Yol Kayganlık Farkındalık

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Böyle can sıkıcı bi konuyu açmak istemezdim. Fakat geçen gün genç bir işadamı motosikletiyle yoldaki su birikintisinden dolayı lüks motoruyla kayıp hayatını kaybetti. Böyle bir durum nasıl açıklanabilir ? Sürücünün hatası nedir? İki tekerlilerin kaderimidir bu? Yoksa dikkatsizlik mi ?

(link)

Scudo

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
"Suyu görerek panikleyen Doğanay'ın motosikleti, devrildikten sonra yaklaşık 100 metre sürüklendi. Bacakları kırılan Doğanay'ın bariyerlere çarpan sağ kolu da koptu." sanırım biraz hızlı gidiyormuş yoksa bunlar kesinlikle olmazdı, belediye suçlu gibi tutulmuş ama, burda asıl soru ne kadar hızlı gittiği. Altında Honda CBR 1000 RR varmış, bu araç geçen sene 1000 likler içinde en iyisi diye söyleniyordu.

• Beğen
Tepkiler: omerrrr

murat yayla

Daimi Üye
Tepki
245
evt motosiklette gidilen hız çok önemli.bu haberi bende okumuştum.altındaki cbr ile kim bilir kaçla gidiyodu.yavaş gitsede düşüşler oluyo 2 tekerin kaderi bu.bazen benmde başıma geliyor kaygan yolda bisikletn kontrolü kayboluyor yere düşsem bile bişey olmuyor çünkü gittiğim hız yağmurda max 30-40.hız çok önemli

• Beğen

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
ne sadece belediye suçlanır ne de sadece kaza yapan. belediye her su hattının başına adam mı koymalı veya motora binen limitleri zorlamalı mı???Allah Rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin

• Beğen

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Nerede hız yapılacağını iyi belirlemek lazım ..Bu motorlar otoban için düşünülmüştür heralde. Yoksa azraile takılmak an meselesi...

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
(link)

Ben Murat abiyi tanıyorum , ölen insanların arkasından hep çok iyi insandı şöyleydi böyleydi denir ama Murat abi gerçekten çok harika bir insandı , herkes tarafından çok sevilen , güler yüzlü , dost canlısı , çok zeki biriydi o ...

hızlı motosiklet kullanırdı , doğru , çok riske girerdi ... özellikle kızı Polen doğduktan defalarca dikkatli olmasını söyledik ona , ben de bir çok defa söyledim , kendisinden duymamıştım ama zaten motorumu satmayı düşünüyorum demiş bazı arkadaslarına , babası da öyle diyordu ...

Murat abinin hızlı olması yanlış birşey , peki çimleri ıslatması gereken fıskiyelerin yolu ıslatması ne kadar doğru ? arabalar için bariyer motorcular için giyotin görevi gören demirlerin varlığı ne kadar doğru ? bu aynı bölgede aynı sebepten meydana gelen ilk kaza da değilmiş .

ee ne olacak bundan sonra , daha önce de benzer durumlar oldu ve ölen öldüğüyle kaldı , umarım bu defa herkes üzerine düşeni yapar da aynı şeyler tekrarlanmaz ...

şimdilik elde ne var ?? babasız kalan bir bebek , genç yaşta eşini kaybeden bir anne , gözü yaşlı insanlar ... bir de fıskiyeler , yolları kanla sulayan fıskiyeler ...

serdar canıbeyaz

Forum Bağımlısı
Tepki
469
Bisiklet
Cube
allah rahmet eylesin..
umuyorum bu tip hadiselerden gerekilen dersleri çıkartıyoruzdur.
gönül isterki yaşanmadan bu dersleri bir şekilde alalım ama malesef yaşadıktan sonra bile alamıyoruz...

• Beğen

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@MeLiSBuRCu
Başınız sağolsun.

Bazen düşünüyorum da acaba hız yapmak bu kadar şeye değiyormu:bilmiom: Orta gerilim hatlarına kapılan, ayak ve el parmakları patlayan, kalp krizi geçiren çok insan gördüm ama onlar hiç bir zaman belediyenin hatası, o tel orda olmamalıydı demedi... Ya dikkatsizlerdi yada ellerini yalıtmamışlardı umuyorum anlatabilmişimdir ;)

• Beğen

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
hız bir hastalık işte ... onlar da biliyor tehlikeyi , herşeyin farkındalar ... ama bırakamıyorlar , kendilerine hakim olamıyorlar ... benim Murat abi gibi tanıdığım bir sürü insan var , her zaman söylüyorum dikkatli olun , fazla hız yapmayın diye , mesela Halil abi var , sol şeritteki araçla bariyerin arasından saatte 300 km ile geçerim der , geçer de ... ya geçemezse ??? ya suçu günahı olmayan birinin sebebi olursa ?? yani ne diyeceğimi bilmiyorum ... çok defa da tartıştım insanlarla bu konu yüzünden , kamuya açık yollarda bu kadar hızlı kullanamazsını dedim ... çok sevdiğim insanların plakalarını bile ihbar ettim ...çözüm değil ...

