Youtube'nin Kapatılmasının asıl sorumlusu kendisiymiş

Experiment 67

Aktif Üye
Tepki
109
Youtube’un neden ısrarla ve üst üste kapatıldığını soran gazetecilere Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan açıklayıcı bir cevap cevap geldi:

“YouTube olayı saptırılıyor. Şimdi bu YouTube’a diyorlar ki böyle bir konu var bunu düzelt. Ses çıkmıyor. Bir daha söylüyorlar, yine ses yok. Mahkemeye
gidiyorlar, diyorlar ki ‘Yasa çıktı güvenlik belgesi almalısınız’. Yanıt ‘Yok biz Türk kanunlarına göre çalışmıyoruz’ oluyor. Bu memlekette yayın yap, para kazan ama ‘Senin yasalarına göre çalışmıyorum’ de.
Böyle bir şey yok. Adamlar gelecek güvenlik belgesi alacak. Youtube, İspanya’da, Fransa’da, Almanya’da kanunlara saygı duyuyor. Defalarca uyarmamıza rağmen muhatap bulamıyoruz.”

Bu açıklamayla beraber son derece sorumsuz davrandıkları açık olan Youtube yetkililerini kınıyoruz. Madem Türkiye’ye gereken ilgiyi göstermiyorlar, birkaç milyonluk ziyaretçi sayısı eksilmiş olur ne olacak ki…

Scudo

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
evet ülkemizde interneti idare eden Telekomünikasyon Üst Kurulu mudur her ne zevatsa; arkaik, muz cumhuriyeti zihniyetine sahip olmasının sorumlusu, taşlaşmış İttihad ve Terakki geleneğinin üzerine binen Milli Selamet esintisi değil YouTube'un inatçılığıdır.

Deniz Baykal'dan alıntı yapayım: Hadi canım oradan!

• Beğen
Tepkiler: cembarlasic

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Arkadaslar söyle düsünün.

Internet bir havuz, ortak bir havuz herkes buradan faydalanabilir. Ancak bu havuzu dolduran web siteleri, suyu nereden akitiyorlarsa, onlarin kurallarina uygun hareket ediyorlar.

Bu ne demek? Bu demek ki eger YouTube'un Türkiye sinirlari dahilinde bir serveri yoksa, Türkiye'nin kanunlarina uymakla yükümlü degil. Daha önce Afrika'nin balta girmemis ülkelerine yatirim yapip, server kurup buradan ticaret yapan ve bir kurus vergi ödemeyen, her türlü yasadisi yazilim satisi yapan firmalar olmus ve hic kisme birsey yapamamisti. Ta ki bu belli basli ülkelerle gerekli anlasmalar imzalanana kadar.

YouTube basta hataliydi, engellendi ve geri adim atti. Ancak bizim basimizdakiler de o kadar cok ayni kapatma cezasini verdi ki adamlar gördügünüz üzere artik geri adim atmiyorlar. Gözden cikardilar bir kac milyon ziyaretciyi, ne de olsa geride daha milyonlarca var diye...

Yoksa "Türkiye'ye yayin yapiyor ama kurallarina uymuyor" demek bence hatali, adamlar yayini bütün internet ortamina yapiyor, biz de aliyoruz.

Düsünsenize bugün YouTube'un bir kisim hisselerine sahip olan firma Google. Google size "YouTube'u engellediniz, biz de Türkiye'den gelen IPleri engelliyoruz, Gmail ve Google hesaplariniza erisemeyeceksiniz" dese ne yapacaksiniz? Geri adim mi atacaksiniz, koskoca devlet Google karsisinda geri adim mi atacak?

Anlayacaginiz benim düsüncem, devlet olarak henüz bilisim teknolojilerindeki yerimiz YouTube gibi bir kurulusa rest cekecek kadar yüksekte degil. Sorumlusu da at gözlügü takarak YouTube'u ve oradaki görüntüleri yok sayan zihniyet.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Yerimiz yüksek olsa rest çekmek uygun mu olacak? Dünyaya kulaklarımızı tıkasak, dünyada gelişen önemli olaylara bakmayıp kafamızı çevirsek, sınırlarımızı kapatıp kendi yağımızla kavrulmaya çalışsak manalı bir iş mi yapmış olacağız? Yoksa sadece kendi insanının enformasyona ulaşmasını ve dolayısıyla dünyadan haberdar olmasını engelleyen Çin, Kuzey Kore gibi ülkeler saflarına mı katılacağız?

İlericiyiz, moderniz diye çığırtkanlık yapan iç mihraklar neden 3-5 tane flash videosundan korkuyorlar? Modernlik yobazlığı yapan kesimler neden özgür düşünceye karşılar?

Ve Milli Selamet zihniyetiyle bu müthiş ortak paydada buluşmuş olmaları da ayrıca manidar değil mi? Yoksa her taraftan uyutuluyor muyuz?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Tayfur olayi Milli Selamet'e tasirsan ben bu konuyu kilitlemek zorunda kalirim.

O nedenle simdiden söylüyorum, konuyu SIYASETE DÖKMEYELIM.

Diger yandan yerimiz yüksek olsa tabiki de rest cekmekte hakli olacagiz cünkü o zaman restimizi YouTube göremeyecek.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Youtube'un kapatılması kadar siyasi bir olay yok Halil. Farklı kesimlerin çıkarları burada kesişti ve enformasyonun kısıtlanması ortak paydasında buluşuldu. Asıl bu tehlikenin farkında mıyız?

Experiment 67

Aktif Üye
Tepki
109
arkadaşlar benbu konuyu tartışalım diye açmadım başka bi sitede rastladım
sizide bilgilendirmek istedim

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@tayfur

YouTube'un kapatilmasinin siyasi olmasi ayri birsey Tayfur, bunun hakkinda acilan bir konuyu dönüp dolasip atiflarda bulunarak siyasi bir tartismaya cevirmeye calismak ayri birsey.

Experiment 67

Aktif Üye
Tepki
109
tamam arkadaşlar lütfen ama bu forum bisikletçilerin
bilgilerini paylaştığı
güzel arkadaşlıklar kurduğu bi forum:)
birbirimizi kırmayalım

Anıl Kuşaksız

Forum Bağımlısı
Tepki
508
başka zaman da youtube açıklama yapıyor, biz onlarla konuşmak istiyoruz onlar uzlaşmıyor filan diyor. kime inanmak lazım ?