Yol Yarışçısı vs Pist Yarışçısı Vücudu

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde efeozata tarafından 8 Mayıs 2017 tarihinde paylaşıldı.

 1. efeozata

  efeozata Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2017
  Mesajlar:
  397
  Beğeniler:
  711
  Şehir:
  Sakarya
  Adı:
  Efe
  Sponsorlu arkadaşlar bildiğimiz gibi dayanıklılık bisiklet yarışlarında bisikletçilerin vücudu çok ince ve pist yarışçılarıyla aralarında büyük farklar var. yol yarışçılarının üst tarafı neredeyse yok gibi, çok inceler. yandan baksanız kaybolacaklar o derece. bacakları da ahım şahım kalın değil. pist yarışçılarının ise üst ve alt taraf çok daha kalın ve sağlam duruyor. arada neden böyle bir fark var? benim tahminim çok uzun süreli sabit tempoda eforun kas yaktığı yönünde. daha fazla aero olmak amacıyla bu durumu gözardı etmeleri de etkili olabilir.

  farka bakın, biri atlet gibi diğeri ise afrikadaki aç kalmış insanlar gibi görünüyor;

  robert-forsteman-2010-3-27-9-6-8.jpg

  DEZ7Uml.jpg


  50tlg0R.jpg

  pist yarışlarında en uzun mesafe nedir? çok popüler olmadığı için düzgün bir kaynak bulamadım. yolda en kısa sanırım 30km civarı ama pistteki en uzun yarış bile bundan daha kısa diye biliyorum.

  sadede gelirsek şahsen vücudum sürdükçe incelsin istemiyorum. profesyonel değiliz. performanslı olup görünümümüzü de düzgün tutabiliriz bunlar kadar ekstrem olmamıza gerek yok. bunun için nasıl sürmeliyim? kendimce bir sistem geliştirdim, genellikle orta tempoda sürmüyorum. ya çok zorluyorum ya da çok hafif tempoda sürüyorum. arada 100km yapmayı düşünüyordum ama fazla mı gelir?
   
  BF Okuru, kobalamin ve Çağdaş78 bunu beğendi.
 2. mfmayliba

  mfmayliba Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2016
  Mesajlar:
  303
  Beğeniler:
  371
  Şehir:
  Eskişehir
  Adı:
  Mustafa Ferruh
  Bisiklet:
  Salcano
  Pist yarışçıları o vücudu bisiklet sürerek yapmıyor , ağırlık çalışarak yapıyorlar ,zaten üst vücuda bakarsan bunu anlarsın biraz ,irice dururlar .
  Ben böyle düşünüyorum ,yanlisim varsa affola

  Beslenme iyi ayarlarsan kilo vermek olmaz zaten harcadığın kaloriyi geri almalısın
   
  Alprdnc10 ve CmlCLK bunu beğendi.
 3. CmlCLK

  CmlCLK Partici degil. TÜRK.

  Kayıt:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  2.970
  Şehir:
  France/Caudry Afyonkarahisar/Dinar İzmir
  Adı:
  Cemal ÇELİK
  Bisiklet:
  b'Twin
  Ben görünüşle kafayı bozanlara kızıyorum :mad: Sağlıklı ol yeter :cool:
   
 4. #4
  efeozata

  efeozata Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2017
  Mesajlar:
  397
  Beğeniler:
  711
  Şehir:
  Sakarya
  Adı:
  Efe
  üst tarafın bisikletle olmadığı açık zaten de o bacaklar ağırlık çalışarak mı öyle şişiyor, yoksa çalışmaları kısa ve patlayıcı güç üzerine olduğu için mi? birkaç yarışa baktım adamlar 4-5 dakikalık yarışlardan bahsediyor.

  @CmlCLK "görünüşle kafayı bozmak" abartı olmuş. dürüst olalım sağlıklı görüntüleri yok yol yarışçılarının. eklediğim resimlerde açıkça görülüyor. ben de yıllarca bisiklet sürmeyi düşündüğüm için mesela 5 yıl sonra ne etkileri olur diye araştırıyorum. bu görüntüyle kafayı bozmaksa yarın işe saçına dokunmadan git ;)
   
  Alprdnc10 ve CmlCLK bunu beğendi.
 5. CmlCLK

  CmlCLK Partici degil. TÜRK.

  Kayıt:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  2.970
  Şehir:
  France/Caudry Afyonkarahisar/Dinar İzmir
  Adı:
  Cemal ÇELİK
  Bisiklet:
  b'Twin
  EyvAllah. Ama kastettiğim görüntü başka bir şeydi 2013 yılında geçirdiğim bir kaza sonucu çalışamıyorum Yine de eyvAllah.

