Yol mu & Mtb mi?

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
arkadaşlar biliyorum her ikiside mutlaka kendine göre zevkli ve güzel.ama ben şunu fark ettim kendi açımdan;1,5 yıldır üst seviye mtb kullanıyorum,bu sürenin %90'ınını asfaltta düz yolda geçirdim.kendi sürüş karakteristiğimininde fazla riski sevmeyen hareket yapmayı sevmeyen,ama uzun yol katetmeyi,hızlı gitmeyi sevdiğimi anladım,benim için en zevklisi uzun mesafeler almak.tabi mtb de uzun yol yapmak yorucu oluyo,ama yol bisikleti kullanmadığım için dezavantajlarını bilmiyorum.keşke elimde imkan olsa her ikisindende birer tane olsa.
bu düşünce 2-3 gündür var içimde,hep acaba yanlış mı seçim yaptım diye.
burda sizlere sormak istediğim yol bisikletinin avantaj ve dezavantajları,mtb yi kendim biliyorum .
iki tane planım var;
1.si:elimdeki scott scale 60 sid team amartisörlü, bisikletimi satıp kaliteli bi yol bisikleti almak.
2.si:biraz zor olacak ama,1000 ytl civarı bi yol bisikleti almak.

1. seçeneği yaparsam çok iyi bi yol bisikleti alabilirim kendime.2. seçenekde idare eder bişey alabilirim,ama ilerde pişman olmakda istemem idare eder bişey almakta.

sizlerin görüşlerini bekliyorum....

• Beğen
Tepkiler: çağatay_çankaya
Scudo

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
yetkin abi bisiklet kolay satılır ama zor alınır, bu karar açısındanda öyle yol ve mtb'nin yerleri çok ayrı benim fikrimce elindeki güzel makineyi satma 2 tane bisikletin olsun.Yol yapmak istedigin zaman yol bisikletine binersin macera ve toprağa gireceğin zaman scott' a binersin.bende sadece antreman için uyğun bir yol bisikleti alıyım diyorum, çünkü yol bisikletini ergonemisi çok farklı. uygun bir yol bisikleti al keyfine bak :)

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
evet ismail haklısın,içimden scott' ı satmak zaten hiç gelmiyo harika bi alet dört dörtlük.büyük konuşmuyum ama zaten scott 'ı kesinlikle değerinden aşağı satmam nerdeyse sıfır fiyata yakın satarım ,satılmazsa da kalır,eğer böyle bişey yaparsam.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Benim de önerim 2. bir bisiklet olarak yol almandır Yetkin, ayrıca bir hibrit spor bisikleti olan Specialized sirrus u hararetle öneririm, ülkemize getiriliyor fiyatları da 480 eu lardan başlıyor sanırım, özelliği yol cantlarına ve yarış kadrosuna ve çatalına sahip olması ve gidonun mtb gibi olması bu sayede yarış kadar hızlı ve güzel bir alet ile sırt ağrısı çekmeden bisiklet keyfi yaşanması ;) ...

• Beğen
Tepkiler: Yetkin Şahin

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
abicim o bisiklete nasıl kıyıp satacaksın. Benim acizane fikrim satma abicim. 1000 YTL.'ye ikince elde olsa güzel bir yol bisikleti alınabilir ama. Hakan Abi'nin fikride çok güzel. Şahsen ben olsaydım, Hakan Abi'nin bahsettiği yol bisikleti gibi hızlı giden ama onlar kadar eğilmeden kullanarak sırt ağrısı yapmayan bisikleti tercih ederdim. O zaman benim bi bisikletkçi dükkanı açmam lazım. Çünkü ben birde DAHON katlanan bisiklet düşünüyorum. 3 bisiklet olur. Bizim patrona benzerim. Jeep ayrı spor arabası ayrı. Benimde jeep (mtb), spor (hybrid), katlanan bisiklete birşey bulamadım. :) Saygılar....

• Beğen

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
hakan abi ve soneryen teşekkür ederim.evet bende sizlere katılıyorum,kesinlikle scott 'ı değiştirmiycem gibi.peki hakan abi bu dediğin bisikleti nasıl görebilirim ,intrenette görebilmem mümkün mü merak ettim şimdi nasıl bişey:)
soneryen dediğin gibi;ben en iyisi bi spor araba alıyım:)jeep dursun:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@soneryen

Uygun pozisyonda kullanıldığı zaman yol bisikleti sırt ağrısı yapmaz. Lütfen yol bisikleti düşünen arkadaşları soğutmayalım şimdiden. ;)

Soneryen'e katılıyorum, bence de mtb'nizi satmayın. Eğer yeterince boş yeriniz varsa ikinci bisikleti tavsiye ederim.

