Yurtdışı Alışverişlerde Gümrük İşlemleri

sedat saraç

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
salih abi.hiç edişelenme.ben dx.com dan km saati aldım bisiklet için.türkçe karakter yazdıgım icin.sadece sancaktepe de turkce karakter yok ya.45 ptt de bekletmişler sonra alışveriş yaptıgım satıcıya tel numaramı verdim.o da çin posta servisine vermiş.onlarda ptt ye vermişler .birgun tel çaldı gel al die kargon burada.kargoyu almaya gitttim.bi baktım bi adım sedat doğru yazıyor.bide posta kodu.diğer harfler türkçe karakter oldugu için. sedat sara2+5? gibi saçma şeyler çıkmış.sözüm o ki taaaaa nerden geldiler buldular beni:D bişe olmaz ALLAH'ın izniyle yeterki satın aldıgın site veya satıcı durust olsun.gerçi yabancılar bizden daha durust maalesef:( yurda giriş yapmış.yarın ptt kargo bölge müdürlüğüne yollarlar 1-2 gun icinde elinde olur diye dusunuyorum

Scudo

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@sedat saraç

Gümrükten çıktı bilgisi aldım abjm eyvallah hafta içi gelir sanırsam

sercan hakan

Aktif Üye
Tepki
18
Evet arkadaşlar sonunda ürünüm geldi daha doğrusu ben ona gittim :) bizim merkezde değilde 10 gündür ilçede tutuyorlar aradım gelip alıyorum dedim tamam dediler gittim adamlar buna vergi ödemeniz lazım dediler 45 tl vergisini ödedim teslim aldım size tavsiyem şudur; eğer ürününüz yakında bir yerde ise gelmesini beklemeyin gidip alın çünkü eminim ki bugün gitmeseydim en az 2-3 hafta daha beklerdim adamlar inanılmaz yavaş çalışıyorlar

Tepki
40
Bisiklet
Giant
21'inde torbaya eklendi ibaresi var arayıp sorduğumda sakarya gümrüğe gonderildi bilgisi verildi ayın 27 si ve halen istanbul dan sakarya'ya ulaşmamış. inanılır gibi değil. nasıl bi çalışma şekli.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
saate bakıyorum da teslim edilemedi diyor o saatte ben evden bile çıkmamış oluyorum ne iş?

http://i.imgur.com/CcbQL4o.jpg

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
sıkıntı yok gibi duruyor dağıtım aşamasında
buarada ayın 13u verdiğim sipariş kargolarıda gelmiş..

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@r.ezk

Hayırlı olsun bu arada.. benim schwalbe lastikler de tam 28 gün bekledik 10 dk önce geldi.. şimdi bisikletten çıkan 700-28 lastikleri resimlerini atıp ilan vereceğim.

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
aliexpress ten bir siparişim vardı 1.Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(İST.ULUSLARARASI PİM)29/08/2013 19:31:15 şeklinde görünüyor yukarıdaki ptt takibinde bakılırsa 3 gün sonra elimde olması gerekiyor gibi görünüyor ama izmir de olmam bu zamanı ne kadar değiştirir acaba bilgisi olan varmıdır?

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
3 günde elinizde olacağımı sanmıyorum. İst uluslararası pim'den haftanın belirli günleri kargolar dağıtıma çıkar. Hergün değil.Ama kargonuz gümrüğe takılmamış bu iyi haber.Yoksa önce gümrüğe sevk edildi daha sonra torbaya eklendi çıkardı.

• Beğen
Tepkiler: Cuneyt Erkman

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
alıcının verdiği adres posta kutusu ise gümrüğe takılan ve takılmayan ürünün akibeti ne olur? posta kutusunda boyut sınırlaması diye birşey varmıdır?