  Cemal Ç.
   
  Son düzenleme: 8 Mayıs 2017
 6. #6
  efeozata

  efeozata Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2017
  Mesajlar:
  397
  Beğeniler:
  711
  Şehir:
  Sakarya
  Adı:
  Efe
  @CmlCLK geçmiş olsun. kastettiğiniz neydi merak ettim.
   
 7. CmlCLK

  CmlCLK Partici degil. TÜRK.

  Kayıt:
  28 Nisan 2016
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  2.970
  Şehir:
  France/Caudry Afyonkarahisar/Dinar İzmir
  Adı:
  Cemal ÇELİK
  Bisiklet:
  b'Twin
  Yani şu görselde ki gibi kas yığını yarmayı yüceltip diğer elemanı yerdiğinizi düşündüm. Yanlışım varsa dikkate almayın Bu arada sağolun.

  Cemal Ç.
   
  yusufgs3625 bunu beğendi.
 8. Serkan Mıstınoğlu

  Serkan Mıstınoğlu Road Runner

  Kayıt:
  24 Nisan 2010
  Mesajlar:
  5.801
  Beğeniler:
  29.357
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Cervélo
  Derin ve güzel konular, sorular :)

  1 Numaralı sporcu Robert Förstemann'dır. Alman pist bisikleti şampiyonudur, aynı zamanda olimpiyat şampiyondur da o_O

  Förstemann maksimum gücünü birkaç (1-3) dakika içinde verip tamamen bitirmeye yönelik bir sporcudur. Yarışlarının süresi hakkında bilgi edinmeniz için video: (Gerçi bu videoda yeniliyor ama olsun)


  Bu sporcu bisiklet üstü antrenmandan çok daha fazla zamanını body antrenmanına ayırır. Squat aşığıdır kendisi. Youtubeda sayısız videosunu bulabilirsiniz.


  Çok nadir pist dışında da bu tip "güç" antrenmanları yapar, videoda ulaştığı maksimum hız 65 km/h ve bunu bir süre koruyor, o hıza çıkıp bırakmıyor hemen


  Kendisinin bir de reklam filmi var, 700 watt basarak tost makinası çalıştırdığı. Videodaki güç uyguladığı süreye yine dikkat edin, (tam 1 dakika sürüyor)


  Son olarak bir de profesyonel vücutçularla squat yarışı yaptığı ve 2. olduğu video gelsin :) Squat aşığı olduğunu söylemiştim :)  ------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Förstemann'ı iyi tanıdık bu kadar bilginin sonunda :)
  Çok güçlü olması gereken, gücünü 1-2 dakika içinde tamamen bitirip gerçekten çok yüksek wattlar basabilen bir sporcu. Zayıf olmasına hiç ihtiyacı yok, çünkü yokuş çıkmıyor ve yarışları çook kısa sürüyor :)

  2 ve 3 numaralı sporcuların biri Wiggins, düz yol uzmanı. Diğeri de Froome, tırmanma uzmanı. Bu iki bisikletçi de normal profesyonel bisikletçiler. Anormal olan Förstemanndı :)
  2 ve 3 numaralı sporcular yüzlerce kilometre bisiklet sürüyor. Burada işin içine tırmanış da giriyor, aero da giriyor (cüssenin küçük olması daha iyi) enerji sarfiyatı da giriyor. Kaslı biri (Förstemann gibi) oldukça ağırdır. Förstemann 1.74 boyunda ve 90 kilo o_O Fazladan taşıdığı en az 25 kilosu var ve bunlar kas... Fakat o kaslara daha çok ihtiyacı var çünkü 1000 wattın üzerinde basacak ve yarışı 1 dakika içinde kazanacak. Dayanıklılığa ihtiyacı yok. 2 ve 3 numaralı sporcu gibi saatlerce pedal çevirmeyecek :)

  Mesela bugünlerde düzenlenen giro yarışı, sporcular 23 günde 3600 kilometre pedal basacak :eek: Karşılaştırma yapmak gerekirse Förstemann bu yarışı imkanı yok tamamlayamaz :D

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bisiklet üzerinde amacınıza göre, vücudunuzun da en ideal şekle girmesi gerekiyor. Bu ayki Cyclist sayısında Froome'un glutensiz beslendiğini öğrendim. Tuz, şeker de yasak. Neredeyse her şey yasak :snzdglsn:
  Glutensiz beslenmesinin amacı sindiriminin zor olması, tuz kullanmamasının amacı tuzun vücutta çok fazla su tutmasıymış.
  Anlayacağınız adamlar "ot gibi" yaşıyor... Gerçekten çok zor şartlarda yarışıyor ve yaşıyorlar. Yarış sezonunda neredeyse bitkisel hayattalar, sadece kışın normal besleniyorlar (normal dediğim biraz daha geniş besin seçenekleri yiyorlar, öğünleri daha esnek oluyor)

