Yol bisikleti spd ayakkabı için kal ayarı nasıl yapılır?

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Merhaba forum sakinleri,

En sonunda spd pedala geçtim :D Aylardır nasıl kullanılıcağı araştırdım kafamda tasarladım bugun 20 km kadar surdum..Sureklı spd var spd var diye tekrarladım ve hiç dusmedım :D:D Şimdi kafama takılanları aşağıda soruyorumm.. :D

Spd ayakkabının kali için en uygun ayarı nasıl yapabilirim ? Sağa sola , ileri ve geriye en uygun ayarı nasıl yapabilirm ? 2 kalide parelel ve eşit şekilde nasıl sabitliyebilirim ?? Yardımlarınız için teşekkkürrrlerrr :in:

Scudo

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Kallerin , ayakkabıya göre zaten ortalak için ok yönü var.Ve kademesini sen nasıl rahat ediyorsan ona göre ayarlıyabilirsin.Sadece sıkı olmamasına dikkat et.Ve her iki tarafa da ortalı olsun.Umarım anladım,anladığıma göre anlatabildim..:rolleyes:

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Benım tavsiyem de ben çok çektim acısını söyleyim hemen.Kali ayakkabıya direk ortalamak yerine senin bu yaşa kadar bir ayak basma şeklın oluşmuştur ona dikkat ederek tak.Şöyle anlatayım içe basanlar olur dışa çevrik basanlar olur normalın neyse ona dikkat et.Benim sağ kal 1-2 mm yan olduğu için 2 ay dehşet diz ağrıları çektim.Anlamasıda cok zor oluyor.Çünkü direk ağrı yapmıyor 50 nci km den sonra başlıyordu bende ağrılar.Sağ dizimin yan bağlarında bıçak sokması gibi ağrı çekiyordum kalden oldugunu anlamam 2 ay sürdü :) Eğer ilk uzun kullanımında ağrı çekersen kalin arka kısmını 1-2 mm içe yada dışa çevir.Ayağının basma şekline göre.İlk uzun kullanımda ağrı dedim ama zaten spd ye yeni geçtiğin için ekstra kaslar devreye girecek onların ağrısından bahsetmiyorum.o ağrı kas ağrısı benim bahsettiğim resmen bıçak kesiği gibi batıyor.

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
@ferhat köse

Evvet abicim zaten bende hissediyorum...Yol yururken ve bısıklet ustunde ayakklarım ıce donuk duruyor..Benım kavrayamadıgım konu yol kalindeki bu 3 vidayı gevsettıkten sonra eşit ve ideal ayarı nasıl tutturabılcegım .. Yanı bu işin illaki bir tekniği vardır..Ben cetvel veya metre ile denicem milim olcerek yapmayı planlıyorum...Ayrıca ayaklarımı tam düz bir sekilde tutarsam topuklarım cekı borusuna surtuyor bole bır durumda mevcut :D

• Beğen
Tepkiler: rasim 1071

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Ben deneme yanılma yöntemi ile ikinci seferde uygun ayarı bulmuştum :)

• Beğen
Tepkiler: sonEr´´

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Peki ayak tabanında dış tarafında ağrı oluşuyorsa sorun , kallerin dışa kayık pası mi benim dışa doğru basan bir yapım olması mı?

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar yol pedal sistemi kullanıyorum r540 pedallarla kalleri kitliyorum ÇAAT! ÇUUT! Diye sesler geliyo ve sürüş başlıyo ama bazen çekerken pedalı düz olduğu halde ayaklarım kaller çıkıyo sistemden yani bi ayarı yanlış yaptım ve ayağımın yapmak istediği bi hareketten dolayı kal oturduğu şekilde devam edemiyo pedalların kallerin ayakkabının ve ayakta sabit dururken ayaklarımın :koptum: fotosunu atıyorum (korkmayın çoraplarım ayağımda :koptum::koptum::koptum:)

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Canince unuttum :D atıyorum ;)

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg Yav 43 no ayağım var bebek ayağı boyunda çıkmış :D fotolar bunlar...

@Ferhat Köse
Ferhat bey(yada abi ) benim ayaklarım dışa bakıyor durduğum zaman o zaman kallerin ucunu hafif içe bakar şekildemi takmalıyım ? Ayaklar; image.jpg

• Beğen
Tepkiler: Canince

Canince

Daimi Üye
Tepki
450
Bisiklet
Kron
Konuya cok vakıf değilim fakat bende ayni pedalı kullanıyorum bende ki kal shimano kalı sizdeki look keo acaba bundan dolayı olabilirmiki çünkü siz kali cok yanlis ayarlasaniz bile çıkmaması lazım kişisel görüşlerim bunlar :(

• Beğen
Tepkiler: bua

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@Canince look mu? Sanmıyorum looklarda o burundaki kırmızı kauçuk yükselti yok dümdüz look lar ama arka 2 noktasındada shimano lardaki gibi kanatımsı kauçuklar bunasıl bi şey anlamadım noluyo ya

image.jpg image.jpg image.jpg image.jpg Bendelki o arka bölmedeki kauçuk. Diye tabir ettiğim bölge erimiş falan heralde... Kırmızı olan look sarılar shimano..

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Fotoya göre aşaıda kalan 2 kauçuk sarı parça yok bende erimişler galiba ...

• Beğen
Tepkiler: Canince