yunanistan ekonomisi gerçekten kötü mü?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

 1. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.158
  Seviye:
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19325290.asp

  bu habere göre, kötü. ancak, yunan kilisesi Türkiye de finansbank a ortak. iddaa nın yüzde 49 u yunan intralot a ait. daha bu krizde, yunan girişimciler Türkiye de intersport un tüm haklarına sahip oldular.

  bu nasıl iş?
   
  tolga1976 bunu beğendi.
 2. ugur T

  ugur T Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2010
  Mesajlar:
  353
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  doğunu parisi dyb
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  onların ekonomi sağlam baba olan hep garibana oluyor ekonomik kriz zengine vurmaz ki
   
 3. Eser Sevinç

  Eser Sevinç Onursal Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  5 Nisan 2011
  Mesajlar:
  1.812
  Beğeniler:
  2.677
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  Eser Sevinç
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Aynı ülkemizde de olduğu gibi, zengin yine zengin. Olan orta sınıf ve alt sınıfa oluyor.
   
 4. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.769
  Beğeniler:
  5.545
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Ekonominin kötüleşmesinin gelir dağılımı ve neoliberalizm ile alakalı bir şey olduğunu düşünüyorum. Dünyada dolanan paranın %98'i %2 lik bir nüfusa giderken, %2'si %98'lik bir nüfus dağılıyor (rakamları atıyorum).. Böyle olduğunda zengin kişi sürekli zengişleştikçe, daha az pay düşen kısım giderek fakirleşiyor. Bu da ekonomik kriz oluyor. Bir de neoliberalizm payı var tabi ki, ulusüstü şirketler (McDonalds, Coca Cola, Adidas vb...) ülkelere girdikçe ülke içinde dönen paranın çoğu yine belirli insanlarda toplanıyor.

  Bu yüzden ekonomik bunalım denilen şey daha çok halkı etkiliyor.
   
  Cyclist999 bunu beğendi.
 5. #5
  thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.158
  Seviye:
  sözün özünde, anladığım ben intersport dan alışveriş yapmayacağımdır. finansbankta cep numaramı nereden buluyorsa buluyor kredi kartı vermeye çalışıyordu, siz yunan ortaklı bir bankasınız ben o bankanın hiç bişeyini kullanmam dedikten sonra daha aramadılar. iddaa da oynamıyorum. eh diğer yunan iştiraklerini duydukça buradan duyururum.
   
 6. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  pis burjuvalar. yeter artık! hadi "occupy imkb".
   
  Edip Dinçer bunu beğendi.
 7. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.836
  Beğeniler:
  1.452
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Yunanistan ın kişi başına milli geliri güncel verilerle 15.000 ile 17.000 euro aralığında (benim referans sitelerden görebildiğim kadarıyla), bu rakam, Yunanistan ın AB ye girmesinden bu yana sürekli düşün eğiliminde, girdiği ilk dönemler büyümede ve kişi başına gelirde patlama yapan Yunan ekonomisi, sürdürülebilir bir rekabet yapısına ve üretim gücüne sahip olmadığı için gerilemede, daha doğrusu kardan zarar etmekte. Aslında mevcut refahda hissedilir bir gerileme yaşadıukları için bu kadar gürültü çıkıyor, ödün vermek istemedikleri zenginlikten, adamların korkusu bu refah kaybı ne kadar sürecek, acaba bir gün biz de Türkler gibi kişi başına (reel olan) 3.000 USD lik gelirlere düşermiyiz :p oysa ki bizim gibi sefalete alışmış ülkelerde Yunan ekonomisi ile ilgili veriler sanki başlarına bir afet gelmiş gibi algılanıyor. Şunu net bilelim, adamların ölüsü bizi on kere alır satar. Biz temelde ekonomik zayıflıktan pilavla ekmek yemek yemeye alışmış bir ülkeyiz oysa ki bu durum bir Yunanlı için hala anlaşılması çok zor bir durum.
  Tabii her ulusta olduğu gibi bölüşüm sorunu da Mehmet' in sorusunun ayrı bir cevabı bence. Onlarda da Lorenz eğrisinin şiş göbeği diğer AB üyelerinin ortalamasından oldukça fazla. Bu da elbette ki sermaye sahibinin krizi fırsata çevirmesi için uygun bir ortam yaratıyor ve bu halde bazıları topikte verilen örneklerde olduğu gibi uluslar arası ataklar yapabiliyor.
   
