Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük İşlemleri

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.089
Bisiklet
Kron
Yurtdisindan 300 400 dolarlik belkide daha yuksek fiyatli urunlere vergi vermeyen var mi
Tecrubeli arkadaslari bekliyoruz

Scudo

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Küçükken vatandaşlık Görevimiz olarak öğretilirdi :) Vermek Lazım.

Kendinizi vergi vercekmiş gibi ayarlayın. Memurun gözünden kaçma ihtimali çok düşük. %10 bile yoktur.

• Beğen
Tepkiler: özgürakt

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Okadar yüksek meblalarda kaçışınız yok %18 vergiyi kesinlikle alıyorlar, çinden gelen ufak parçaları kontrol etmeyebiliyorlar ancak paket büyürse isterse 1$lık olsun açıp içini bakıyorlar tecrübe ile sabit

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Vergi vermemek tamamen şansınıza kalmış bir durum. 75 euro üstü aldığım ürünlerin 2-3 tanesi hariç, hepsinin vergisini ödedim. Gümrük kontrol memurları "bazen" vergisi olan gönderileri, vergiye tabi tutmadan adrese yönlendirebiliyorlar. Bunun sebebini çözebilmiş değilim.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Bu değerdeki bir ürünü ülkeye gümrüksüz sokmak için iki yöntem mevcut:

1- Ürünü getiren aracın gizli bir bölmesine saklayarak beyannameye girmesini engellemek. Oldukça riskli bir yöntem olmakla birlikte özellikle avrupaya çalışan TIR sürücülerinin başvurduğu metod budur.

2- Ürünü bir yolcu yanında kişisel eşya gibi göstermeye çalışarak gümrükten sıyırmayı denemek. Eşyanın muhtevası ve havalimanı gümrük memurunun ruh haline bağlı bir seçenek.

Her iki yöntem de yasadışı olup açıkça vergi kaçırma eylemidir. Ayrıca ilki işin TIR sürücüsü ayarlamanız, ikincisi için ise ilgili ülkeye seyahat etmeniz veya giden birilerini ayarlamanız gerekir. Riski de cabası.

Manevi sorumluluğunu görmezden gelseniz bile, riske girmeye değmez.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@gmfaruk
Sansinizi deneyin ama arkadaslarin dedigi gibi zor!
Paketin faturasiz olmasi ve/veya "GIFT" hediye ibaresi ile gelmesi belki cozum olur. Bazi e-bay ve Çin merkezli sitelerdeki satıcılar bunu kabul edebiliyor. Ancak cogu ciddi site boyle birseyi kabul etmiyor.
Alacaginiz urun vergiye ragmen uygun fiyata geliyorsa fazla takmayin kafaniza ;)

Bisikletliyaşam

bisikletliyaşam
Tepki
378
Bisiklet
b'Twin
@suat akman bey

jabsworth anahtar setinden memnun kaldınız mı fiyat kalite oranı yeterli mi ?

şuan bende siteden inceliyorum sipariş vermeyi düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@onur6115
Ben gayet memnunum. Malzemeler kaliteli. Kullanan birkac arkadasim oldu onlar da memnun kaldiklarini belirttiler. Su an ismini hatirlamiyorum ancak forumda sizin gibi daha once bu seti sorup alan bir arkadas oldu. Kendisinin bir sikayeti olmadi bu konuda...

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@onur6115
Evet kargo uygulamasini degistirmisler...
Daha once PTT ile paslasan Royal Mail ile calisiyorlardi. Agir bir urun oldugu icin bahsettiginiz fiyat ve Havayolu kargosu cikiyor.
Farkli (hafif urunler) sectiginizde uygun fiyatli Royal Mail ve DHL Air secenekleri cikiyor.
Kargo maliyeti nedeni ile bu urunun muadili secenekleri CRC veya Merlin vb. sitelerden deneyebilirsiniz:
(link)

Ornegin CRC de urun fiyati daha yuksek ancak kargo 7,99 Euro. Farkli sitelerde farkli avantajlar olabilir. Goruntu ve icerik olarak kutusuna kadar ayni gorunen bir urun. Muhtemelen farkli firmalar ayni ureticiye bu urunden siparis verip kendi markalarini vurduruyor. Elbette mantiksal varsayimim. Emin olmak icin kullananlara ulasip bilgi almak daha mantikli!

• Beğen
Tepkiler: Bisikletliyaşam

PeDaLLı-YoRuM

Forum Demirbaşı
Tepki
357
İsim
Tugi
Bisiklet
Sedona
Merhaba arkadaşlar,
Yurtdışındaki (Aliexpress,Ebay,vb.) sitelerden alışveriş yaparken merakedilen bazı konuları özellikle ilk defa alış-veriş yapmak isteyen forumdaşlarımız için küçük bir paylaşım yapmak istedim,soru-cevap niteliğinde merak edilen konuları aşağıda bulabilirsiniz , bilgi eklemek isteyenlerin fikrine de önem vermekteyim paylaşırsanız seviniriz.

Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
Cevap: Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Soru: Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
Cevap: Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
- AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
olarak uygulanmaktadır.

Söz konusu eşyanın,
- Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
- Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
- Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,

gerekmektedir.

Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde ne işlem yapılır?
Cevap: Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?
Cevap: Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

Soru: Kargomun nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Cevap: Gönderilerin takibi Bakanlığımızca yapılmamakta olup, kargonuzun taşımacılığı hızlı kargo firması tarafından yapılıyor ise ilgili firmaya, posta ile yapılıyor ise PTT’ye başvurmanız gerekmektedir.

Soru: Hızlı kargo firmalarınca ek bir ücret talep edilebilir mi?
Cevap: Bu tür firmaların müşavirlik hizmetleri, ordino, terminal, vb. isimler altında ücret talep etmesi mümkün bulunmamaktadır.
Ayrıca, bu firmalar 75 Avro altında bulunan eşya ve numunelerde hiçbir eşyadan, 75-1500 Avro arasında bulunan eşyadan ise gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk 3 gün için ardiye ücreti alamamaktadırlar.

Soru: Yurtdışından gelen gönderimin vergisini ödemek için gümrük idaresine gelmem gerekiyor mu?
Cevap: Gelen gönderinin kıymetinin 75-1500 Avro arasında olması ve ticari nitelik taşımaması halinde tahsil edilecek tek ve maktu vergiye ilişkin olarak posta idaresi ve hızlı kargo firmaları alıcıya bilgi vermekte olup vergilerin ödeneceğinin alıcı tarafından kabul edilmesi halinde gönderi alıcının kapısında teslim edilirken vergi tahsil edilmektedir.
Yukarıda kıymet limiti belirtilen eşyanın ticari nitelik taşıması veya eşya kıymetinin 1500 Avro üzerinde olması durumunda ise ithalat mevzuatı hükümleri uygulanmakta olup gümrük işlemleri için ilgili gümrüğe müracaat gerekmektedir.

Az da olsa akılda soru işareti yaratan konularda forum kullanıcılarına faydası olması dileğimle.

Kaynak : Gümrükler Genel Müdürlüğü

Tepki
37
Bisiklet
Kron
Bende uzun zamandır araştırıyorum. Avrupa birliği ülkelerinden bisiklet satın alacam. Vergilerde içinde olsa çok uygun ve hesaplı. Ayrıca çok kullanışlı bisikletler var.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Şimdi,

Değerli arkadaşlarımın daha önce de değindiği konuya değiniyorum : "Ürünün siparişini veriyorsunuz. Kredi kartı ile alışverişinizi tamamlıyorsunuz. Tamamladığınız tutarın içinde kargo ücreti de dahil. Alacağınız ürün 75€ üzerinde zaten. Gelir ürün Türkiye'ye. PTT'ye gelirse Güngören'de PTT Gümrük Binasına gider. Gümrük kontrolü yapılır. Faturası kontrol edilir. 75€ üzerinde olduğu görülür. Satıcı kargonuzun üzerine telefon numaranızı yazmış ise, PTT gümrükteki yetkililer sizi arıyorlar. Gümrük işlemleri hakkında sizi bilgilendiriyorlar. %18 KDV + Gümrük Çekim ücretini şu ....... hesap numarasına yatırmanızı istiyorlar. Siz de o hesap numarasına kdv+gümrük çekim ücretini ödüyorsunuz. Daha sonra dekontu Ya faxlıyorsunuz kendilerine yada kendiniz götürüp teslim ediyorsunuz. Sona ürününüz size kargo ile geliyor veya elden alıyorsunuz.
NOT: Gümrük çekim ücreti 2013 yılında 65 TL gibi bir şeydi. (Bana DHL ile gelmişti aldığım ürünler, oradan biliyorum olayı.)

Unutmadan alacağınız ürün için takip numarası verecekler ise o siteden alın derim. Takip numarası vermiyor iseler almayın derim. ( Sebep: Ürününüzü takip ettiğinizde, İstanbul Gümrüğe geldiğini görürsünüz ve ona göre Gümrük ile irtibata geçebilirsiniz. Bu yararınıza olacaktır. Gümrüğün sizinle irtibata geçemeyebileceği bir durumun oluşabileceğini unutmayın lütfen)

Saygılarımla.

