Yüklenince Arka Aktarıcıdan ses geliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Selam arkadaşlar,

Bisikleti alalı 2 oldu bir sorun belirdi.

Bisikletten hiç düşmedim fakat bisiklette hızlanmaya çalışdıgım sırada arka aktarıcdan tak diye bir ses geliyor sanki dişli atlıyormuş gibi ama bakdıgımda halen aynı dişlide.

Yani ön vites 1 ve arka vites 7 iken pedala yük bindirince hızlanmak için tak diye bir ses geliyor ne zaman yüklensem bu ses geliyor.
Hangi ayarları yapmam gerekiyor.

bisikletim salcano igman?

Scudo

Cevat_Genc

Forum Demirbaşı
Tepki
241
Benimde aynı şekilde sorunum var, rublenin son dişlisi eridigi için atlama oluyor tabi bu zincirlede alakalı olabilir ben zincir ve attırıcıyı degiştirdim sorun çözülmedi rubleyi degiştirince sorunum kalmayacagı düşüncesindeyim. sizin arka attırıcı saglamsa yani tam son dişlinin vitesinde iken rubleyi tam sarıyorsa bence sorun dişlide.

Kamil Kamil

Daimi Üye
Tepki
106
Bisiklet
Kron
Zincirin parçalarından iki tanesinin sıkışması sonucu o ses gelebilir. bendede geliyordu bayağı bir uraşlar sonucu buldum. ama seninki o olmaya bilir tabi.

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Size bir kaç önerim olacak ;

1- Zincir yağınızı kontrol edin. Baklalara tek tek bakın, hasarlı sıkışmış bakla varmı gözlemleyin

2- Vites teli gerginlik ayarına bakın. Çok gergin olduğu için sürekli arka aktarıcı ayağı geriliyor olabilir.

3- Gelen sesin kaynağını tam olarak tespit etmeye çalışın. O zaman daha farklı bilgiler verebiliriz.

Kolay gelsin..

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
Ön 1,arka 7???nasıl bir kullanımdır yavru vatan?ruble hg50 ise o sorun normal.tabii zincirin ve dişlerinin durumu nasıl?

zeki aslan

Üye
Tepki
15
ön 1'deyken arka vitesi en fazla 4'e kadar kullanman gerek, (4'ü de ön vitesi 2'ye geçerken ara vites olarak kısa süreli), yoksa çapraz kullanımdan zamnla zincir de dişlilerde aşınır hatta zincir kırılabilir.

Veysel Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
65
Zaten yanlıs kullanım var gibi görünüyor.Eger uzun zamandır böyle kullanılmıssa ruble de sıkıntı olması normaldir.

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
Yanlış kullanım. Vites değişimi yapılırken pedallara yüklenilmez ! vites değişimi sırasında tatlı tatlı pedala basılır zincir rublede yer değiştirdiğinde yüklenmeye başlayabilirsiniz. eğer vites değişim sırasında yüklenme yaparsanız rublenin ömrü azalır. Ruble elinizdede kalabilir hiç şaşırmayın :)

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
evet arkadaşlar bu sorun bende oldu.bıkackere vıtes kolunda ayarlama yapınca duzelıyor.tabı ben arkadas gıbı kullanmadım vıteslerı.onerılen kosulda yaptım sankı bazen 2 ruble dıslısının arasında kalıyormus gıbı oluyor.heralde vıtes ayarlarında bır sıkıntı var.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Arkadaşlar vites pozisyonu sorun değil,fakat sorun arka rublenin dişlilerindeki aşıntıdan ileri geliyor.Arka rublenin dişlilerine baktıığınızda,dişli uçlarının az mm düz olması gerekiyor.Eğer dişli uçları sivri ise,dişlileriniz aşınmıştır ve bir tavsiye vites geçişlerinde pedala çok yüklenmeyin.Arka vites dağılabilir.

koray_can

Forum Bağımlısı
Tepki
212
@ilkay çağda

abi bisiklet daha sıfır.dedıgın durumun olması soz konusu degıl.sanırım ayarlardan kaynaklanıyor.yarın bır bısıkletcıye.goturup baktırıcam.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Koray kardeş,bu sorunun bir nedeni.Tabii ki olmayabilir,çünkü ortada foto yok.Dediğin gibi vites ayarları olabilir ve sorun büyük ihtimalle arka vitestedir.

• Beğen
Tepkiler: koray_can

Cevat_Genc

Forum Demirbaşı
Tepki
241
merhaba yeni edindigim bilgilere göre bu sıkıntının bir nedenini daha sizlere sunmaktan gurur duyuyorum :)

bir önceki mesajımda zincir arka vites degişimi yapmıştım ve şimdi rublemi de degiştirmeme ragmen sorun hala aynı bunun başka bir nedenini düşünürken benim aynakoldan kaynaklanabilecegi aklımıza geldi henüz aynakolu degiştirmedim fakat büyük ihtimalle aynakol cünkü vites sisteminde degişmeyen birtek o kaldı. aynakolunuzu kontrol edin düz bir şekilde söndügünden emin olun ve benim aynakolum 52 dişli yani mtb kullanıyorum ama aynakolum yarış bisikleti için =) saygılar...