Yol yarış bisikletlerinde disk frene geçilmeli mi?

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
Herkese selam bisiklette çok önemli olan fren mesafesi ve güvenilirlik konusu çeşitli defalar forumda da konusulmus tur.
Güvenli sürüş gibi güvenli duruş açısın dan disk frenlerin özellikle hidrolik disk frenlerin şu anda sunulan sistemler içinde avantaj açısından en iyi seçenekler olduğu aşikar gibi.
Peki dağ bisikletlerinde ve özellikle son 2 senede cyclocross yarışlarında uci tarafindanda kabul gören bu fren sistemleri yol yarışlarda da etkin bir şekilde kullanilabilinir mi?
Aslında ufaktan da olsa testleri başlanan fren sistemi firmaların da dikkatini çekmiş durumda ve birçok modelinde hidrolik disk fren sistemini eletronik sistemlerle de entegre ederek sunmaya başladılar.
Peki bu kadar güvenli ve etkili sistem için çekinceler nelerdir?
Peleton içinde disk kullanan ve v fren sistemini kullananlar arasinda durma mesafelerindeki farklılıklar kazalara yol açabilir mi?
Mekanisyenlerin işi daha da zorlaşır mi?
Kazalar esnasında disklerin yaralanmalara daha fazla yol açacağı endisesi de önemli degil mi?
Hızlı ve etkili fren tekrar hızlanmak isteyen bir yarışmacı için engel mi?
Tabi alışkanlıklar bu kadar profesyonel bisikletci şimdiye kadar oluşturdukları sistemlerini değiştirmeye razi olurlar mi?
Anlaşılan sizin de akliniza gelen ve paylaşacağıniz pekçok endişe daha var

Tüm bu endişelere rağmen firmalar çoktan uygulamalara başladı ve UCI de bu konuda disk fren sisteminin kullanilabilirliligine önemli bir şans vermiş gibi görünüyor ne dersiniz

(link)

Anlaşılan 2016 yilinda denemeler ve gözlemler sonucunda 2017 de disk frenli yol yaris bisikletlerini daha sık görebileceğiz
Resimler kendi bisilletlerim colnago c59 disc superrecord eps ve cannondale synapse hi mod sram red 22 hidrolik disk
Ben memnun kaldim ama profesyonel yarışlar için biraz daha gözlem şart

tesekkur eder8m20151219_200457.jpg

Dosyalar

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yol bisikleti almamamın en büyük nedenlerinden biri de HD frendir. HD fren desteği çıkarsa almayı düşünürüm..

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kendi fikrim: Ben tamamen karşıyım.Elim çok kontrollü değil.Bisikletmde kaliper olmasına rağmen kaç durumda arka kaldırdım.Hidrolik disk olsaydı,kac kez takla atmıştım, suratım çoktan gitmişti herhalde.Peloton'da ise çok komik kazalar olacak gibime geliyor bu sene.Çoğu yarışçı kullanmak istemiyordur belki de bile ama işte sponsor... Ve C59 çok dehşetmiş.Kazasız, belasız kullanın bisiklet piyasası'nın Pagani'si.

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
@pohuman
Aslinda pekcok firmanin ultegra hidrolik disk sistemli bisikletleri çıktı fiyatlar biraz yuksek seyretse de ilgi arttıkça ucuzlayacaktir

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

suzun7

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Sercan Uzun
Bisiklet
Salcano
Ben 105 kilo bir insanımsı olarak hd li şehir ve dağdan yola geçtim.Öyle aman aman,vay be ne frenmiş bu diyecek bi durum görmedim.Geçtiğim fren sistemide sora.Öyle üst seviyede değil.Gayet memnunum.Aksine şimdi kafam rahat yok rotor yamulmuş yok balatalar kaymış onları ortala falan uğraşmıyorum.Bence fren sistemi hd değil diye yola geçmemek saçma olur ki hd frenli yollar cyclocrosslar var.