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Bonus bilgi: Pist bisikletçilerinin vücutlarının üst kısımlarının da çok güçlü olması gerek (kol ve omuz kasları) çünkü sprint sırasında gidondan güç alıp, gidona asılıp onu da aşağı itiyorlar... Aslında Andre Greipel ve Peter Sagan gibi sprinterler de oldukça atletik bir vücuda sahiptiler, bahsettiğim bu sebepten dolayı.
  Yarın iyi bir sprint atmayı deneyin, ertesi gün uyandığınızda kollarınız ve omzunuz da ağrıyacaktır :)

  Son olarak benim idolüm aslında tam olarak bu:

  17951995_885066564966841_3608777770588752074_n.jpg
   
  Son düzenleme: 8 Mayıs 2017
 9. Hastateker

  Hastateker Yuvarlanıp gidiyor işte

  Kayıt:
  22 Ocak 2016
  Mesajlar:
  899
  Beğeniler:
  1.047
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Osman Özgün Yıldız
  Bisiklet:
  Trek
  Vücüdünüzda ne kadar fazla kas olursa maksimum gücünüz de o kadar artıyor.
  Aynı mevzu 100 metre sprinterleri ile maratoncular arasında geçerli
  Maratoncu yüksek dayanıklık için minumum efor harcaması lazım ve kaslar ciddi enerji harcar. Sprinter ise yüksek performans ister ve kassız bu performansını yükseltemez.
  Bu sporu ciddiye alan bir bisikletçinin ne konusunda kendini geliştirmesi gerektiğini bilmeli. Zayıflık ve dayanıklılıkla tırmanışçı mı yoksa yüksek kas kütlesi ve maksimum kısa süreli güç ile sprinter mi
   
 10. trainspotting35

  trainspotting35 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  18 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  2.289
  Beğeniler:
  5.377
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Lapierre
  [​IMG]Solda uzun mesafe koşucusu sağda ise bir sprinter. Yüksek beygirli bir motor gibi düşünün daha çok yakıt harcar kısa mesafede acayip hızlıdır. Maratoncu ise az yakıt harcar ve uzun mesafeleri gidebilir.
   
  Alprdnc10, CmlCLK ve Gurkan S. bunu beğendi.
 11. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.163
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Bu karşılaştırma yerli yabancı hemen her bisiklet forumunda yapılır. Gerçekten de merak uyandırır ve ilgi çekicidir. Farkın nedeni kas tipleriyle ilgili.

  Tip I ve Tip II kaslarımız var.

  Tip I kaslar dayanıklılık kasları olup, kırmızı renktedir. Kırmızı rengi mitokondri zenginliğinden kaynaklanır. Tip I kaslardaki mitokondri yağ/karbonhidrattan gelen yakıtı oksijen kullanarak enerjiye dönüştürür. Maraton, uzun yol yarışı vb. dayanıklılık sporlarında kullanılan kas tipidir, bu sporlara aerobik (oksijenli) spor denmesi de bundandır. Tip I kas liflerinin güçlenmesi demek, yan yana eklenmesi değil, kasılma-bırakma yönünden dayanıklılık kazanması, yorgunluğa karşı direnç geliştirmesi demektir.

  Tip II kaslar kuvvet kasları olup, beyaz renktedir. Tip II kaslar ATP/kreatin ve karbonhidratı oksijen kullanmaksızın enerjiye dönüştürür (buna oksijen borçlanması denir ve kişiden kişiye değişen bir kapasitesi vardır). Velodromda track yarışlarında ve 100 metre sprint koşularında kullanılan kas tipidir. Tip II kas lifleri yan yana eklenerek kuvvetlenir, bu nedenle kasları belirgin şekilde görürüz. Örneğin haltercileri ele alalım. Haltercilerin bacakları azametlidir. Çünkü bir squat hareketinde maksimum gücü ATP/kreatin depolarından faydalanarak üretirler. Zaten ATP/kreatin yakıt kaynağı 10-15 sn'ye ye kadar iş görür, daha fazlası değil.

