimden geçmiyor da değil. :)

not:
Bizim ekip için kullanılan "Ironman tabiri" Sayın Gürsel Bey tarafından Dede lakaplı abimizin demir kadrolu oldukça ağır bir bisikletle bundan yaklaşık 3-4 sene önce ve yarım günde 280 km. yol yapmasından sonra ekibimize layık görülmüştür. Kendilerine bu teveccühünden dolayı tekrar tekrar teşekkür eder bizzat kendisinin demirliği(ironmanlığı) yanında bizim dayanıklılığımızın ince kavak tahtası mukavemetine tekabül ettiğini itiraf ederiz. :)

İbrahim Yurtseven

Forum Demirbaşı
Tepki
1.370
İsim
İbrahim YURTSEVEN
Bisiklet
Specialized
Mesut bey % 50 şansınız var. Ya gidilir ya gidilmez. Bence denemeye değer. Yakınlarınızda olsaydım kesin peşinize takılırdım.
Ama gidilir, gidilir. Selamlar.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@pusat

Sıfırın yanında %50 bile oldukça büyük bir şans bence.
Teşekkürler, selamlar. :)

kabuscobar

Aktif Üye
Tepki
25
Bisiklet
Trek
Yürekten destekliyorum sizi. İnsan için en büyük engel yine kendisidir. Ufkunuz ne kadar açıksa, zorlukların sınırları sizden ne kadar uzaksa başarı şansınızda o kadar yüksektir. Gerçekten istedikten sonra herşey yapılır.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Yukarıda yazılanlardan sonra (özellikle sevgili Gürsel abinin yazdıklarından sonra) kanaat getirdimki kesinlikle başaracaksınız Mesut hocam, sadece yeterli antrenmana ve sabıra ihtiyacınız var, gerisi sadece zaman meselesi, azminizin elinden kesinlikle kurtulamayacağına eminim 100 km nin ;)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Hakan Yazman

Evelallah bu işi başarabileceğimize ben de inanıyorum, hatta sürünerek bile olsa.. amaaaa.....

ya o kadar uzun yolda bisiklete binmeyi çok özlersek..???:)

egon

Üye
Tepki
1
Merhaba arkadaşlar, yürümek ve koşmak benim için bir insana özgürlük duygusunu en fazla yaşatan en doğal faaliyet. Ama bu konuda kendime hiç hedef belirlemedim, aslında bunu istemedim. Yani benim için zevk meselesi, zevk aldıkça yürüyorum, yoruldukça dinleniyorum.

Siz bir hedef belirlemişsiniz, ben de sizi tebnrik ediyor ve destekliyorum. Başarırsanız başarınız için, olmazsa inancınız ve farklı bir şey yapmış olmanız adına.

Ne yazık ki şehirler arası bir yürüyüş tecrübem olmadı.
Ama gerekli şartları (azim, antreman, teknik bilgi ve donanım) sağladıktan sonra yapılabilir olduğuna bende inanıyorum. Anladığım kadarı ile yalnız da değilsiniz, bu insana daha da moral verir.

Esen kalın.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@egon

İçten ve güzel mesajınız için teşekkürler.

1970 li yıllarda şehirler arası yada ülkeler arası yollarda tekli yada ikili yada daha çoklu olarak devasa sırt çantalarıyla yürüyerek gezen hippi turistleri görürdüm.

Şehirler arası yürümek bana hep o özgürlük tutkunlarını yani yersiz yurtsuz zaman üstü boyutta doğaçlama yaşayanları anımsatır.

• Beğen
Tepkiler: canmurad

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
Mesut Bey Selam ,

Ramazan ayı idi . 1995 yılında İzmir / Urla Çeşmealtı ' ndan sabaha karşı 4,5 da sahurumuzu yapıp sırt çantalarımız ve üzerimizde kazak , kot pantalon ve altı kauçuk üstü deri ayakkabılarla 3 arkadaş yürümeye başladık . :D
Hedef İzmir / Alsancak ' daki Pizza Hut da ne kadar yersen ye 90 000 tl den iftarımızı yapmaktı . :)
Yürüdük , yürüdük . . Narlıdere civarında benim 2 arkadaştan bir tanesinin ayakları su topladığı için bıraktı . Üçkuyulara gelince diğer arkadaş otobüse atlayıp evine gitti .
Ben devam edip Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi önüne kadar gittim . Duraktaki banka oturdum ve otobüs gelmesin diye dua etmeye başladım . :) Yolda giderken kaldırıma çıkıp inmektense asfalttan gitmeyi hep tercih etmiştik :) Bayağı bir yorulmuştum .
İftar saatinde Pizza Hut da arkadaşlarla buluştuk .