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
@Taner Rona
.
DAGITICIYA VERiLEREK DAGITIMA ÇIKARILDI(Handed over to the postmen in order to be delivered) - İZMİR İZMİR DAĞITIM VE TOPLAM
02/09/2013 14:29:39
evet haklıymişsınız 5 günü buldu. Yarın dağıtıma çıkmadan postaneden almaya çalışacağım

SonerK

Üye
Tepki
10
NO TARIH (Date) EVENT YAPILAN ISLEM ISLEM YERI (Process Place) OFIS (Event office)
19/09/13 10:38 2013-09-19 10:38:00 Receive item from customer (Otb) Gonderi musteriden alinmistir CHINA (Yurt Disi)
20/09/13 08:42 2013-09-20 08:42:00 The item was forwarded to the destination country (Otb) Gonderi yurt disina sevk edildi (Giden) CHINA (Yurt Disi)
24/09/13 06:49 2013-09-24 06:49:17 Receive item at office of exchange (Inb) Gonderi (Varis)alip verme merkezinde alindi TÜRKIYE
Dx.com dan alışveriş yapmıştım. 15.09.2013 tarihinde. 19.09.2013 tarihinde Çin postası giriş yapmış. 24.09.2013 tarihinde Türkiye'ye gelmiş. Türkiye'ye giriş yaptıktan 1 gün sonra elime ulaştı. Takdir ettim ptt'yi.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaslar. Ilk yurtdisi alisveris deneyimimi sizlerle paylasmak istedim. Ilk yola cikisim Turkiye’de bulmanin zor oldugu ve pahaliya mal olan amator bir tamir seti almakti. Once forumda gumruk ve guvenilir siteleri arastirdim. Verilen siteler arasinda en uygun kargo ucret ve sistemlerini incelemeye calistim. Reklam olmamasi icin alisveris yaptigim site haricindekilere deginmeyecegim.

Gumruge gelince:
75,00.-€ ve altinda ayni kalemden 3’ten fazlasini icermeyen siparisleriniz (kargo bedeli haric tutuluyor) genellikle sorunsuzca gumruge takilmadan geciyor. Ozel kargo firmalari ile gelenlerde bazen gumruk ucretleri talep ediliyormus ama ben PTT uzerinden gelen bir sistemden alisveris yaptigim icin sorun yasamadim ve sadece 3,60.-TL Gumruk Snm. + Damga Vergisi ucreti odedim teslimatta.

Kargo secenekleri sitelere gore degisiyor. Bunlarin ne anlama geldigine dair sitede pek cok aciklama yapilmis. Benim aldigim site TNT Post sistemi ile calisiyor. Bu bildigimiz ulkemizde de bulunan TNT Kargo / TNT Express “Sure we can” den farkli bir yapi. Kendi kargo dagitim agi ile calismiyor. Urun firmadan alinip Hollanda merkeze aliniyor ve buradan ilgili ulkenin posta servisine yonlendiriliyor. Maliyet dusuyor ancak kargonun teslimat suresi uzuyor.

Gelelim alisveris yaptigim siteye (link) Hemen her tur urun gamina sahip ama bazi marka ve modeller bulunmuyor. Surekli indirimde urunler bulmak mumkun. Kaliteli ve guvenilir olarak olumlu yorumlarin yanisira tercih etme sebebim ucretsiz kargo olmasi. Tabi bunun icinde bir kosul var. 60,00.-GBP (Sterling / Pound) ve uzeri alisverislerde bisiklet, kadro vb. hacimli ve agir urunler almiyorsaniz, hemen hemen her ulkeye ve Turkiye’ye ucretsiz kargo veriyorlar. Bu da yaklasik 70,00.-€ civari oluyor. Ben toplamda 73,01.-€ alisveris yaptim ve 10,91.-€ tutarindaki kargo ucreti iptal olarak ucretsiz kargo firsati acildi. Pek cok kaliteli ve daha iyi malzeme de var ama herkes kendine - ihtiyacina – butcesine gore alir sonucta.

Urunlerin indirimli (benim aldigim) ve normal fiyatlari ise:
3,94.-€ İndirimli / 10,12.-€ On One Half Bob Kilitli Elcik ve gidon tapasi
4,93.-€ İndirimli / 25,31.-€ BBB Mini Pump (Aluminyum govde, 7 bar / 100 psi guc, 85 gr. Agirlik, 23 cm kapali boy, schrader + presta valf uyumu, velcro bant aparati ile kadroya istenildigi sekilde baglanma)
34,54.-€ İndirimli / 40,50.-€ Jobsworth Shimano Tool Kit 18 parca (Hoolowtec 2 aynakol monte/demonte anahtarlari ile). Henuz denemedim ama metaller hobi kullanicilari icin yeterli kalitede gorunuyor. Yeni aldigim deore 590 aynakol icin kontrol ettim anahtarlar uyumlu ve sorunsuz gorunuyor. Ilk firsatta degisimleri yapacagim. Tamir setinde kalite sorunu yasarsam yine bildiririm buradan.