  Özete gelirsem; birinin diğerinden üst olması gibi bir durum yok. Sadece şartlara uyum söz konusudur. Sizin hayatınızda en çok karşılaştığınız şartlar neyse ona uygun kas yapısının oluşması çok doğaldır. Evrim süreci hakkında bilgi sahibi oldukça doğada hiçbir canlının birinin diğerinden üstün olmadığını, sadece ortama uyum sağlamada başarılı olduklarını görürüz. Her ne kadar evrimsel süreç nesilden nesile süren genotip özellikleriyle değişse de, bir canlıdaki değişim fenotipik yapıdadır.
   
  babajanovic, gcs, BF Okuru ve 15 kişi daha bunu beğendi.
 12. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  5.098
  Beğeniler:
  11.529
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Şükürki grapeli çok yakından gördüm. ama spartaküsü görmek nasip olmadı. Olayı bu kadar egzajere etmeyede lüzum yok. Bunlar sivri örnekler. Benim gördüğüm bütün prolar son derece insan gibi insanlardı.

  Bahadır gürel yazar ise biz neyiz yahu. Bilgi bombardımanından küçük dilimi yuttum.
   
  BF Okuru bunu beğendi.
 13. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.964
  Beğeniler:
  7.490
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized

  Bu abi pist bisikletçisi mi sayılıyor yol bisikletçisi mi? Pistte 5 olimpiyat 7 dünya şampiyonluğu vardır kendisinin...
   
 14. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.163
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  @Murat B. Wiggins pist bisikletçisi ama 3-4 km'lik track yarışçısı değil, velodromda kazandığı bir rekor vardı.

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
  mehmetsunu bunu beğendi.
 15. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.964
  Beğeniler:
  7.490
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Abi pist ve track aynı şey değil mi? Biri Fransızca, öbürü İngilizce...

  Wiggo'nun pist şampiyonluklarının çoğu 4 kilometrelik bireysel takip ve takım takip yarışları. Mesela 5 olimpiyat şampiyonluğundan ilki şu:
   
  BF Okuru ve Bahadır Gürel bunu beğendi.
 16. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  5.098
  Beğeniler:
  11.529
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Ben bu ikiliyi çok seviyorum. İkisi benim için bisikletin celal şengör ile ilber ortaylı programı gibi. Nerde olsa yorumlarını açar okurum. İki bisiklet bilgesi. @Murat B. @Bahadır Gürel . Bende yalan yok hilaf yok.
   
 17. vintage_cyclist

  vintage_cyclist Üye

  Kayıt:
  24 Nisan 2017
  Mesajlar:
  46
  Beğeniler:
  43
  Şehir:
  ist.
  Bisiklet:
  Atala
  Spor yaparken (vücut geliştirme ve fitness) hiç alt tarafla ilgilenmez umursamazdım ama çok büyük yanılgıya düşmüşüm meğersem(nasıl olsa bisiklete biniyorum o geliştirir diye..) sonra ne kadar bacak aleti ve hareketi varsa yapmaya başladım sonuç ortadaydı.en yorucu rampalar bile çok rahat çıkıyorum artık.
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 18. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.096
  Beğeniler:
  8.163
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  @Murat B. dediğin gibi, ben TT olayına takılmışım.

  @vintage_cyclist Kasım'dan itibaren spor salonunda barbell squat, leg press, hack squat, barbell step-up, barbell lunge çalışmıştım. En büyük katkısı 20 sn ve altı süreli sprintlerde daha fazla güç üretmemi sağlaması oldu Aşağıdaki yeşil kesikli eğri, güç ölçeri aldığım Ağustos 2016'dan beri ürettiğim max güçleri gösterirken, sarı kesikli eğri Ocak 2017 başından itibaren ürettiğim max güçleri gösteriyor.

  20 sn ve daha uzun sürelerde bu yıl pek iyi bir güç üretmemişim ama 20 sn ve altındaki sprintlerimde geçen yılın en iyi dönemimdeki max güçleri yakalayıp geçmişim. Üstelik daha formum yerine gelmediği halde bu max güçleri üretmemin tek nedeni kuvvet çalışmaları.

  upload_2017-5-8_13-51-24.png
   
  BF Okuru, vintage_cyclist ve Murat B. bunu beğendi.
 19. Ahmet Bilge Kaan AKIN

  Ahmet Bilge Kaan AKIN Yağmur Getiren

  Kayıt:
  29 Nisan 2016
  Mesajlar:
  3.055
  Beğeniler:
  5.804
  Şehir:
  Isparta/ Ankara
  Adı:
  Ahmet Bilge Kaan AKIN
  Bisiklet:
  b'Twin
  Ikisinin de vucutlarının güzel durdugu söylenemez :D
   
  efeozata ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
 20. Cyclist999

  Cyclist999 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.203
  Beğeniler:
  871
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Harun Sayı
  Bisiklet:
  Giant
  Sponsorlu Fabian Cancellera ve Sagan keza Greipel ve ayrıca Sky a gelmeden ve incelmeden önce ki Michal Kwitatkowksi bisiklet vücutdu konusunda top top
   
 1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
  Duyuruyu Kapat