Yurtdışı (ingiltere)'den bisiklet siparişi

9magiko

Forum Bağımlısı
Başlık
37
Tepki
864
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar,

Yine yeni yeniden bir yurtdışı bisiklet siparişi konusuyla beraberiz. :) Bildiğiniz üzere ülkemizde bazı ürünlerin kolayca bulunmaması, çeşit yetersizliği, aşırı fiyatlar ve yurtdışındaki dönemsel kampanyalar vb. sebeplerle artık birçok kişi yurtdışından (özellikle ABD, İngiltere, Almanya, Çin) bisiklet ve parçalarını sipariş etme ya da getirme yoluna gidiyor.

Ben de bugüne kadar ülkemde bulamadığım ya da yurtdışına göre çok pahalı olan ürünleri almak için birçok yurtdışı alışveriş sitesini kullandım ve kullanmak isteyen arkadaşlara başlıklarda elimden geldiğince yardımcı oldum. Siparişlerimin tamamı 10 ile 1500 Euro aralığındaydı. Ancak şu an İngiltere'den almak istediğim bir bisiklet konusunda yardım ve bilgilerinize ihtiyacım var, bunun sebebi de almak istediğim bisikletin fiyatının 1.500 Euro sınırı üzerinde olması ve Türkiye'de bulunmaması.

1.500 Euro'yu geçen alışverişler için birçok bilgi olmakla birlikte, genelde bu konuda kesin bir bilgi verilememesi ve yazılanların birçok noktada birbiriyle çelişmesi sebebiyle hem bu soruyu tekrar sormak, hem de yardımcı olabilecek arkadaşlarla iletişime geçmek istedim.

Benim durumuma özel olarak bilgi vermem gerekirse: Almak istediğim ürün İngiltere'de Wiggle üzerinden satılıyor. Ürünün normal fiyatı 4.999 Euro ancak şu an 2.400 Euro civarına düşmüş durumda (Türkiye'ye gönderileceği için VAT hariç).

Şimdi bu durumda ben bisikletin fiyatı olan 2.400 Euro + 100 Euro (kargo) + 430 Euro (gümrük) ücretlerini (toplam 2.900 Euro civarı) ödemeyi göze alıyorum. Ancak ürün fiyatı 1.500 Euro üzerinde olduğu için ordino, saklama, evrak, gümrük çekim, komisyon, vs. gibi ücretlerin hemen hiçbiri net değil ve bazı arkadaşların tecrübelerine göre yukarıdaki masraflara ek olarak 100-1.500 Euro arasında ek masraflar çıkabiliyor.

Benim bu konuda ilgili arkadaşlardan istediğim yardım ise şunlardan birisi:

• 1.500 Euro üzeri bu tip alışverişler için paylaşabileceğiniz her türlü net ve kesin bilgiler,
  • İngiltere'de yaşayan ya da gidip gelen ve bu konuda (ücreti karşılığında) yardımcı olabilecek, bisikleti buraya yanında getirebilecek arkadaşlar (ya da yakınları, vb.),
  • Gümrük çekimi ya da diğer konularda yardımcı olabilecek, bu tip bir kariyeri ya da firması olan arkadaşlardan alabileceğim hizmetler,
Yine benim şahsi olarak bahsettiğim bu durum dışında, konu ile ilgili bilgisi ya da sorusu olan arkadaşlar da bu başlık altında bunları dile getirirse sonrası için de herkesin başvurabileceği bir başlık oluşturmuş oluruz. Yine eğer ben de bu alışverişi yapmayı ve bisikleti Türkiye'ye getirebilmeyi başarırsam, bütün süreci ve zorluklarını buradan paylaşarak herkese yardımcı olmaya çalışacağım.

Şimdiden teşekkürler...

Not: Bisikleti kendim gidip almam işlerim sebebiyle maalesef mümkün değil; vizesi olan, gidebilecek durumda arkadaşlar varsa ve gitmek isterlerse seyahat ücretleri konusunda elimden geleni yapacağım. :kahve:

U. Aydogan

Üye
Başlık
1
Tepki
10
Bisiklet
Specialized
Getiriver.com gibi siteler var. Oradan uçakla taşıma parası falan hepsini konuşabilirsiniz. Bu konu çok karışık aynı ürünü ikinci aldığımda vergi ödemeden geçtiğide oluyor .Bakanlığı arayıp bilgi alsanız en doğru sonuca ulaşırsınız.