14,80.-€ İndirimli / 38,38.-€ Geax Saguaro 26” x 2,00 TS Katlanir lastik (2 adet = 29,60.-€. Turkiye’de satan bildigim tek sitede tanesi 85,00.-TL). “Do it all” tarzi lastikler. 60 TPI direnc ve 550 gram agirlik uretici sitesinde verilen özellikleri. Genelde yabanci sitelerde mtb kullanicilari arasinda yol tutus, akicilik ve patlak koruma alanlarinda cok olumlu elestiriler almis bir lastik. Sadece islak zeminde pek tavsiye edilmiyor. Katlanir olmasi yedek ic lastik gibi cantaniza atarak cok sert zeminlerde lastik yarma riskinden cekinenler icin kolay ve guven verici bir cozum olabilir. Lastikleri hemen kullanmayi dusunmuyorum yedek olarak adlim ama tecrube edince buradan bildiririm. NOT: Bu model lastigin TR kodlu olani var ancak TPI degeri cok dusuk oldugu icin fiyati daha makul, almayi dusunurseniz karistirmayin sakin…

Teslimat suresi ve siparis takibine gelince:
Kayitli uye olarak girdiginizde “my account sekmesinden surekli olarak siparis durumunuz gorebiliyorsunuz. Siparis tarihim 08.01.2014. Siteden 11.04.2014 tarihine kadar urunumun hazirlik asamasinda oldugu bildirildi. 12.04.2014 ile 28.01.2014 tarihleri arasinda siparisin shipping icin hazir bekledigi bildirildi. 29.01.2014 tarihinde siparisin kargo referans/takip nosu bildirildi. Ancak kargo takip nosu Turkiye’ye paketin girisinden sonra (link) linkinden “Kargom Nerede” sekmesi tiklanip gereken bilgi girilince izlenebiliyor. Kargo 30.01.2014 tarihinde Turkiye Gumrugu’ne girdi ve 10.02.2014 tarihinde bana teslim edildi.

Umarim ilk kez yurtdisindan alisveris yapacaklar icin yardimci olacak bilgiler verebildim. Bu konular ile ilgili forumda pek cok aciklama daha onceden yapilmis. Bu arkadaslara da buradan tekrar tesekkur etmek istiyorum. Herkese kazasiz, belasiz, patlaksiz, trafikte her zaman saygili insanlar ve suruculurle karsilasmalari temennisi ile keyifli pedallar :)

NOT: Bu tip alisverislerde kur farkini ve kargo ucreti olup olmadigina dikkat etmek gerekiyor. Yoksa astari yuzunden pahaliya gelebilir. Gumruk limitini de asmamak gerek. Bazi arkadaslar bu tip alisverislerde kargo ucreti haric 75,00.-€ yu astiklari halde gumruge takilmadiklarini soyluyorlar. Ancak kurallar uygulandigi takdirde kacisiniz olamaz. Ayrica acelesi olanlara tavsiye edilmez. Genelde 3 ila 5 hafta suruyor siparisinizin iletilmesi. Ben alisverisi yaptiktan 33 gun sonra siparisimi teslim aldim.

murat dayi

Üye
Tepki
0
Bilgilendirmeniz icin tesekkurler. Bu veya ebay gibi sirelerden cazip 2. el bisiklet almayi dusunuyorum. 21" 300 $ civarinda tutacak.Bir tavsiyeniz var mi? Gumrugunu odeseniz de ikinci el otomibil almak hernasil ki yasaksa bisiklet almakta sorun cikar mi? Tesekkurler.

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
75€ geçen alışverişlerde mal bedelinin %20 vergisini öder alırsınız. örneğin kur 2tl alsak, 120tl gümrük vergisi ödersiniz. yani 300dolarlık bi ürün size 720tlye mal olur.

getireceğiniz ürün hacimli olacağından dikkat çekecektir ve gümrüğe takılması muhtemeldir.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
bende ilk kez merlincycles sitesinden alışveriş yaptım. kargo 3 günde türkiyeye giriş yaptı yarın şubeden teslim alacağım gerçekten çok hızlı. Acaba bisikleti parça parça oradan toplasam nasıl olur. Atıyorum 300€ luk bir vites aldım, burada kdvsini ödeyince teslim alabilir miyim. birde gümrüğe takılma mevzusu nerede oluyor. izmitte oturuyorum burada ptt dağıtım merkezi var orada mı ödemem gerekir.

Mert C.

Forum Bağımlısı
Tepki
410
Bisiklet
Salcano
@Hamit E.

avrupa birliği ülkelerinden geliyorsa 18%, diğerlerinden 20%
ayrıca hata yapılarak kargo dahil ücretten işleme alıp 75 euroyu geçmeyen siparişi geçiyor gibi göstererek vergi kesebiliyorlar, sonra başvurup itiraz edeceğiniz yeri bile bulamayıp uğraşmaktan vazgeçip ödediğiniz vergiyle kalıyorsunuz...

@Emrah Özşahin

ptt gümrüğe takılmış ve vergilendirilmiş paketimi kapıya kadar getirip teslim ederken ödeme yapmamı istedi.
öncesinde bilgilendirme yapılmıyor, sürpriiiz diyip vergi isteyebiliyorlar...

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Selamlar

Son zamanlarda yurt dışı alışverişleri için forum genelinde açılan gümrük işleyişi ile konularda bahsedilenleri tek bir başlık altında soru-cevap şeklinde bir araya getirmeye çalıştım.

1-) Yurt dışından her türlü ürün satın alabilir miyiz?
Hayır, satın alamazsınız. Değeri ne olursa olsun cep telefonu, parfüm, gıda ve sporcu gıda takviyelerinin, tıbbi ilaçların, alkollü içeceklerin posta yoluyla getirtilmesi yasaktır. Bu tip ürünlerin gümrükten girişine izin verilmemektedir. Ancak elinizde doktor raporu, sporcu lisansınız vb evrak varsa tıbbi ilaçları ve sporcu gıda takviyeleri getirtebilirsiniz.

2-) Peki alışveriş limitleri nelerdir?
0-75 Euro arası alışverişleriniz her türlü vergiden muaftır.
75,01 ile 1500 Euro arası ve 30 kilonun altındaki alışverişlerinizde ise paketiniz AB üyesi ülkelerden geliyorsa %18, diğer ülkelerden geliyorsa %20 kdv ödersiniz.
1501 Euro ve üzeri alışverişlerinizde paket ağırlığı ne olursa olsun işlemleri siz yapamazsınız. Gümrük firmasına vekaletname vermeniz gerekmektedir. Böyle durumlarda kdv'nin yanında gümrük vergisi ve varsa diğer vergilerle birlikte ek masraflar (ardiye, ordino bedeli, müşavir hizmet bedeli) çıkacaktır. Bu sebepten dolayı 1501 Euronun üzerinde bir eşya getirmeyin.

3-) Alışveriş tutarım 1500 Euroyu geçmedi. Ama koli 35 Kg ağırlığında
30 kg sınırını geçtiği için gümrük müşavirlik firmasına vekalet vermeniz gereklidir.

4-) Siparişim 70 Euro tuttu. 10 Euro da kargo bedeli ödedim. Vergi öder miyim?
Şayet satıcının düzenlediği ve kargoya verirken beyan ettiği evraklarda ürün bedeli ve kargo bedeli ayrı ayrı yazıldıysa vergi ödemezsiniz. Kargo bedelleri alışveriş tutarı limitlerinden bağımsızdır.

5-) Ürün/paket fiyatı 80 euro idi. Satıcı indirim yaptı/kuponum vardı. 70 euro ödedim. Vergi öder miyim?
Satıcı paketi kargoya verirken ürün bedelini 80 euro yazdıysa vergi ödersiniz. Kısacası vergi hesaplaması sizin ödediğiniz rakam üzerinden değil, göndericinin beyan ettiği rakam üzerinden hesaplanır.