Hüseyin Kara

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
KTM
Arkadaşlar merhaba,
chainreactions sitesi üzerinden vermiş olduğum siparişler bugün elime ulaştı ve sizlerle bu süreci paylaşmak istedim.
Yol bisikleti kullanıcısıyım ve iyi bir pompaya ihtiyacım vardı. Daha önce Giyo ve Topeak marka ayaklı pompaları denedim ancak her iki pompada da keçelerin hava kaçırması sorununu yaşadım. Bunun üzerine, uzun zamandır mini pompasını kullandığım Lezyne markasının ayaklı pompasını tercih ettim. Fiyat 50 Euro ve parçaları çelik olduğundan gayet sağlam görünüyor. Bunun yanında yeni yaz sezonu için bir çift Michelin Pro 3 Race marka lastik siparişi verdim. Yanında da 2 adet iç lastik hediye olarak geldi. Son olarak sipariş ettiğim ürün ise Funkier 17 Panel Gel Bib tayt oldu. Daha önce Ebay üzerinden aldığım Çin malı taytım zamanını doldurmuştu. :)

Sipariş sürecinde beni en çok düşündüren konu gümrük vergisi olmuştu ve forumda da konuyla alakalı epey bir araştırma yapmıştım.
Lezyne ayaklı pompa:50 Euro
Funkier şort: 31.50 Euro
Michelin Pro 3 Race dış lastik(2 adet): 37.50 Euro
Michelin iç lastik (2 adet) : Hediye
Kargo ücreti: 0 Euro
Toplam : 119 Euro
Gümrük vergisi: 50.60 TL (385 TL'lik alışverişe uygulanan gümrük masrafları)

20160321_102524_resized.jpg

Sipariş iş yerime gediğinden tam olarak ürünlerin paketlerini çıkarmadım ancak aşağıda fotoğraflarını görebilirsiniz:

Firma tüm ürünleri büyük bir kutu içinde ve kutunun içerisine yerleştirdiği hava yastıklarıyla gönderdi.
20160321_102542_resized.jpg

Michelin iç ve dış lastikler ile Funkier şort:
20160321_102721_resized.jpg

Lezyne Ayaklı Pompa:
20160321_105828_resized.jpg

Tepki
0
Bisiklet
Diğer
Arkadaslar bisiklet topluyorum.kadro haric diger parcalari tek seferde siparis versem gumruge takilir mi? Toplam 600 yuro tutuyor.izmitte yasiyorum.eger gumruge takilirsa istanbula mi gitmem gerekiyor yoksa izmitte ptt den mi almamgerekiyor...

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Takılır çok büyük olasılıkla. %18 vergi ödersiniz.

Tepki
0
Bisiklet
Diğer
Kargom kapima kadar geldi hic sorun olmadi.iki tane buyuk koli.birinde bisiklet kadrosu digerinde de suluk kafesinden jantina kafar butun aksesuar ve yedek parcalar.toplam maliyet 1000 kusur yuro.gumrukte acip incelemisler.gumruge de cagirmadilar

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Fatih Çetin ve ilgili diğer arkadaşlar. Gümrükle ilgili bir durum var açığa kavuşturmak istediğim. Bilgisi olan arkadaşlar yanıtlayabilirse sevinirim. Durum şu şekilde:

İngiltere'den 950 sterlin (1.200 Euro) tutarında bir ürün aldım (bisiklet kadrosu), şahsi gönderi ve Internet siparişi. Aslında Royal Mail şeçmeme rağmen firma işgüzarlık yaparak TNT'ye vermiş ve onlar da karayolu ile göndermişler. Muhtemelen de 1-2 gün içerisinde Türkiye'de olacak. Dediğim gibi 950 sterlin fatura tutarı olan, tahminen 6-7 kg. ağırlığında ve 120x60x30 gibi bir boyuta sahip şahsi bir gönderi.

TNT'yi bugün aradım ve karayolu ile geldiğinden kategori 3 kapsamında değil, gümrük müşaviri firma ayarlayın ya da yönlendirelim dediler ve masraflardan bahsettiler. (şaşırdık mı? tabii ki hayır :)) Henüz net bir rakam vermiyorlar kargo Türkiye'ye giriş yapmadığı için.

Ben gümrük vergisi, vb. bedelleri ödemeyi zaten göze aldım onlar hesap dahilindeki masraflar ancak TNT ve genel anlamda gümrük müşavirliği hizmeti veren bazı firmaların çıkardığı astronomik rakamlarla ilgili Internet'te okuduklarım insanın gözünü korkutuyor.

Sorum şu, yakın zamanda bu şekilde karayolu ile gelen ürünü olan, konuyla ilgili bilgisi olan ya da müşavirlik firması olan arkadaşlar var ise - bu durumda ne kadar masraf çıkar, nelere ihtiyacım olur ve bu işi en kolay nasıl hallederim- gibi konular için yardımlarını (ya da firma ise sundukları hizmetlerle ilgili bilgileri) rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler. :harika: