Yüksek lisans tez çalışması

gülcan

Üye
Tepki
5
İsim
gülcan
Bisiklet
Bulldog
Sevgili bisiklet festival katılımcıları;
Balıkesir Üniversitesinde Yüksek Lisans öğrencisiyim. Tez konum Bisiklet Festivallerinin Türkiye ekonomisine katkısı adı altında kişilik özelliklerinin harcamalardaki etkisini ortaya çıkartmak amaçlı bilimsel bir çalışma yürütmekteyim. Siz değerli bisiklet festivali katılımcılarının aşağıda yer alan anketi doldurması ile sonuç elde edeceğim.
Destekleriniz ve ilginiz için teşekkür ederim.
Bol pedallamalı günleriniz olsun :)

(link)

Scudo

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.024
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Hiç bisiklet festivaline katılmadım . Festivalle alakalı sorulara 0 yazdım .

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.653
İsim
Serhat C
Arkadaşlar, anketi doldurup bisiklet adına bir mesafe kaydedelim diye girdim fakat gördüm ki ilk 3-4 soru bisikletle ilgili geri kalan yaklaşık 30 soru bambaşka bir konuya ait. Şaka gibi!

Tamamen samimiyetsizce (hatta belki troll/fake hesap) bir girişim. Bunun adı insanları enayi yerine koymaktır, insanların vaktini aldatarak çalmaktır. PES!

''Bisikletforum'a gireyim yalandan 2 bisiklet sorusu ekleyip insanları kullanıp kendi anketimi mis gibi yaptırayım'' kafası. AYIP! Dürüst olsaydınız anketi doldururduk belki ama önce dürüstlüğü öğrenmeniz gerektiği için HERKESI ANKETI BOYKOTA DAVET EDIYORUM.

Siz yüksek lisans tezi yapmasanız da olur.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@gülcan
o_Oo_Oo_O

• Beğen
Tepkiler: sccetin

avcioglu

Daimi Üye
Tepki
467
Bisiklet
b'Twin
Çok sert cevap yazmışsınız, boykotunuz anlıyorum ama başkasına da y.l. yapmasanız da olur denmez..

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@gülcan
Norveçte yapılan 2017 dünya kupasında Norveç bisiklet federasyonu 80 milyon kroner zarar etti. TL karşılığını sen hesapla. Ülkemizde bisiklet sporuna devlet tarafından verilen bir destek yok denecek kadar az, kaldı ki bu spora gönül veren birçok amatör bisiklet ve parça fiyatlarının ülkemizde çok fahiş fiyatlar altında satılmasına rağmen idame ettirmeye çalışıyor. Hal böyle iken bisiklete gönül verenlerin festivale gitmesini nasıl bekliyorsunuz ki.

Kısacası ülke ekonomisine yapılan festivallerin hiçte bir katkısı olacağını sanmıyorum.

Fikrimi belirttim ama anketinize katılmıyorum 3-5 soru harici soruların bisiklet sporu ile alakası yok malesef.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@sccetin Anket sahibini tanımam etmem ancak alakasız sorular göremedim ben. Bisiklet festivaline katılan, katılmayan insanların sosyal açıdan incelenmesi ve burada bir korelasyonun olup, olmadığının değerlendirilmesinin neyi garip ki?

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.653
İsim
Serhat C
@avcioglu

@avcioglu

Vaktimi bu şekilde Alicengiz oyunlarıyla çalan birisine az bile demiş olabilirim. Bilimsel araştırma yapıp bilime katkısı olacak insanların, halkı aydınlatacak insanların, bazı şeylere yön verebilecek insanların öncelikle dürüst olması gerekir.

Çevresine ya da kendisine dürüst olmayan, onlarca hatta yüzlerce insanın vaktini kendi çıkarı uğruna 'tek akıllı benim' mantığıyla meşgul etmeyi göze alan birisi gayet tabii zahmet edip yüksek lisans yapmasa da olur.

Çünkü daha sonra yaptığını sandığı yüksek lisansla gidip bir yerde yöneticilik/eğitimcilik yapacak ve bu tip sahtekârlıklar büyüyerek devam edecek; çevresindeki herkese yayıla yayıla devam edecek.

Biliyorum, çok uç bir örnek olacak fakat Çiftlikbank'ın nasıl ortaya çıktı sanıyorsunuz? Bariz bir sahtekârlığın önüne zamanında geçilmediği için. Bu yüzden gün gibi ortada duran bu saygısız girişime tepkimi koyacağım; siz benim neyi diyip diyemeceğime takılmayın ve boşuna tartışmaya girmeyelim lütfen.

@furkantrojka

@furkantrojka

Bu anket düpedüz sosyal bir araştırma gibi görünüyor. Başlık, talep ya da açıklama bu şekilde belirtilseydi diyecek hiçbir şeyim olmazdı. Fakat burada Bisikletforum'a dün üye olup ilk konuda 'bisiklet' diyip farklı bir şeyi yedirmeye çalışmak bence garip (40 yıllık üye olsaydı da aynı tepkiyi ortaya koyardım). Garipten öte art niyet gibi. Daha da açayım: ''Kişilik özelliklerinin harcamalar üzerindeki etkisi'' işim görülsün; bisiklet umrumda değil, gibi...

Ha derseniz ki, anket tamamen iyi niyetle fakat acemice hazırlanmış; o zaman hiçbir eleştiri yapmazdım. Fakat bunu bilemeyiz...

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet festivallerininin katkısı adı altında diye açıkça belirtmiş zaten. Farklı bir yaklaşım cidden :confused:

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.653
İsim
Serhat C
Şüphelerimde yanılmamışım. Bu konunun rağbet görmeyen eskisi de varmış. Link de başlık da aynı: (link)

Konuyu açan arkadaşın 3 yıl aradan sonra ilk mesajı. Konu gittikçe garipleşiyor...

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Sccetin basliktan uzaklastirildi. İyi niyetimden dolayi 'kotu uslup' uyarisi yazmiyorum kendisine :snzdglsn:

Ben de gecen yil yuksek lisans tezi olmasa da, tez yazmistim. Ve buradaki tezin amacinin da iki veriyi karsilastirmak oldugunu anlayabiliyorum. Buradaki iki veriden kastim, birincisi bisiklet festivaline olan ilgi durumu, ikincisi de kisinin kisilik ozellikleri, sosyal becerileri. Bu iki tip verinin saglikli toplanabilmesi, belirlenebilmesi icin siralanmislar bu sorular. Rastgele, gelisiguzel ciziktirilmis, keyfe gore yazilmis sorular degiller. Hatta bu sorularin her birinin katsayisi var (adini hatirlamasam da)
Kişinin anket cevaplari bu katsayilarla carpilip, sayisal veriler haline getirilerek daha sonra korelasyon (baglanti diyeyim) hesaplamasina gecilecek ve orada degerlendirme ve yorumlama yapicak. Ornegin; şu sayida veya daha fazla sayida festivale katilanlar, katilmayanlara gore daha sosyaldir, veya şu kadar ve daha fazla harcama yapanlar daha disa acik kisilerdir gibi.
Bu varsayimlardan yola cikilarak da bir tez yazilacak :harika: Festivallere katilim durumuyla kisilik ozellikleri arasinda baglanti kurulmaya calisilacak.
Bu bilgileri niye yazdim? Garip tepkilerin sebebini anlamlandiramadigim, olsa olsa bilmemeden kaynakli olabileceklirini dusudugumden yazdim, acikladim :naslyany:

Sakinligimizi korumaya calisalim arkadaslar. Unutmayin ki anketi gonullu dolduruyoruz. Bu bir angarya degil, mecbur da degilsiniz :)

Bu guzel calismaya anketi doldurarak katki saglayan tum forumdaslara simdiden tesekkurler :):harika:

emeritus

Aktif Üye
Tepki
165
Bisiklet
Carraro
Bisiklet Festivallerinin Türkiye ekonomisine katkısı adı altında kişilik özelliklerinin harcamalardaki etkisini ortaya çıkartmak amaçlı bilimsel bir çalışma yürütmekteyim

-bisiklet, ekonomi, harcamalar, kişilik özellikleri-

ne yazdıysa onu sormuş, ben boykot edilecek, sinirlenecek bir durum göremiyorum
bence daha çok festivale katılanların kişilik özelliklerini gözlemlemeye çalışmış, harcamalar kısmında fazla detaya girmemiş

• Beğen
Tepkiler: Domestik

jweelien

Üye
Tepki
8
İsim
Deniz
Bisiklet
Salcano
Harcamalar ve bir şeyden duyulan memnuniyet pekâlâ kişilik özellikleriyle alakalı bir durum, şunu boykot ediyorum bunu boykot ediyorum diyeceğinize olayın arka planına göz atabilirsiniz. Sorulan sorular fazla olabilir ama konudan uzak sorular değil.
Tezinizde kolaylıklar diliyorum.