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
@Uptown Cyclist
Teşekkür ederim deneyimlerime göre aslinda v frene göre daha güvenli duruş sağlıyor fakat lastiklerde kayma yaptığı için dağ bisikletindeki gibi ani duruslar olmuyor ama endisenizde haklisiniz sürekli arkadakini kontrol etmek gerek:)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence geçmeye gerek yok.
Ben yol bisikletini sadece asfalt ve kuru yollarda kullandığım için disk frene ihtiyaç duymadım bugüne kadar.
Ayrıca ağırlık dezavantajı var, bakımı/onarımı zor ve yol bisikletine disk freni pek yakıştırmıyorum.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
hd fren jantın ömrü açısından falan güzel ama hava yapması can sıkıyo. v frende jantın fren sıkmaktan inceldiği oluyo ama diskli jantlarda bu sorun yok

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Konfor açısından güzel olabilir. Özellikle hoodlardan tutarken fren yapmak bi süre sonra elleri ağrıtıyor. Alırmıydım peki ? Almazdım. Ben görüntüsünü yol bisikletine bi türlü yakıştıramıyorum.

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
@Berke
Bakim onarim konusu bireysel kullanıcılar icin daha önemli iken sponsorlarin cirit attığı yarışlarda özellikle lastik degisimlerimde zorluk yaşanacağı kesin ama yarışlar çeşitli Çetin hava şartlarında da olabiliyor .
Agirlik konusu da gelistirilmeye çalışılan bir konu muhtemelen halledeceklerdir

• Beğen

Imlampre

Daimi Üye
Tepki
298
İsim
hakan
Bisiklet
Cannondale
Cyclist turkiye aralik sayisi bu konuyu detaylica ele almiş. Bana kalirsa yol bisikletine pek uygun degil.

• Beğen
Tepkiler: CevdetBilge

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
@z. usta
Bu benim de deneyimledigim bir sonuç lastik seçimleri veya özel üretimli lastikler de gündeme alınır mi bilemem

• Beğen

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
@aynakol
Abonesiyim elime ulaşır ulaşmaz okuyacağım teşekkür ederim

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Disk frenler daha yüksek frenleme gücüne sahip, daha hassas, çok daha seyrek bakım veya ayar gerektiriyor. Aksi için öne sürülen bahanelerin hiç birisi bence bunlara karşı ağır basacak şeyler değiller, yani benim cevabım "evet, geçilmeli". Yarışçıların disk frene karşı en ciddi argüman ilave ağırlık olabilir, ama 6800 gramlık ağırlık alt sınırı yüzünden o da pek geçerli değil.

Bu arada, bu tartışma bisiklet camiasındaki iki önemli sorunu göstermesi açısından da çok anlamlı. 1) Bisiklet sektöründeki firmalar kendi kafalarına göre "standart" uydurup en iyisinin kendilerinde olduğunu iddia etmekte çok başarılılar (kaç tane orta göbek çeşidi var, bilen var mı?) 2) Pek çok insan sırf "gelenek" diye gelişimlere engel olmaya çalışıyor.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Valla disklerin eksisi fazladan agirlik ve kaza esnasinda Allah korusun o donen disklerin bir kazadan suruculere zarar vermesinden korkuyorum.

• Beğen
Tepkiler: CevdetBilge

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@pohuman Cannondale Caad12 ve Synapse 2016 modellerinin artık HD frenlisi de var onun bilgisini paylaşayım ki zaten biliyorsunuzdur herhalde. Yakın zamanda yol bisikletine geçtiğimde kesin olarak HD frenli olacak. Çünkü bisiklete bindiğimden beridir HD frenli bisiklet kullanıyorum ve çok memnunum. V frene göre daha güçlü, daha rahat, daha güvenli ve uzun ömürlü. Murat B.'nin de dediği gibi kesinlikle daha az bakım ve ayar gerektiriyor ki, 1000 KM yaptım neredeyse ve hala frenler sapasağlam şekilde kullanıyorum. Ayrıca @Baki KAYAN Cannondale yol bisikletlerinde HD fren düşüncesini de buraya paylaşırsa iyi olacaktır. Şahsen Cannondale'in Quick CX4 HD frenli şehir bisiklet modelinde çok beğenmişti kendisi.

cyling35

Üye
Tepki
51
İsim
ayberk
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bende karşıyım bence yol bisikletleri için hidrolik gelirse kesinlikle takla atıcak olan kişilerden birisi benim :) hız için yapılmış bisiklet türü ve bu kadar hd fren gibi kuvvetli bi fren gelirse kazalar kaçınılmaz olur bence.