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
Hız yapmak kadar tehlıkeli ve zevkli bir şey yok aynı hastalık malesef bizdede var :(

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
bende de var o hastalık , bu ne kullanırsam kullanayım oluyor , bisiklet , araba , motosiklet , hatta yürürken bile .... farkında olmadan hızlanıyorum ... ve artık o kadar alışıldık bir hal almış ki , hızı farketmiyorum ... geçenlerde otobandan mersine gidiyorduk , arkadasıma '' biraz daha hızlı gidelim 70-80 'le işkence gibi ne bu '' diyorum , çocuk bana dönüyor '' şu an 160'la gidiyoruz '' diyor ... bu kadar mı bariz fark olur , evet bu kadar bariz şekilde hızı hissetmiyorum ... kötü bir durum ...

eğer ben kullanıyorsam ve yanımda ailem arkadaşlarım sevdiğim insanlar olursa kendimi sürekli frenliyorum , içimden sık sık yavaş gitmem gerektiğini hatırlamaya calısıyorum ...

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Aracın donanımına, yolun durumuna güvenmiyorsam hız yapmam. Eğer duramayacaksanız (lastikleriniz yeterli ebatta değil, süspansiyonunuz standart, fren sisteminiz ABS deilse) hız yapmak benim için çok tehlikeli. Ama ivmelenmeyi severim. ARadaki ayrımı yapmak lazım. Mesela virajdan çıkarken fırlamak gibi.
Yeni aldığım şehir bisikleti lastikler ince. Bununla 40 km hızla büyük bi ızgaraya girsem!!!!????

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Hayatımda tek korktuğum araç motorsiklet,hızlanmasına hızlanıyor ama durmuyor işte istediğin freni koy alete.. Allah rahmet eğlesin abimize. Sonuçta birşeyleri göze alarak bu hızlara çıkıyorlar.

Furkan Yavuz

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Bisiklet
Salcano
190la hiç çekinmeden gittiğim oldu ama arabama da güvendim yola da. lakin güven yeterli değil kontrollü olmak lazım. yaptığım yanlıştı. zevkli ama kesinlikle yanlış.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Bende de hızlı viraja girme alışkanlığı var ki sormayın.Arazide bir 4x4'e,yolda iken bir kaç arabaya çarpmaya bir kaç cm kala arka tamponda bittim.Bana araba çarpmayacak ben bisikletle arabanın bir tanesine arkadan çarpacağım bir gün.Düz yolda hızlı gitme alışkanlığım yok ama bana virajlı yollar göstermeyiniz.Islak zeminde çok düşüşler yaşadım ama reflex oldu bende virajlarda kayıp düştüğümde dengeli düşüyorum fazla zarar görmüyorum.Bisikletimle inişler yaparken yüksek g'den boynumun tutulduğunu bilirim.Avatarımdan anlaşılıyordur(avatardaki ben değilim ama öyle ve daha sert dönüşler yapabiliyorum isteyen gelir görür).

Islak zeminde iki tekerle dikkat etmek gerekiyor.Yollarımıza hiç bir zaman güvenmiyorum.Akan trafikte yüksek hızlarla gidilmez ve bende gitmiyorum.Gidipte bir şey olduğunda ağlamamda,ağlatmam da.Kimsenin canına zarar vermeye hakkım yok üstelik kendi canıma bile.

Tepki
1
@MeLiSBuRCu

zaten görüntülere bakılacak olursa orada bırakın motosikleti o kadar ıslanmış yolda arabalrda çok yavaş seyrediyordu evet belki hız biraz fazla olabilir ama kesinlikle bu olayda ağır bir ihmal vardır ve bu ihmale sebebiyet verenlerinde cezalandırılmaları gerekir...

nükleer kedi

Forum Bağımlısı
Tepki
453
Bettini'nin de dediği gibi
e la velocita tutto :)
(link)

Kamyon arkası 93km/sa yapmak o an mükemmel ama şimdi buraya yazarken olduğu gibi sakin kafayla düşünsem o an o hızı yapmam :)

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Allah rahmet eylesin.

Kimseyi suçlayamazsınız bu olayda.Hız limitleri tehlikeli durumlar için vardır.Dünya'nın her yerinde yollarda kaygan zemin oluşabilir.Bu video gayet iyi açıklar durumu.Otoyolun ortasında kaygan zemin hem de kuru havada.Yağ dökülmüş yola ve kimi suçlayabilirsiniz?
Bu olayda yolları ıslatan belediye çalışanlarını suçlayabilirsiniz ama şehir içinde sulama alanları olduğu ve ıslak yumuşak asfalt çok kaygan olduğu için yumuşak asfaltın olduğu yerlere dikkat kaygan zemin tabelaları konur,belki dikkat etmemiş olabilirsiniz(Türkiye'de çoğu kişi tabelanın ne anlam ifade ettiğini bile bilmez).Siz hız limitlerine uymak zorundasınız.Trafikte ne olacağı belli olmaz.

Benim en çok korktuğum şeyler insanların deterjanlı suyu yola dökmeleridir.Dükkanlarının önünü temizlerler hoop suyu yola olmaz kardeşim bu bilinç yok hala insanlarda.Bunu yasaklanması ve cezaların uygulanması gerekir ama ona gelenece kadar kaç tane ceza verilecek suçlar işleniyor trafikte.

Sabırla seyredin.

(link) tube.com/watch?v=pvulTxNzvrw&feature=related

Linkteki youtube yazısını birleştirin.

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
şimdi şu videodaki gibi kullanan birinin başına birşey gelse , ne yüzle hakkımızı savunuruz bilmiyorum , onlar da yaptıklarının farkındalar ama hastalık işte ...

(link)

omerrrr

Aktif Üye
Tepki
116
Valla izledikten sonraki yorumum: Kimse kimseyi suçlamasın !! Evet bu insanlar normalden fazla çılgın ama melekler nereye kadar yanlarında olur ?