Yurtdışı alışverişlerde gümrük uygulamaları

Konu, 'Alışverişle İlgili Genel Konular' kısmında PeDaLLı-YoRuM tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. PeDaLLı-YoRuM

PeDaLLı-YoRuM Forum Demirbaşı

Adı:
    Tugi
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Yurtdışındaki (Aliexpress,Ebay,vb.) sitelerden alışveriş yaparken merakedilen bazı konuları özellikle ilk defa alış-veriş yapmak isteyen forumdaşlarımız için küçük bir paylaşım yapmak istedim,soru-cevap niteliğinde merak edilen konuları aşağıda bulabilirsiniz , bilgi eklemek isteyenlerin fikrine de önem vermekteyim paylaşırsanız seviniriz.

Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
    Cevap:
    Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Soru: Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
    Cevap:
    Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
    - AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
    - Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
    olarak uygulanmaktadır.

Söz konusu eşyanın,
    - Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
    - Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
    - Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,

gerekmektedir.

Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde ne işlem yapılır?
    Cevap:
    Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesi neye göre yapılır? Kargo ücreti dikkate alınır mı?
    Cevap:
    Posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın vergilendirilmesinde, kargo ücreti dikkate alınmayacak, ayrıca aynı gönderici tarafından Türkiye’deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır.

Soru: Kargomun nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim?
    Cevap:
    Gönderilerin takibi Bakanlığımızca yapılmamakta olup, kargonuzun taşımacılığı hızlı kargo firması tarafından yapılıyor ise ilgili firmaya, posta ile yapılıyor ise PTT’ye başvurmanız gerekmektedir.

Soru: Hızlı kargo firmalarınca ek bir ücret talep edilebilir mi?
    Cevap:
    Bu tür firmaların müşavirlik hizmetleri, ordino, terminal, vb. isimler altında ücret talep etmesi mümkün bulunmamaktadır.
    Ayrıca, bu firmalar 75 Avro altında bulunan eşya ve numunelerde hiçbir eşyadan, 75-1500 Avro arasında bulunan eşyadan ise gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk 3 gün için ardiye ücreti alamamaktadırlar.

Soru: Yurtdışından gelen gönderimin vergisini ödemek için gümrük idaresine gelmem gerekiyor mu?
    Cevap:
    Gelen gönderinin kıymetinin 75-1500 Avro arasında olması ve ticari nitelik taşımaması halinde tahsil edilecek tek ve maktu vergiye ilişkin olarak posta idaresi ve hızlı kargo firmaları alıcıya bilgi vermekte olup vergilerin ödeneceğinin alıcı tarafından kabul edilmesi halinde gönderi alıcının kapısında teslim edilirken vergi tahsil edilmektedir.
    Yukarıda kıymet limiti belirtilen eşyanın ticari nitelik taşıması veya eşya kıymetinin 1500 Avro üzerinde olması durumunda ise ithalat mevzuatı hükümleri uygulanmakta olup gümrük işlemleri için ilgili gümrüğe müracaat gerekmektedir.

Az da olsa akılda soru işareti yaratan konularda forum kullanıcılarına faydası olması dileğimle.

Kaynak : Gümrükler Genel Müdürlüğü

2. cemal b

cemal b Yeni Üye

Adı:
    Cemal B
    Bisiklet:
    Diğer
    Öncelikle merhaba,
    ilk gönderim ne yazık ki bisiklet ile ilgili değil, kargo olayları hakkında.
    Yurtdışından sipariş ettiğim spor malzemeleri(slackline) gls ile gönderilecekti fakat gls frankfurttan sonra turkish cargo ile havayoluyla gönderiyormuş. ben turkish cargo ile geleceğini bilmiyordum sadece türkiye dağıtıcısı olarak mng kargo gözüküyor. ürün 30 euroyu geçtiği için zaten gümrüğe takılmasını bekliyordum. ürün dün gelmiş ve de takılmış. bugün beni mng kargodan arayan yetkili turkish cargonun ardiye ve muayene ücreti altında, vergi hariç 300-350 lira arasında bir masrafı olacağını söyledi. gümrük vergisinin 3 gün içinde ödendiği taktirde ardiye veya başka bir masrafa tabi tutulmuyoruz diye biliyorum. turkish cargoyu arayıp 3-4 yetkili kişiye bunu anlatıp, böyle bir hakkım olduğunu dile getirsem de turkish cargonun terminale girdiği anda ardiye ücreti uyguladığını, ilgili kanunu bildiklerini fakat uygulamadıklarını söyledi. istersem bir avukatta tutabileceğimi belirttiler. ürün daha gümrükte incelenmedi, ama ardiye ücreti geleceği kesin. ne zaman incelenir dediğimdeyse pazartesi dediler. şimdi sorum şu: eğer ki pazartesi de incelenmezse 3 iş gününü geçiyor. o zaman bu yasal hakkımı da kaybediyor muyum? sonuçta perşembe geliyor ama gümrüğün incelemesi 3 günü geçiyor.
    eğer ki pazartesi incelenirse, 3 iş gününü geçmezse ardiye masrafını ödemek zorunda mıyım? adamlar direk avukat tutabilirsin dedi. ne yapmalıyım sizce? bilginiz varsa çok sevinirim.
    teşekkürler

3. serkan bayazıt

serkan bayazıt Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @cemal b merhaba mesajı yazalı 10 gün olmuş sonucunda ne yaptınız bizi bilgilendirebilir misiniz?

4. C.Koc

C.Koc Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yurtdışı gönderilerinin vergi alınmayan limiti 30 euro mu 75 euromu dolar için rakam değişiyormu ?

5. Karbon

Karbon Yeni Üye

Adı:
    Mustafa K
    Bisiklet:
    Cube
    bende merak ediyorum, nasil bir surec isledi. Benzer durumlardan oturu y.disindan bir sipariş vermeye çekiniyorum bende ama her zaman TR mağazalarda (online yada fiziksel) üründe bulamıyoruz, gümrük birligi vs deniliyor, son kullanıcıya yarayan bir kismi yok mu ?

6. hunter84

hunter84 Yeni Üye

Adı:
    Özgür
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Gümrük Vergisi : 99.0 TL
    Damga Vergisi : 0.6 TL
    Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.0 TL
    Yurtdışı İade Ücreti : 0.0 TL
    TOPLAM : 103.6 TL

114£ alıs verıs yaptım yurt dısından kargo ucretsiz cıkan vergı bu sekilde

@C.Koc 30 euro

C.Koc ve Karbon bunu beğendi.
  7. hydrocon

hydrocon Forum Demirbaşı

Seviye:
    Karbon bunu beğendi.
  8. C.Koc

C.Koc Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
  9. trainspotting35

trainspotting35 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    hunter84 ve C.Koc bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

maxresdefault.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
20170411_091317.jpg
Herkese merhaba ben Necmettin Ünlü. İzmir'de yaşıyorum ve üniversite ögrencisiyim. 21 yaşındayım. Her şey 19 yaşında 133 kiloya kadar çıkmamla başladı.Boyum 1.9m idi ama yine de kilo oldukça belli...
training-plan_0.jpg
Bicycling'e göre mümkün :D Forumda son zamanlarda bisiklet antrenmanlarının nasıl olması gerektiğini sıkça konuşur olduk. Fakat bunun için nabız bölgelerini bilmek, yani nabzı ölçmek gerekiyor....