6-) 100 Euroluk siparişim için ne kadar vergi öderim?
AB ülkelerinden geliyorsa %18 yani 18 Euro kdv ödersiniz. AB harici ülkelerden geliyorsa tutarın %20'si kadar, yani 20 euro kdv ödersiniz.

7-)Siparişim DHL Express ile geldi ve fiyatı 100 euro. Nasıl bir işlem yapılacak?
DHL sizinle irtibata geçip bir form gönderecek ve ne kadar kdv ödeyeceğinizi söyleyecek. Siz o formu doldurup mail-fax yoluyla ileteceksiniz ve ilgili tutarı DHL'in hesabına göndereceksiniz. Onlar sizin adınıza işlemleri yapıp paketinizi adresinize kadar getirecek. Size ihbar geldikten sonra 3 gün içerisinde bu işlemleri yaparsanız sadece kdv ödersiniz. Bunun haricinde bir rakam isterlerse ödemeyin. 3 günü geçerse kdv'ye ek olarak depolama bedeli talep ederler.

8 -) Siparişim 100 euro ve paket posta (ptt) ile geliyor.
PTT paketinizi Başakşehir'deki ptt gümrüğüne gönderecek. Eşyanız incelendikten sonra iki farklı işlem olur.
-Verginizi hesaplayıp paketi adresinize getirir. Kapıda vergi ödersiniz.
-Paketi gümrükte tutar ve sizi gümrüğe çağırır. Ödediğiniz tutarı belgeleyen bir evrak (kart ekstresi vb) ile gidersiniz, işlemleri tamamlayıp vergiyi ödersiniz. paketi teslim alırsınız.

9 -) Vergi kelimesi sürekli geçiyor. Peki nedir bu? ÖTV mi? KDV mi? Gümrük Vergisi mi?
1500 Euro'yu ve 30 kiloyu geçmeyen gönderilerde sadece KDV ödersiniz. Gümrük vergisi apayrıdır. Sizin aslında ödediğiniz vergi KDV'dir. Gümrük Vergisi değildir.

10-) Siparişim 70 euro olduğu halde ptt benden 3-5 TL ücret aldı. Bu nedir?
Çoğu kişi bunu vergi sanıyor. Ama değildir. Paketiniz incelemeye girmiştir. Bunun için ücret alırlar.

11-) 1 takvim yılı içinde kaç sefer paket getirtebilirim?
Sınırsızdır.

12-) Siparişim 150 euro idi ama ptt kapıya kadar getirdi. Vergi de ödemedim. Sebep nedir?
Şanslısınız. Gidip piyango bileti alın. Sayısal oynayın :)

Not: Gümrük mevzuatında bu konularla ilgili yeni bilgi geldikçe konu içeriğinde de dseğişiklik yapılacaktır.

13) 75 Euroyu geçmeyecek şekilde kaç çeşit ürün alabiliriz? ( @Serden Us Sorusu)

Çeşitlilik bakımından sınır yoktur. Alışveriş toplamının ağırlığı bakımından gümrüklü işleme tabi tutabilirler. Alışveriş toplamı 30 kiloyu geçmesin.

14-) A.TR belgesi diye bir döküman-evrak varmış. Bu nedir?

Sadece AB ülkeleri arasında düzenlenen bir evraktır. Türkiye AB üyesi değildir. Fakat ithalat-ihracat anlamında 1996 yılından beri AB ülkesiymiş gibi hareket eder. Siparişiniz 1500 Euro veya 30 kiloyu aşmıyorsa bu evrak gereksizdir. Şayet 1500 euro'dan yüksek bir ürün sipariş edecekseniz satıcıyla görüşün ve kesinlikle bu belgeyi düzenlesin.

Örneğin 1600 euroluk bir bisiklet siparişi verdiniz. Bu evrak sayesinde yaklaşık 240 Euroluk gümrük vergisinden muaf olursunuz. (Gümrük vergisi ile KDV aynı şey değildir. KDV'yi her türlü ödemek zorundasınız.)