 8. Okan Örs

  Okan Örs DALGACI DENİZ AYVALIK

  Kayıt:
  5 Şubat 2011
  Mesajlar:
  482
  Beğeniler:
  579
  Şehir:
  Ayvalık
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Durumu ekonomik olarak anlatacak bir bilgiye sahip değilim. ancak az önce eşim selanikte bulunan bir arkadaşıyla görüştü.10 yıl önce yaqnına gitmiştik ve durumu gayet iyi bir fizyoterapist.Şu anda hasta sayısı sıfırın altındaymış ve kimse(kendisi de) para harcamamaya gayret gösteriyormuş.Daha önce gece yarılarına kadar hasta bakan başarılı bir adam, şu an hangi ülkeye ailemi alıp gitsem de kurtulsam derdinde.
  Bu gün öğrendiğim bu durumu tesadüf burda da görünce birşeyler yazmak istedim...
  Saygılar...
   
 9. tolga1976

  tolga1976 Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.744
  Beğeniler:
  2.577
  Şehir:
  İstanbul, Ümraniye
  Seviye:
  Bende ekonomist değilim ancak ülke ve dünya gündemini sıkı takip ederim..

  Yunan çöküntüsünün altında gözlerini iflas bayraklarına dikip içini dışını boşaltan kapitalist sermaye odaklarının işi var..

  Zenginliğin borç alarak sağda solda harcamayı alışkanlık haline getirmiş bir ülkeye siz olsanız kasanızdaki arta kalan parayı yüksek faizle borç vermeyi düşünmez miydiniz.. Hele bu faiz oranlarının iştah kabarttığını düşünürseniz..

  Söylencek çok şeyler var belki.. Ancak bu forumda da Yunan asıllı kardeşlerimizinde olduğunu unutmayın..

  Allah yardımcıları olsun.. Ellerini verdiler kollarını alamıyorlar.. Bile bile bir bataklığın içine çekildiler.. Şimdi batık hale getirdikleri ekonomiyi kurtarmak için halka el aman diyorlar. Tabiki halkda alıştıkları düzenin ( ya da kendilerinden saklanan gerçeklerden bi haber ) bozulmasını istemiyor..

  Geçtiğimiz günlerde Koç grubu bir açıklama yaptı: İyi ki AB ' de değiliz dedi..
  Çünkü AB bir dağılırda artık geri dönüşü olmayan reaksiyon başlar ve dünya bir savaşa sürüklenir..

  Gerçekleri görebilmek ve dünyamızda olup bitenleri çok iyi irdelemek gerekir.. Şu anda her şey bir yay gibi geriliyor.. Yay iyice gerilince oku yaydan çıkaracaklar..

  Arap baharı bunların üzerine tuz biber oldu..

  Suriyenin meselesi ise Türkiyeyi hiç ilgilendirmiyor ama bile bile suni sebeplerle içine itiliyoruz.. Örneğin hacı adaylarımıza açılan ateş gerçektende Suriye askerlerince açılmış mıdır? Rejimi yıkmaya çalışıp halka destek veren bir oluşumun Türkiye'de toplantılar yapıp resmi büro açmasına izin veripde nasıl olurda Türk hacı adaylarını bile bile Suriye kara yolundan geçmesine müsade edilir? Hele elçiliklerimizin basılıp bayrağımızın yakıldığı bir ülkeden..

  Cumhurbaşkanı İngiltere ziyaretinin ilk günlerinde Türkiye Petrolleri İle Shell arasında Türkiye topraklarında petrol arama bulma ve işletme anlaşmasını imzalanması zamanlama bakımından ne tesadüf değil mi?