Fırat Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
851
İsim
Fırat
Bu tezi bir arkadaşınız paylaştı mı?Çünkü başka bir başlık altında aynı anketi doldurmuştum.
(link)

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@Serkan Mıstınoğlu
Tepki gösterenler mühendis herhalde. İlk defa sosyal çalışma görünce hiddetlenmiş arkadaşlar.

@furkantrojka

Bu anket düpedüz sosyal bir araştırma gibi görünüyor. Başlık, talep ya da açıklama bu şekilde belirtilseydi diyecek hiçbir şeyim olmazdı. Fakat burada Bisikletforum'a dün üye olup ilk konuda 'bisiklet' diyip farklı bir şeyi yedirmeye çalışmak bence garip (40 yıllık üye olsaydı da aynı tepkiyi ortaya koyardım). Garipten öte art niyet gibi. Daha da açayım: ''Kişilik özelliklerinin harcamalar üzerindeki etkisi'' işim görülsün; bisiklet umrumda değil, gibi...

Ha derseniz ki, anket tamamen iyi niyetle fakat acemice hazırlanmış; o zaman hiçbir eleştiri yapmazdım. Fakat bunu bilemeyiz...
Çok dar düşünüyorsunuz. Araştırma bu şekilde olmaz. Bisikletçiler üzerinde yapılan araştırma, bisiklet üzerine sorularla yapılır diye bir kaide yok. Örneğin ben bisikletçilerin şeker tüketim alışkanlıklarını araştırıyor olayım. Bu araştırmayı yaparken bisiklet kullanıcılarının alkollü mekanlara gitme yüzdesini, alkol tüketme yüzdesini, alkolün kalorisinden, alkolün neyden elde edildiğinden bilgisi olup, olmadığını da sorarım. Sosyal bilimlerde alan araştırmaları böyle yapıyor. Sonucu 4 işlemle bulamayacağınız için, kendini X grubuna dahil gören insanlardan Y eylemini yapanlarla yapmayanların aynı zamanda A, B ve C eylemlerinden hangilerini, ne zaman, ne için ve neden yaptıklarını sorarak sonuca varmaya çalışıyorsunuz.

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Admin eger bu başligi gorurse kaldirmasini isterim alnimizda enayi yazmiyor maalesef durust olun lütfen şimdide bir daha bisiklet foruma üye olmamak üzere gelmemeniz dilegiyle.

engin kızılcan

Daimi Üye
Tepki
260
İsim
Engin Kızılcan
Bisiklet
Lapierre
@Serkan Mıstınoğlu

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim, benim de lisans bitirme tezi yazmam gerekiyor ve sosyal bilim çalışmalarında araştırma teknikleri ve anketler hakkında birkaç görüşümü belirteyim istedim. Sırf bu anket için değil, başka günlerde paylaşılabilecek olan anketler için de benzeri tepkiler gelecektir belli kafa karışıklarını gidermek faydalı olur diye düşünüyorum.

Öncelikle sosyal bilimlerde araştırma yapılacağı zaman belli başlı teknikler kullanılır. Konuyu açan arkadaş niceliksel (quantitative) yöntemlerin başını çeken anketi kullanmış, hemen onu eleştirelim:

ÇOK UZUN YAZMIŞSIN OKUMICAM SADEDE GEL ÖZETİ: Ankette eksik bazı kısımlar var, bu nedenle çok özenilerek yapıldığını düşünmedim açıkçası, o yüzden kendim de doldurmadım. Tezi yazan arkadaş hangi bölümde okuduğu gibi ufak ama çok önemli detayları paylaşsaydı daha güvenilir ve profesyönel bir anket olabilirdi. Bir de zaten bisiklet severler olarak küçük bir grubuz, 200-300 kişiye anket doldurtmak yerine, bir bisiklet turuna veya festivaline gidip, oradaki 50-100 bisikletçiyle tanışıp, yüz yüze derinlemesine görüşme yapmak için randevu alma kararı alınsaydı, ve bu görüşmeler rıza formlarıyla yazılı bir şekilde beyan edilseydi ve ses kayıtlarının kopyaları görüşülen kişilere de aktarılsaydı daha samimi, gerçekçi ve detaylara inilebilen anlamlı bir çalışma yapılabilirdi.

