Yukarıkızılca Kemalpaşa İzmir Bisiklet Turu

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Yolculuk sabah erken saatlerde buluşmamızla başladı, hava tur için ideal, ekip tüm gücüyle kayaları yerinden oynatmak için istekliydi. Kısa bir hazırlığın ardından rotamızı Kemalpaşa ilçesinin Yukarıkızılca köyüne çevirdik.

1.JPG
İzmir'de şehir merkezine bu kadar yakın bir köy bulup orda güzel vakit geçirmek aslında sıradan bir şey, keşfedilecek çok yer var, biraz zaman ayırmak gerekiyor sadece. Belki bu köyün verdiği huzur, belki bizim aradığımız tek şeyin doğa ve sakinlik olması bu geziyi bu kadar güzel bir hale dönüştürdü. Bir süre önce keşfettiğimiz bu rotada daha önce hiç bisiklete binmemiştik, yolları incelediğimiz zaman biraz eğimli ama ormana doyacağımız bir tur olacağını hemen anladık. İlk durağımız köy meydanına çok yakın olan bir kahvaltı ve yemek salonu, çınar ağacının gölgesinde bulunmaz bir nokta, ilk iş buraya konuşlandık! :)

2.jpg

Sabah erkenden yola çıktığımız için karnımız acıktı haliyle, sağolsun dükkanın sahibine rica ettiğimizde bize 10 numara 5 yıldız bir kahvaltı hazırladı. Çaylarımızı doya doya içtik, karnımızı doyurduk. Bu güzelliğin bize rampalarda yaratacağı sıkıntıyı umursamadan ekmeklerin biri geldi diğeri gitti.

3.JPG

Bünyemiz artık doyduğuna karar verdiğinde yolumuzu orman yoluna doğru çevirdik ve ufak ufak tırmanmaya başladık. Bu tur köy meydanındaki camiden tekrar aynı noktaya geldiğinizde yaklaşık 20 km kadar bir mesafe, ortalama eğim ise %8 seviyesinde, yolun ilk 6 kilometresinden sonra dik tırmanışlar son buluyor ve keyifli bir orman rotasına dönüşüyor. 2 kilometrelik tırmanıştan sonra yolun 3 kola ayrıldığı bu noktaya geldik ve bir hatıra fotoğrafı çektik.

4.jpg

Bu noktadan sonra soldan ve sağdan giden iki yol var, ikiside tekrar başladığı noktaya dönüyor, ancak sol tarafta eğimler %10 üzerinde ve daha zor bir rota, biz eğimlerin daha kolay ve kısa olduğu sağ tarafa devam ederek tırmanışa başladık.

5.jpg

Bu manzara yol ayrımından 1 km sonra hemen karşınıza geliyor, fotoğraf çekimi için ideal olan birçok noktadan sadece biri, kayaların gölgesinde biraz soluklanıp tırmanmaya devam ediyoruz.

6.jpg

Yolun bizi zorlayan bölümleri artık karşımıza çıkmaya başlıyor, sabah kahvaltısının ölçüsü kaçıp güneş tepeye çıkınca haliyle rampalarda bizim için iyi bir sınav haline geliyor. Neyse ki ekip olarak tempomuzu bozmadan hepsini usul usul bitiriyoruz ve dağın yamacında bir ip gibi çekilmiş olan yoldan devam ediyoruz.

7.jpg

Yaklaşık olarak 6 km mesafe geldik, tırmanışları tamamlamak için önümüzde 2.5 km daha yolumuz kaldı, manzaranın güzelliği, serin dağ suları ve kuş sesleri arasında kısa molalarda nabız yavaşlatıp yolculuğa devam ediyoruz.

IMG_1393.jpg

Bu turun ana sebebi olan uzun ve keskin virajlı inişlere geldik artık, bu inişlere başlamadan önce biraz serinlemek ve su stoklarını tazelemek için yol üzerinde bulunan bir çeşmede kısa bir mola veriyoruz. Bu mola tur için heralde en güzel fotoğrafları çektiğimiz alan olarak hafızalarımızda yer etti. Çeşme başlangıç noktamızdan yaklaşık 9.8 km uzaklıkta bulunuyor.

8.jpg

Yolun geri kalan bölümünde neredeyse sadece uzun inişler var, ancak bu uzun inişlere devam ederken özellikle yerde gevşek durumda bulunan iri taşlara dikkat etmek gerekiyor. Turun 2.km'sinde bulunan yol ayrımına tekrar geri gelebilmek için iniş yolu üzerinden başlangıçtan 12.5 km sonra sol yöne doğru ağaçların arasında dar bir patika var, o yolu kaçırmamak gerekiyor, yoksa kendinizi bir anda bambaşka bir yerde buluyorsunuz. Yol ayrımının koordinatları 38°22'27.66"K - 27°31'43.04"D olarak gözüküyor.

GOPR0990.JPG

Bu noktadan sonra önümüzdeki 900 metre sürecek oldukça dik ve bir tırmanış var, inişlerde rüzgarın verdiği keyfi alıp götüren bu tırmanış tahminen %12 eğime sahip, kısa olduğu için biraz dinlenme ile üstesinden geliyoruz ve sonunda inişe geçip günü keyifle noktalıyoruz. İnerken en büyük tehlike ise hafta sonu piknik için gelen misafirler, araçlarını yollara park ettikleri için hızlı viraj dönüşlerinde bir araba ile denk gelmeniz veya yukarıya tırmanan bir araçla karşılaşma riskiniz bu bölümde biraz mevcut, dikkatli olmanızda fayda var.