Sizin yerinizde olsam hibrid bisiklet yerine yol bisikleti tercih ederim; hız yapmak, kondüsyon tutmak istiyorsanız...Kusura bakılmasın ama hibrid bisikletler bana biraz karaktersiz gibi geliyor. Ne olacağına karar verememiş gibi. Yolun da arazinin de tadı farklı; en iyisi ikisi de elinizin altında bulunsun. ;)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Kendisi şöyle birşey oluyor:
http://www.specialized.com/OA_MEDIA/2007/bikes/SR_GL_Dream_Sliver_w_Blk.jpg
Modeller hakkında şurdan bilgi alabilirsin: (link)

Türkiyede satış yerini öğrenmek için de google da specialized sirrus 'u türkçe sayfalardan aratarak amacına ulaşabilirsin;)

Üst modellerde karbon ön çatal, karbon arka üçgen ve full karbon kadroya kadar çıkıyor...

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
hakan abi teşekkür ederim ilgine.mutlaka bisiklet çok kaliteli ,ama biraz da ilk bakışta aşk olması lazım:D aşk oluşmadı aramızda sirrusla.ben ya tam mtb ya da tam yol bisikleti olsun istiyorum.

bu model için neler düşünürsünüz?
(link)

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
@Yetkin Şahin

süper bi alet bu fakat kesinlikle elindeki bisikleti satmadan almaya çalış
2. el falanda bakabilirsin istersen.
eğer bunu alma imkanın varsa hiç bekleme derim..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yetkin Şahin

Kadro, çatal ve jantlar güzel...ancak donanım alt seviye kullanılmış. Alırsanız ilerleyen zamanda modifiye etmeniz gerekebilir. Bu da daha pahalıya patlayabilir.

(link)

Bir de buna göz atın derim.

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
zuhal evet haklısın aklıma geldi,donanımı düşük,tabi ilerde değişiklik yapmak daha pahalıya mal olabilir .bu model gerçekten güzel ama şu aralar beni aşıyo bu fiyat biraz daha beklersem alabilirim böle bişey...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
az sabret benim aldığım kadroyu bitirince bendeki yol bisikletini denersin

şuanki büyük geldiği için 2. el aldığım bir kadro ile uğraşıyorum az kaldı ;)

ben bittiği zaman seni arayayım 56cm kadro denersin biraz
istersen 1-2 günlüğüne verebilirim ;)

senden mi kıskanacam..

sonra kararını kendin ver!

topladığımda da eğer kullanmak istersen kısa boğaz takarım tam boyuna göre olur ona göre karar verebilirsin diye düşünüyorum..

ben elimden geleni yaparım ama 2-3 hafta beklersen sevinirim..
boya vs 2. el aldığım kadro ile uğraşıyorum hafta içi yoğun çalışma başlayacak belki o kadar uzun bile sürmez ;)

görüşelim;)

• Beğen

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
@Ercan Bayram

Ercan'ım harikasın valla,sen bi tanesin....bundan iyi çare olamazdı,en iyisi böyle anlaşılır senin dediğin gibi.evet dediğin gibi yaparız bi tadına bakıyım yol bisikletinin:)))))
çok teşekkür ederim ercan :)

• Beğen
Tepkiler: Ercan Bayram

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Ayıpsın Yetkin ;)

İyi gün dostumuyuz ya sende herzaman dostuz ;)

sonra gidecen alacan beğenmeyecen bir pula satacan
sonra city bike a yönelecen zaten yeterince masraf ettin bence bu kadar masraf yeter ;)

hem ufaklık da oldu (Allah analı babalı büyütsün)
masrafın artacak haliyle 2 kişiydiniz 2.5 oldu :p

acele etme sen irtibatı da koparma ;)

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463
@Yetkin Şahin

İstanbul Anadolu yakası Her cumartesi Pazar saat 09:00'da topicine gir özellikle 46.sayfayı bir görüntüle sonra konuşalım.
Yol bisikletinin tek dejavantajı Mtb den inip ona binenler sanki kendilerini uçacakmiş gibi zannediyorlar sakın böyle bir hisse kapımla bacağın yoksa gitmiyor onu bilesin !.....

Yetkin Şahin

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Bisiklet
Scott
@Bibendum
baktım 46 . sayfaya daha çok imrendim resimleri görünce:) yol bisikletine...
şaka bi yana demek istediğinizi çok iyi anladım.tabi ki bu konu mtb de de geçerli isterseniz altınızda en son teknoloji bisiklet olsun ,üstündeki kullanıcı basamadıktan sonra farketmez.zaten mtb bisikletimi bırakmayı düşünmüyorum,ama bi yol bisikletim olsun istiyorum.beni burdaki insanlardan başkası anlamaz zaten,dışarda normal insanlara bunu desem,sen delimisin derler.bizlerin de en zevk aaldığı hobi bu:)
unutuyodum şunu da ekliyim bacaklarıma güveniyorum,çünkü 10 yaşımdan beri çok ağır tempoda çalışıyolar:)

ercan link bu galiba...
(link)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Ne güzelmiş resimler ya :)

valla imrendim bende keşke burda da mtb nin yarısı kadar yol bisikleti olsa :)

her zaman dediğim gibi
imkan varsa !
asfaltta yol
arazide mtb...