Anketi birisine doldurtmadan önce, hem araştırmacının beyanı, hem de anketin başında bulunan açıklama kısmı aşşşırı derecede önemlidir. Araştırmacının güvenilirliği, kişiye sağladığı emniyet hissi (kişisel bilgilerinin kötü amaçlar için kullanılmayacağı beyanı), araştırmanın amacı ve araştırmanın nasıl ve kimler tarafından yürütüldüğü bilgileri sağlanmalıdır ve kişinin (paylaşmak istemediği bilgilerin zorla alınmayacağı gibi) istediği sorulara cevap verme özgürlüğü gibi hassas noktalar var. En basidinden bu anketi doldurmamızı bekleyen arkadaş Balıkesir Üniversitesi'nde hangi bölümde yüksek lisans yaptığını ve tam adını paylaşmamış, bu da biraz şüphe uyandırıyor.

İlk 4 soru bizim demografik sorular dediğimiz, verileri birbirleriyle karşılaştırmadan önce gruplama yapmak gerekiyor, erkeklerin verileriyle kadınların verileri karşılaştırılabilir örneğin. Bunlar anketlerin büyük bir çoğunluğunda olur ve çoğu zaman en kullanışlı veriler buradan çıkıyor. Ancak 4 soru bana az geldi, bu da anketin profesyönelliğini düşürüp, anketle ilgili şüpheleri arttırıyor. Örneğin ikamet edilen il belki o kadar önemli değil ama kişinin mesleği bence bir sosyal bilimci için olmazsa olmaz bir bilgidir ve bu eksiklik de anketin ciddiyetini sorgulatıyor bana.

Geriye kalan sorular likert ölçeğine göre yapılmış bu da fazlasıyla yaygın bir tekniktir çünkü yüzlerce veriyi işlemek için pratiktir ama bisiklet camiası olarak zaten Türkiye içinde azınlık bir grupken, ankete cevap vermeye gönüllü olan insanlar çok çok daha azınlık bir grup olarak kalıyor, o yüzden bu tercih çok üzerinde düşünülmemiş, en yaygın yöntem bu olduğu için kolaycılığa kaçılmış gibi geldi.

Peki tek araştırma yöntemi bu mu? Tabii ki değil. Anketler niceliksel yöntemlerden biridir, ama niteliksel (qualitative) yöntemler de var, bu yöntemler de benim uzmanlık alanım sayılır, buna bir uzmanlık denirse... Niteliksel araştırmaların en yaygın olanları derinlemesine görüşmeler ve gözlemdir. Bir gazeteci röportajı gibi değildir, araştırmanın ciddiyetine, araştırmacının ve araştırılan kişinin kimliğine ve pozisyonuna göre bir iş mülakatından, psikoterapi seansına ya da çay-kahve sohbetinin rahatlığına kadar yayılan bir skalası vardır. Bana göre bunlar çok daha samimidir, uzun uzun sohbet edilerek kişinin içten cevap vermesi sağlanır ve bir anket gibi sorular dayatılmaz, cevaplar cımbızla veya zorla değil tatlı dille alınır ve kişinin beyanı esastır. Dediği her şey doğru kabul edilir ve cevap vermek istemediği hiçbir şey için zorlanmaz, görüşülen kişi ne anlatmak istiyorsa onu anlatır. Görüşme, kişinin istediği kadar sürer ve istediği zaman biter. Anketlerdeki gibi doldurulması gereken (veya hissettirilen) soru yığını olmaz. Fakat belki de her şeyden önemlisi derinlemesine görüşmelerden önce görüşmecinin okuyup imzalaması beklenen rıza formları vardır. Bu formlar görüşmeye hukuki bir boyut kazandırır ve görüşülen kişinin haklarını korur niteliktedir. Bu formlar da araştırma şirketlerini denetleyen kurumlar tarafından belirli aralıklarla kontrol edilir.