Tepkiler: Zuzunay ve 9magiko

9magiko

Forum Bağımlısı
Başlık
37
Tepki
864
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
@U. Aydogan

Bu site hakkında en ufak bir bilgim yoktu, paylaşım için çok teşekkürler. Yine bakanlığa yarın mesai saatleri içerisinde ulaşıp, bilgi alabilirsem burada paylaşacağım.

Tepkiler: Halilibrahim

Kkazim

Forum Bağımlısı
Başlık
27
Tepki
642
Bi ara UPS yi arayıp sormuştum ama hatırlamıyorum :). Tek aklımda kalan alışveriş kredi kartı ile yapılırsa ekstra %5-10 civarı ilave masraf çıktığı. Bunun haricinde çıkan masraf çok fazla olduğu için vazgeçmiştim.

Insansevmem

Aktif Üye
Başlık
12
Tepki
341
İsim
Erim
Bisiklet
b'Twin
Seyahat ucretleri konusunda elimden geleni acabilir miyiz? Vatandasligim mevcut ilgimi cekti:)

Tepkiler: Serrchi ve 9magiko

Kkazim

Forum Bağımlısı
Başlık
27
Tepki
642
Bu arada bildiğim kadarıyla, ingilterede Vat Free prosedürü biraz daha farklı, vergi iadesi alamama durumun yüksek ihtimal. Araştırmanı tavsiye ederim..

Tepkiler: 9magiko

9magiko

Forum Bağımlısı
Başlık
37
Tepki
864
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Çakırgöz

Aslında biraz araştırdım ve gayet kolay olduğu söyleniyor ancak dikkat ederim. Sizin tecrübeniz var mı olumsuz olarak?

9magiko

Forum Bağımlısı
Başlık
37
Tepki
864
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Insansevmem

Özel mesaj atıyorum yanlış anlaşılmaması için, ilgilenen başka arkadaşlar olursa iletişime geçebilir. Kabaca gümrüğe kargoya vs. vereceğim ücretler toplamını getirecek arkadaşa verebilirim tabi bazı sorumlulukları olmak kaydıyla.

9magiko

Forum Bağımlısı
Başlık
37
Tepki
864
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@furkan.zaman

:) Yani herşey çıkabilir güvenmiyorum da. Şaka bir yana gerçekten merak ettiyseniz özel mesaj atabilirim burada reklam yapmak istemedim.

Kkazim

Forum Bağımlısı
Başlık
27
Tepki
642
@9magiko yanlış biliyor olabilirim ama internetten alınan ürünlerde vergi iadesi alınamıyor diye biliyorum. Mağazadan alınması gerekiyor diye aklımda kalmış. Konuda daha bilgili arakadaşlar vardır, sanırım aydınlatırlar..

9magiko

Forum Bağımlısı
Başlık
37
Tepki
864
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Çakırgöz Tamamdır teşekkürler. Ben de edindiğim bilgileri paylaşacağım.

geziniyo

Üyeliği iptal edildi
Başlık
74
Tepki
6.027
@9magiko Geçen gün ilk defa yurtdışından bisiklet siparişi verdim, gelmesi sanırım bir ayı bulacak...Geldiğinde tüm bilgileri buradan paylaşırım :)

Sefa01

Daimi Üye
Başlık
17
Tepki
397
Bisiklet
Pinarello
Açıkçası masraflarım karşılanacaksa gidip alıp gelebilirim:)

Kkazim

Forum Bağımlısı
Başlık
27
Tepki
642
İngiltere vizesi değil de schengen olaydı ben de düşünebilirdim :) Maksat gezme olsun...

Kkazim

Forum Bağımlısı
Başlık
27
Tepki
642
75 euro yu geçen siparişlerle tamamen aynı hiç farkı yok. Postacı kapıyı çalıyor, %18 vergiyi sayıyorsunuz, sonrası heyecanla kutuya girişmece.

9magiko

Forum Bağımlısı
Başlık
37
Tepki
864
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@geziniyo

Çok güzel paylaşım olur, şimdiden teşekkürler. Benim için çok geç olacak tabi o tarihe kalmaz. :)

9magiko

Forum Bağımlısı
Başlık
37
Tepki
864
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Sefa coskun

İlgileniyorsanız özelden görüşelim. Mesaj atıyorum.

Yukarı Alt