10.jpg

Bir turu daha geride bırakmanın keyfiyle Yukarıkızılca merkezde biraz çevreyi dolaşıyoruz ve karnımızı doyurup dinlenmek için eve dönüşe geçiyoruz!

Yeni bir rotada görüşmek üzere!

Turun GoPro ile çektiğimiz videolarının montajını tamamlayınca konuya eklerim ayrıca.

Dosyalar

Scudo

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
Turun güzergah haritası ve yükseklikler aşağıdaki gibi. Başlangıç köy meydanındaki caminin önü, kısa ama dik yokuşların olduğu bir tur diyebiliriz. Google Earth ile çizdiğim rotada 12.km ile 13,3 km arasında %15.1 eğim gösteriyor, bu turun en zor tırmanışı. Genel görünüm aşağıdaki gibiydi.
Bu grafikte 12.km'de başlayıp 13.3 km'de biten bölüm, Google Earth yolun genel eğimine %9.5 veriyor, 550 metre gibi bir irtifa kazanımı söz konusu.

Untitled.jpg

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tolga Uşaklı
Yüreğinize ve pedalınıza sağlık imrenmemek elde değil. Paylaşım için teşekkürler. Bu arada araç üstü taşıma sadece 2 bisiklet mi alıyor güvenli mi link var mı

• Beğen
Tepkiler: fatihİ.10

fatihİ.10

Üye
Tepki
86
İsim
Fatih İ.
Bisiklet
Cube
o kahvaltı yaptığınız yer var ya orada akşamları çok iyi et yaparlar. giden olursa kaçırmasın derim. sabah sabah canım çekti iyi mi:)
yol bisikletiyle yukarıkızılcaya kadar çıkıp döndüm.seneye uygun bir bisikletle çizdiğiniz rotadan da giderim gibi duruyor çok beğendim.

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
@soneryen Bu sefer arkadaşımın Vectra'ya taktık hepsini. Ben aracımı yeni değiştirdim, o yüzden eski tavan barlarım uymadı, daha alamadım benim arabaya tavan taşıyıcısı. Tavanda Thule Wingbar 961 - Thule Rapid System 754 var, taşıyıcıları ise Thule Proride. Düz ters yapılırsa 3 tane bisiklette sığar aslında ama biz arkaya Republic bagaj tipi taktık, diğer bisiklet ordaydı.

@fatihİ.10 Sabah kahvaltısı ve öğlen yemeğinde keyfini çıkardık, etler, sucuk ve lezzet gerçekten çok güzeldi. Buraya gidecek varsa yemek için başka yer aramasın. Önceden geleceğiniz saati söyleyince sahibi ona göre hazırlıkta yapıyor. Tevfik Bulut sahibi çok iyi bir abimiz yeni tanıştık bizde, arzu eden olursa numaralarını paylaşırım, tekrar gidecekler ona göre yer ayırtır, Pazar günü resmen ana baba günü oluyor Yukarıkızılca, o yüzden saatleri iyi ayarlamak lazım.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Turunuz bana acayip ilham verdi. heleki hep öyle bir çınaraltı kahvesinde oturup çay içmek isterdim doğrusu. Siz kahvaltı yapmışsınız üstelik. Böyle yerlerin kıymetini bilelim. Ne yazıkki apartman, gökdelen ve rezidans heyulasından beton ormanından bir çınaraltı kahvesi bulmak her geçen ün zorlaşıyor.

• Beğen
Tepkiler: Tolga Uşaklı

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
@mehmetsunu Gelişen şehirlerde maalesef yaya ve bisiklet önceliği pek önemsenmiyor, çoğu yerde bisiklete binmek bile problem artık.
Biz o yüzden vakit buldukça İzmir civarında bu tip rotaları keşfedip ufak geziler yapıyoruz. Köy ve kasabalar hala bu şekilde bir yaşam var, treni kaçırmadan mümkün olduğu kadar değerlendirmek lazım. Pazar gününün özetini merak edenlere kısa bir video hazırladım, zamanla yeni çekim teknikleri, yeni yollar ile tekrar buluşuruz.

vedat karakaya

Daimi Üye
Tepki
766
Çok güzel bir tur yapmışsınız,ayaklarınıza sağlık.Fotoğraflar da pırıl pırıl çıkmış.
Wikiloc'da vedat karakaya ya da BORNOVA diye aratırsanız yüklediğim bazı rotalar var,belki işinize yarar :)
Kazasız keyifli pedallamalar dileğiyle...

(link)(link)(link)(link)(link)

• Beğen
Tepkiler: cptgozorgucu

Tolga Uşaklı

Forum Demirbaşı
Tepki
1.097
Bisiklet
Lapierre
@vedat karakaya beğenmenize sevindim, Cumaovası tarafından başlayan rotaya baktım, ilginç gözüküyor.
Gerçi 1227 m irtifa kazanımı ve 10 km uzunluğunda bir tırmanış var bir bölümde, o zorlayabilir ama kayıtlara aldım, bir gün deneriz bu rotayı.
İzban ile son durakta inip ordan başlarız, tahmin ediyorum sizde öyle yaptınız.
Benim ev sizin dönüş yolunuzun üzerinde, o yüzden 30 km daha az bir mesafeyle biter tur. :)

• Beğen
Tepkiler: vedat karakaya

vedat karakaya

Daimi Üye
Tepki
766
düşük vites ve sabırla rampalar bi şekilde tırmanılıyor,gözünüzü korkutmasın :)
videoyu yeni izledim,gayet güzel olmuş elinize sağlık :)

Tuğrul Tomba

Söz uçar, yazı kalır...
Tepki
1.242
İsim
Tuğrul Tomba
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
çok güzel yerler, ayağınıza klavyenize sağlık...