Yol Yarışları ve Yol Yarışlarıyla ilgili Anılarımız..

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Merhaba değerli Forum severler ;
Yarışlar hakkında kimse bilgisini paylaşmıyor diye bazı konular açıldı. Bende bu konuyu açarak daha önce yarışlara katılan arkadaşların görüşlerini yazarak hiç yarış koşmamız arkadaşların yol yarışları hakkında en azından bazı sorularını , meraklarını giderme amaçlı açtım. Yol yarışı koşan ve koşmuş olan arkadaşların bilgilerini , anılarını ve tecrübelerini paylaşmasını rica ederim.
Ben 3 yıl civarında yol bisikleti yarış koştum ve kendi görüşlerimi paylaşarak başlamak istiyorum. Yol bisikleti yarışları çok zevkli ve eğlenebildiğim yarışlardır.
Yarış günü yol bisikleti başlamadan önce dişli kontrollerine girersiniz ve hakemler sizin bisikletinizi ve dişlinizi kontrol eder yarışa uygun olup olmadığını daha sonra bir sorun çıkmazsa imzanızı atar ve yarış çizgisinin arkasında yerinizi alırsınız. Daha sonra herkes hazır ve yerini aldığında hakem son 3 dakika diye bağırır , son 1 dakika , son 30 saniye der [ Burada hep çok heyecanlanırım :) ] ve 3,2,1 ve düdüğünü çalar hakem ve yarış başlar . Takır takır pedal sesleri kulağınızda çınlar , herkes önlere gitmeye çalışır çünkü ilk çıkış çok önemlidir. Yarışın ilk anları çok hızlı geçer nedeni ise antrenman düzeyi düşük olanları ilk çıkıştı kopartmak ve sayıyı düşürmektir. İlk başlar hızlı geçtikten sonra yarış belli bir tempoya oturur. Genellikle iyi takımlar önlerde grubu çeker ve takım arkadaşlarının yorulmasını engeller. Takım arkadaşınızın olması çok iyidir yarışta birbirinizi korursunuz , yardım edersiniz ve en önemlisi psikolojik olarak yalnız değildirsiniz . Grupta sağdan soldan kaçış çalışmaları başlar ve bazen takım arkadaşlarını kaçırabilmek için öne geçerler ve grubun temposunu düşürürler. Kaçabilenler varsa kaçarlar sizde kaçabildiyseniz şanslısınızdır fakat her atak koyan kaçmak için koymaz bazen de sizi yıpratmak ve grubu hızlandırmak için yaparlar eğer burda grubu yıpratmak için kaçan kişinin arkasında giderseniz gücünüzü fazla harcamış olursunuz aman dikkat . Yarış devam eder yan tarafta motosikletli hakemler sizi yarışta kontrol etmek ve bilgilendirmek için izler arkada ise takım araçları gelir [Patlayan lastikler , bisiklet arızaları ya da geri kalanları almak için.]. Yarış devam ediyor ve siz hala heyecanlıdırsınızdır ne olacak , kim kaçacak vs vs.. Yarışta dönüşe geldiğinizde önde dönenler hemen atak yaparlar ve kaçmaya çalışırlar bu yüzden dönüşe gelmeden önde yer almalısınız. Yarışta her zaman önlerde yer almalısınız ; kaçanları kovalamak için ve arkada genelde kazalar olabiliyor önde düşenlere takılmamak için. Yarışta son 15km girdiğinizde yarış temposu bazen düşebiliyor çünkü finishe sağlam girmek ister herkes. Son 5 km geldiğinde kazalar çok olabiliyor herkes önlere geçmeye çalıştığı için ve bu sırada grup hızlanır. Son 1-2 km de kaçışlar denenir ve genellikle son 500 metrede herkes sprint atmaya başlar olabildiği tüm gücünü vererek [Burda iyi sporcularının arkasında veya yanında yer tutmanız çok önemlidir .] . Ve sprint atılır yarış biter [ Hemen durmamaya dikkat edin çizgiden geçtikten sonra nedeni ise arkadan gelen sporcular hızla size çarpabilirler. ]. Nefes nefesedirsiniz suluklara sarılırsınız ve bir köşeye oturursunuz yarış arkadaşlarınızla görüşürsünüz , muhabbet edersiniz , yarışın nasıl geçtiğini sorarsınız . Daha sonra heyecanla yarış sonucunu beklersiniz.

Biraz uzun oldu sanırım ama inanın bana o anı yaşamak lazım anlatarak olmaz :) Benden tecrübeli arkadaşlarda tecrübelerini paylaşırsa sevinirim ..
Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi forumlar...

Scudo

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Neden yeni konu?

Aşağıdaki başlık tedavülden mi kaldırılmış?
(link)

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
@Sefa.
Konuyu görmedim , kimse paylaşmıyor dediği için konuyu açtım.Burada ben sadece yol bisikleti yarışlarıyla ilgili olarak açmış bulunmaktayım konunun karışıklığını gidermek için eğer hata yaptıysam konu kapatılabilir.