YtÜdak Kaya EĞİtİmlerİne BaŞliyor...

Konu, 'Outdoor' kısmında Alican Yalçın tarafından paylaşıldı.

 1. Alican Yalçın

  Alican Yalçın Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2006
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Yıldız Teknik Üniversitesi Dağcılık Kulübü(Ytüdak) kaya tırmanışı eğitimlerine başlıyor. İlk ders 24 mart salı günü saat 19.00'da Yıldız kampüsü A503 nolu sınıfta yapılacaktır. Eğitim için Yıldız kampüste kayıt masaları açılacaktır ve ayrıca kulüp odasına gelerek ya da 24 mart salı gününe kadar olan tüm salı günleri saat 19.00'da gelip kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt ücreti sadece 10 lira'dır. Her salı aynı saatte teorik dersler verilecek olup, bazı haftasonları da pratik faaliyetler düzenlenecektir.

  Ayrıntılı Bilgi için::

  www.ytudak.org


  Alican Yalçın 0535 2477040
  alcnylcn@yahoo.com
   
 2. Murat İLK

  Murat İLK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  327
  Beğeniler:
  407
  Şehir:
  İstanbul-Ankara
  Seviye:
  Katılmak için Yıldız Teknik mensubu olmak gerekiyor mu, diğer üniversite öğrencileri katılabilir mi ?
   
  Alican Yalçın bunu beğendi.
 3. #3
  Alican Yalçın

  Alican Yalçın Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2006
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Yıldız Teknik ögrencisi olmak kesinlikle gerekmiyor. İsteyen herkes kulübe üye olabilir...

   
  Murat İLK bunu beğendi.
 4. #4
  Alican Yalçın

  Alican Yalçın Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2006
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  YTÜDAK hakkında biraz daha bilgi vereyim.

  Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin dağcılık merakı her nekadar 1970'lere uzansa da YÜDAŞ'ın (Yıldız Üniversitesi Dağcılık Şubesi) kurulması 1980'li yılları bulur. O zamanlar da Spor Birliğine bağlı yürütülen bu etkinliklerin, 2000'li yıllara yaklaşırken Türkiye dağcılığına damgasını vurabilecek bir seviyeye ulaşması bir tesadüf değildir.

  Dağcılık hareketi
  1980'li yıllardan bugüne Yıldızlı'lar, yurdumuzdaki dağlarda bir çok yeni rota açarak, İstanbul'da dağcılık denildiğinde ilk akla gelen kurumlardan biri oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde dağcılığa gönül verenler, bu güzel uğraşı hiç kuşkusuz bir ömür boyu sürdürecekler... 1994'de YTÜDAK ismini alan dağcılık klübü, 1981'den beri yürüttüğü sistemli dağcılık eğitimi ilkesini geliştirdi ve iki sene süren disiplinli bir eğitim programı uygulamaya başladı.

  1996 yılında YTÜDAK bir ilke daha imza atarak ilk yurtdışı tırmanışını organize etti. Bu organizasyonda; Rusya Federasyonu sınırlarındaki Kafkas Dağlarından Coğrafi Avrupa' nın en yüksek zirvesi olan Elbrus Zirvesi (5642 m)'ne ulaşıldı. Ağustos 1997'de yine bir YTÜDAK ekibi, Fransa Alpleri' nde tırmanışlar gerçekleştirdi ve Alpler'in en yüksek noktası olan Mont Blanc zirvesine (4808 m) başarıyla tırmandı.


  Eğitim programının özeti
  Kulüpte uygulanan eğitim programı çerçevesinde sporcular iki gruba ayrılıyorlar: "Yeni başlayanlar-Başlangıç" ve "Eğitimi ilerletmekte olanlar-Gelişim". Eğitim programının ilk senesinde, malzeme bilgisi, temel yaz ve kış kampçılığı, doğada beslenmek, temel antrenman teorisi, meteoroloji, dağda psikoloji, çığ bilgisi, ilk yardım ve bunun gibi dağcılıkta hayati önem taşıyan bir çok konuya değinilmekte, teorik ve pratik bilgiler verilmektedir.

  Başlangıç grubu eğitim programı "Kaya Tırmanışına Giriş" dersleri ile noktalanır. Sene sonunda da üyelere bir seviye tespit sınavı uygulanır ve belli bir yeterliliği göstermeleri beklenir. Ancak bu yeterliliği gösterebilen arkadaşlar "Gelişim dersleri"ni almaya hak kazanırlar.

  Dağcılık klübü amaçları
  YTÜDAK, kaliteli eğitim veren bir kurs değil, bir klüptür. Adından da anlaşılacağı üzere, YTÜDAK büyük çoğunluğu öğrencilerden oluşmuştur. Amacı, dağcılık sporuna gönül veren arkadaşları aynı çatı altında buluşturmak, benzer heyecanları paylaşmak ve bu işe nereden başlayacağını bilemeyenlere bir nevi rehberlik yapmak olan YTÜDAK, okul içi ve dışında gerçekleştirdiği organizasyonlarla Yıldız Teknik Üniversitesi'nin haklı gururu olmuştur
   
  42FY, Murat İLK ve Nedret Günaydın bunu beğendi.
 5. Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  çok güzel bir haber alican,
  doğaya merak salanlar için çok değerli bilgilerin paylaşılacağı bir kurs.

  teşekkürler.
   
  Alican Yalçın bunu beğendi.
 6. #6
  Alican Yalçın

  Alican Yalçın Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2006
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Murat kusura bakma özelden hala mesaj atamıyorum. Kayıtlarımız hala devam ediyor. Kayıtlar 31 mart ta dahil olmak üzere bir hafta kadar uzatıldı. Yarınki ders ''Kaya Tırmanışına Giriş'' dersi. Tekrar hatırlatayım, Yıldız kampüste saat 19.00'da A blok 503 numaralı sınıfta dersleri yapıyoruz. Kayıt için iki resim, nüfus cüzdanı fotokopisi ve sadece 10 lira yeterli...A bloğu kampüste kime sorsanız gösterirler. Bu arada kampüse girişte güvenliğe dağcılık kulübüne geldiğinizi söylerseniz bir sorun çıkmaz.
  Tüm sorularınız için bana ulaşabilirsiniz...

  Alican Yalçın 0535 2477040
   
 7. peregrinus

  peregrinus Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Başlığın imla kurallarına uygun olması üniversite öğrencileri için daha güzel bir görüntü oluşturabilirdi. İyi çalışmalar...