  Suriye bizim arka bahçemiz hiç bir zaman olamadı (Cumhuriyet tarihimizde).. Osmanlının son döneminden beri İngilterenin arka bahçesi oldu.. Rahmetli Özal ne demişti: İyi ki petrolümüz yok.

  Amerika Beyaz saray sözcücü geçen hafta bir demeç verdi: Türkiye suriye konusundaki tavrını takdirle karşılıyoruz ancak atacakları adımların arkasında durmayı göze almalıdırlar.. E adamlar biliyor araplarla savaşın ne kadar zor olduğunu..

  Uzatmayalım, bu bölgede de yay gerilmeye başladı.. Adını şimdilik güvenlik koridoru oldu ve mütakabat sağlandı.. Dikkat edin haberlere, Süriye ile ilgili haberler çıktığında ekrana Hatay harida da daha canlı gösteriyor yabancı basın ve tabi bizim kapitalist TV kanallarımzda..

  Bir kredi dereclendirme kuruşuşu durumumuzu 1 puan aşağı çekti ve durağan gösterdi.

  Erdoğan burada olup bitenleri çok iyi hissediyor ve elini geleceğe çeviriyor.. Hiç bir zaman gözünü bu bölgeden ayırmayan Batının gün gelip bu bölgeye çökeceğini biliyor..

  Biraz olayları iyi değerlendirip tartmak gerekiyor.. Algıda seçiciliğimizi bile etkileyecek görüntü ve hissiyatta kaçınarak izleyin haberleri..

  Bir gün gelecek Yunanın düştüğü kapana biz düşebiliriz..

  Daha ayrıltılı ve teknik bilgiler için bakınız Banu AVAR
  bakınız TRT sınırlar arasında..
   
  ömer korkmaz ve Barış Kılınç bunu beğendi.
 10. temucin90

  temucin90 Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.821
  Beğeniler:
  2.647
  Şehir:
  İstanbul Bahçelievler
  Seviye:
  yunanistana bu yaz gittim gördüm, adamlar inatla çalışmıyorlar, cumartesi günü açık dükkan bulmak çok zor, pazarları zaten yok gibi birşey. sadece cafe-bar-restaurant tarzı yerler açık herkes oralarda keyfine bakıyor.
   
 11. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.836
  Beğeniler:
  1.452
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bir tesadüf daha Tolga, dolar kurlarını iyi seyredelim, bölgedeki abd siyasetini uygulamaz ve bize verilen görevi yerine getirmezsek Demokles in kılıcı gibi dolar kur baskısını üzerimizde tutuyorlar. Cari açık son 10 yılda rekor seviyeye koşmuş, dolardaki misal % 20 lik bir kur farkı döviz bazlı borcu da aynı oranda artıracaktır. Dış ticaret açıkları bizi de Yunanistandaki benzer bir kaosa sokar. Şu an ithalata dayalı ihracatın artırılmasına yönelik bir kalkınma stratejisi uyguluyoruz ve doların artışı ithalatın önce daha pahalıya yapılması ve iç piyasalarda fiyatların uçması anlamına gelecek. Bu a bd nin dolara endeksli alış veriş yapan tüm dünya ülkelerinde uyguladığı bir taktik. Ekonomik olarak güçlü bir yapı kurmak isteyen euro bölgesi ülkelerini bile dize getirdi adamlar ve birlik dağılma noktasında. En azından aralarında ekonomik politikalar açısından paydaları artık eşit değil.
  Neyse, dolardaki kur artışının mevcut hükümete bir baskı unsuru olarak kullanıldığı kanaatini taşıyorum zira ekonomik durumun iyice kötüleşmesi ülkeye savaştan daha fazla zarar veriyor.
   
  tolga1976 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170327-WA0008.jpeg
Herkese merhaba ben Necmettin Ünlü. İzmir'de yaşıyorum ve üniversite ögrencisiyim. 21 yaşındayım. Her şey 19 yaşında 133 kiloya kadar çıkmamla başladı.Boyum 1.9m idi ama yine de kilo oldukça belli...
2.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
GARMİN AKŞAM.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...