Mesafe 50 km . 9,5 saatte tamamladım . Tabii yol boyunca hiç bir şey yemeden içmeden .

Planınızı cani gönülden destekliyorum . O bölgelerde olsaydım katılmayı isterdim .

Kıyafet ve ayakkabı uygun seçlirse beslenme aksatılmaz ise birazda hafif olunursa hele sizin ekip çok rahat bunu yapabilir

Gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyorum .

Görüşmek Üzere ,
Tolga Gürgün

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Tolga Gürgün

Öncelikle; 50 km. gerçekten muazzam bir yol, hele de anlattığınız "ekipmanlarla:D" ve herhangi bir yiyecek-içecek takviyesi almadan... Tebrik ederim!

Kıyafet ve ayakkabı uygun seçlirse beslenme aksatılmaz ise birazda hafif olunursa hele sizin ekip çok rahat bunu yapabilir
görüşünüzün özellikle "hele sizin ekip"kısmına kesinlikle katılıyorum ve yürekten inanıyorum!

Bu vesileyle bu yürüyüşü gerçekleştircek olan ekibe tekrar başarılar, kolaylıklar, sabır ve sağlık diliyorum. Konunuzun daim takipçisiyim

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Uzun yol yürüyüş tecrübesi olan arkadaşlara sesleniyorum.
Yürüyüşleriniz esnasında mp3player, radyo, ıslık yada canlı müzik :))) tarzı etkinlikler deneyenler oldumu acaba?

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
@Mesut Girgiç

Mesut Bey ,

Yürüyüşü yapacağınız güzergah , ağaçlardaki yaprakların hışırtılarının duyulduğu , kuş seslerinin olduğu , yan tarafta dereninde aktığı bir yol ise hiç bir müzik aleti almayın boşuna ağırlık olur . :)

Taşıtların eksik olmadığı bir yol ise hafif bir radyo dinleyin yoksa araba sesleri baş ağrısı yapabilir :D

Selamlar,
Tolga Gürgün

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Coğrafya derslerinden edindiğim bilgilere göre Konya ve çevresinde maalesef bahsettiğiniz tarzda "ağaçlardaki yaprakların hışırtılarının duyulduğu , kuş seslerinin olduğu , yan tarafta dereninde aktığı bir yol.." gibi güzellikler pek yokmuş:(

Tabii bunun yanıtını en iyi Mesut Bey verecektir; zira kendisi orada yaşayan biri.. Belki de kitaplarda anlatılanlar yanlıştır ve öyle olmasını umuyorum

Dediğiniz gibi güzellikler içinde bir doğada 100 km. nedir ki... ;)

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@Mesut Girgiç

Ama hocam uzmanlar günde en az 10 km yürüyün diyorlardı.:eek: Bu biraz abartı değil mi? hem bisikletin değeri bu kadar geç mi anlaşılıyor ki:eek: ?
:D Bence güzel bir gezi olucak gibime geliyor.. Başarılar..

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@ErhanYılmaz

birileri eğirdir komandosu galiba!

Aynen doğrudur, tatbikat dönüşü full aksesuar 60 km, hem de postalla, yürüdük...

Tabii ki bu yürüyüş 4 aylık bir komando eğitimi sonrası olmuştu...

Yani güzel bir antreman programı lazım sanırım...

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@Mesut Girgiç

Bu tür yürüyüşlerde subhanallah, elhamdulillah, allahuekber ve bildiğim sûreleri okumayı tercih ediyorum...

Tabii ki yanımdakilerle muhabbet etmek de yolun nasıl geçtiğini hissettirmiyor...

Bu arada Rasûlullah (s.a.v.) gece yürüşünü tavsiye etmekte ve yolların geceleyin kısaldığını (daha kısa geldiğini) söylemektedir. Ayrıca yolculuk sırasında güzel sesli şairlerin, yürekleri ferahlatan şiirlerini okumasına da müsaade ederek yolculuğun rahat geçmesine vesile olduğunu belirtmiştir.