Yolda kalana niye yardım edilmez ve teşekkür

Tepki
131
@mtb_rider

Toros' mu acep :)

@Kaan.Özçelik
Tam hikayeyi yazayım derken elinizi benden çabuk tuttunuz :)

Bir şeyhin, çok değerli bir kısrağı varmış. Çölün en namlı atıymış. Bir bedevi bu kısrağa göz koymuş. Bir gün on kese altınla atın sahibi şeyhin yanına varmış.
“Ya şeyh” demiş. “Bana bu atı sat! Al sana on kese altın...”
Şeyh, “Olmaz!” demiş.
“Atıma verdiğin bu değere teşekkür ederim. Ama benim satılık atım yok.”
Bedevi gitmiş.
Ertesi gün yine gelmiş:
“Ya şeyh! İşte bir sandık mücevher. Ver şu kısrağı bana...”
“Sağ olasın, atıma verdiğin değere teşekkür ederim, ama benim satılık kısrağım yok!”
Bedevi iki gün sonra çölün en değerli hecin devesinin üzerine, güzelliği dillere destan kızını bindirip gelmiş:
“Ya şeyh, işte bu deve de, bu kız da senin olsun, şu kısrağı bana sat!”
“Sağ olasın, ama benim satılık atım yok. Kızın da senin olsun, deven de senin... Ama benim kısrağımı bana bırak.”
* * *
Şeyh o değerli kısrağıyla çölden geçerken yerde, kumlar içinde, kıvrılıp yatmış bir bedevi görmüş. Açlıktan, susuzluktan, yorgunluktan ölmek üzereymiş. Hemen atlayıp bedeviyi atının terkisine oturtmuş ve kendisi de binip kısrağı mahmuzlamış. Birden ölmüş gibi duran bedevi kefiyesini sıyırıp tabancayı şakağına dayamış:
“Ya şeyh, sana ne verdiysem bu kısrağı bana satmadın! İşte şimdi elime düştün. Kısrak da benim, canın da benim!”
Şeyh acı acı gülmüş:
“Tamam kazandın, ama bu yaptıklarını kimseye anlatma!”
“Niye anlatmayayım? Şanın şerefin düşer diye mi korkuyorsun?”
“Yok yok, onlardan yana bir korkum yok! Herkes cibiliyetini ortaya kor."

Benim tasam şundan yana: "Bir daha çölde baygın, ölmek üzere bedevi görenler, onun yardımına koşmazlar, bundan korkarım...”

Scudo

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
öncelikle geçmiş olsun.. sasalı yolunda bisiklet trafiği yoğun oluyor, tabi kenarda mola veren çimenlere yayılan da çok oluyor. şimdi her kenarda durana yaklaşıp "yardım lazım mı" diye sormak tuhaf olur ama direkt yardım isteyen olursa da durur yardım ederiz. konu başlığına bakınca "hiç kimse durmadı herhalde" diye düşündüm ama yine de epey duran olmuş yardım teklif eden olmuş ne güzel.

ayrıca, üzerinde "BISIM" yazmasa da, sasalı yolunda kiralık bisiklete binen çok insan var. bisikletleri karşıyaka belediyesine ait yasemin kafenin yanından alıp yola çıkıyorlar. neyse bu insanların ne yedek ekipmanı var ne de bisiklet tamirinden anlarlar, haliyle turist modunda geziyorlar sizi görünce de direkt geçip gitmişlerdir. zaten bu kiralık bisiklete binenler en dikkat edilmesi gereken grup bana göre. yanyana baraj kurarak sürerler, arkayı kontrol etmeden dönerler, trafiğe kontrolsüz dalarlar vs vs.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

alfisti

Üye
Tepki
76
İsim
Burak Ö.
Bisiklet
Specialized
Sasalı yönünde çok fazla kiralık bisikletli oluyor. Grup sürüş ve kurallarını bilmedikleri için de ciddi tehlike saçıyorlar.
Yardımınıza gelenler olmasına sevindim. Geçtiğimiz yıl o güzergahta lastiğimin indiğini görüp durmuştum. Pompamın çalışmadığını farkettim ve yardım istemeye başladım. "Pardon" diye seslenmeme rağmen durmayan çok fazla kişi oldu. Sonunda bir kişiyi durdurabildim. Kıymetli pompasını vermeyip ben yaparım diyerek lastiğe girişti ancak pompa ucunu tam takamadığı için havayı epey indirdi. Sonra da ben yapamadım diyip bisikletine atlayıp devam etti :) Daha sonra sağolsun benden yaşca daha büyük, düz maşalı, bagajlı bir KTM şehir bisikleti kullanan beyefendi ben seslenmeden durdu, yardım etti. Buradaysa kendisine tekrar teşekkür ederim..

Malesef yardım etmek istemeyen, umursamayan insanlar olduğu gibi siz ses etmeden durup yardım teklif eden; üstünü başını sizin için batıran insanlar da var. Bizler yolda gördüğümüz bisikletlilere selam verip; yardıma ihtiyacları olup olmadığını sormaya devam edelim ki sayımız artsın.. Tekrar geçmiş olsun.